Sprawdź

co u nas słychać

Sprawdź

co u nas słychać

Okręty wojenne 3D...

Okręty wojenne 3D – wystawa przedłużona do 30 listopada 2021 roku

Okręty wojenne 3D – wystawa przedłużona do 30 listopada 2021 roku

Aktualności, Wystawy

Flota wojenna w Poznaniu? Przyjęta z dużym sukcesem! Od 15 sierpnia w Muzeum Uzbrojenia można podziwiać w trójwymiarze potężne i groźne pancerniki oraz zwinne, szybkie niszczyciele.  Nową wystawę czasową „Okręty wojenne 3D” na Cytadeli obejrzało już ponad 8 800 zwiedzających. Kto jeszcze jej nie widział ma okazję do końca listopada!

Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli od lat przyciąga turystów atrakcyjnymi wystawami i stałą, plenerową ekspozycją sprzętu wojskowego. Samoloty, śmigłowce, wyrzutnie rakietowe i czołgi cieszą oko amatorów militariów, dostarczając wielbicielom uzbrojenia niezapomnianych wrażeń. Od 15 sierpnia „coś dla siebie” znajdują również pasjonaci tematyki morskiej. W dniu Święta Wojska Polskiego, pod dachem Muzeum Uzbrojenia, zaprezentowano nową ekspozycję czasową. Z uwagi na duże zainteresowanie oraz licznych odbiorców, przedłużamy wystawę do końca listopada.

„Okręty wojenne 3D” to wystawa prac znanego i cenionego poznańskiego grafika – Waldemara Góralskiego. Ekspozycja prezentowana była dotychczas m.in. w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni czy Muzeum Narodowym w Szczecinie, w Poznaniu, który jest rodzinnym miastem autora – zagościła po raz pierwszy.

Fani marynistyki odnajdą tu wizerunki polskich niszczycieli w wersji 3D: ORP Kujawiak, ORP Krakowiak i ORP Ślązak, słynny, choć pechowy (zatopiony przez Japończyków w Pearl Harbor) – pancernik USS Arizona oraz niemiecki pancernik Bismarck.

Przedstawione prace cechuje niezwykła szczegółowość i dbałość o detale:

Zacząłem zbierać dokumentację, zdjęcia, plany, rysunki techniczne, by malować je samemu. Chciałem, by przedstawiane przeze mnie okręty wyglądały lepiej niż w książkach, które czytałem. Chodziło mi o to, by były jak najbliższe oryginałowi, miały wszystkie liny, anteny, działa, a nawet śruby i nity

– mówi twórca obrazów. Góralski tworzenia grafik komputerowych i rysowania okrętów w formacie trójwymiarowym 3D uczył się samodzielnie przez ponad 40 lat. Zaczęło się od wydania książki z rysunkami u-boota – niemieckiego okrętu podwodnego z okresu II wojny światowej. Z czasem pojawiły się kolejne albumy, a prace Waldemara Góralskiego zagościły na łamach cenionego przez modelarzy i miłośników tematyki morskiej kultowego wydawnictwa Kagero. Autor wydał 40 książek z grafikami w wersji super top HD i dziś jest uznanym na całym świecie twórcą grafik „okrętowych”.

Co oprócz obrazów będzie można obejrzeć na wystawie?

Obok wielkoformatowych, trójwymiarowych grafik, które widzowie podziwiają przez specjalne okulary, jest także dotykowa makieta polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł oraz ORP Kujawiak dla osób niewidomych i niedowidzących.

Zapraszamy również na specjalne zwiedzania wystawy z autorem grafik.

09.11.2021 r., godz. 11:00 (w tym terminie szczególnie serdecznie zapraszamy seniorów) i 13:00

23.11.2021 r., godz. 11:00 i 13:00

Wystawa czasowa „Okręty Wojenne 3D”

Kurator wystawy: Krzysztof Jankowiak

Miejsce: Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli

Termin: 15.08-30.11.2021

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021

Proponowane

Aktualności, Wydarzenie

Promocja książki: „Pomnik Armii >>Poznań<<” red. Małgorzaty Schmi...
24.01
2023

Muzeum Armii "Poznań", Muzeum Uzbrojenia

Razem z Wydawnictwem Miejskim Posnania zapraszamy na promocję książki poświęconej unikatowemu pomnikowi, który w ubiegłym roku skończył 40 lat. Wyd...

Edukacja

Senioralny październik w WMN
1-31.10
2022

Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII, Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919, Muzeum Uzbrojenia

Nadejście kalendarzowej  jesieni zwiastuje zbliżające się święto wszystkich Seniorów. Przed nami Senioralni. Poznań 2022  oraz Weekend Seniora z Ku...

Aktualności, Muzeum online, Wystawa online

Wirtualny Spacer po wystawie czasowej: „Pod Zielonym Talizmanem – 80 lat pols...
15.08
2022

Muzeum Uzbrojenia

Z okazji Święta Wojska Polskiego zapraszamy na wirtualne zwiedzania wystawy czasowej  „Pod Zielonym Talizmanem – 80 lat polskich Komandosów”.