Wystawy stałe
-
Ekspozycja Muzeum Uzbrojenia
Ekspozycja Muzeum Uzbrojenia mieści się schronie dawnego Laboratorium Wojennego SKL powstałego w roku 1872, gdzie wytwarzano proch i elaborowano pociski, a w późniejszym okresie stał się magazynem amunicji. Otwarcie muzeum nastąpiła 9 maja 1965 roku pod nazwą Muzeum Wyzwolenia Poznania. Oryginalne wnętrze stanowi idealne tło do prezentacji militariów. Prezentujemy tutaj różne typy uzbrojenia radzieckiego i niemieckiego od broni strzeleckiej do amunicji artyleryjskiej. Posiadamy też broni i amunicji odnalezionej na terenie Cytadeli w czasie prac podczas budowy parku. Część ekspozycji poświęcona jest zdobyciu Poznania przez Armię Czerwoną i udziałowi w walkach o miasto mieszkańców Poznania (tzw. cytadelowców).
-
Plenerowy park sprzętu wojskowego
To kilkanaście egzemplarzy pojazdów wojskowych, samoloty i śmigłowce z okresu po II wojnie światowej, działa oraz moździerze różnych typów.
-
Za mundurem panny sznurem…
"Za mundurem panny sznurem... mundury, uzbrojenie i oporządzenie polskich formacji wojskowych 1914 – 1945" przedstawia oryginalne umundurowanie i wyposażenie żołnierza polskiego omawianej epoki. Do najciekawszych eksponatów należą m. in. hauba lotnicza produkcji przedwojennej, a używana w trakcie walk w 1939 roku, mundur żołnierza polskich jednostek pancernych sprzed 1939 roku, jak również wyposażenie polskich żołnierzy w armiach zaborczych używane do 1918 roku. Obecnie, jest to jedna z najciekawszych wystaw tego typu w kraju.
Wystawy czasowe
-
OpublikownyOpublikownyCzytaj więcej > o "Dragoni Generała Maczka – FILMY"
Dragoni Generała Maczka – FILMY
W Muzeum Uzbrojenia można oglądać wystawę "Dragoni Generała Maczka. Rzeszów 1938 - Świętoszów 2020". Jej autor, Miłosz Stroński opowie Państwu nieco więcej o historii Dragonów.
-
Opublikowny -Opublikowny -Czytaj więcej > o "Dragoni Generała Maczka. Rzeszów 1938 – Świętoszów 2020"
Dragoni Generała Maczka. Rzeszów 1938 – Świętoszów 2020
Ta zmotoryzowana jednostka piechoty brała czynny udział w działaniach frontu w zachodniej Europie w latach 1944-1945. Stanowiła formację o charakterze ofensywnym, działając jako wsparcie czołgów w chwili przełamywania linii frontu. Nigdy wcześniej w historii Wojska Polskiego nie udało się sformować tak pokaźnego i licznego związku pancernego jakim była 1. Dywizja Pancerna.
FILMY
Dla wszystkich, którzy interesują się historią broni polecamy opowieści Witolda Rogowskiego
- 1. Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919
- 2. Otwarte po modernizacji Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956
- 3. Otwarty lewy majdan – Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII
- 4. Muzeum Uzbrojenia
- 5. Muzeum Armii Poznań czynne we wtorki i soboty
- 6. Schron Przeciwatomowy dla Władz Miasta Poznania - nieczynny do odwołania
Poznań, Armii Poznań, Park Cytadela