Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Sprzęt łączności – warto zobaczyć

Sprawdź

co u nas słychać

Sprzęt łączności – w...

Sprzęt łączności – warto zobaczyć

Sprzęt łączności – warto zobaczyć

Aktualności, Wystawy

Jeszcze przez miesiąc, do 20 sierpnia można oglądać wystawę w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli „Sprzęt łączności w 1 Dywizji Pancernej w latach 1942-45”. To różne środki łączności m.in. radiostacje i telefony, których używali żołnierze gen. Stanisława Maczka.

6 czerwca 1944 roku wojska sprzymierzone wylądowały na plażach Normandii. W sierpniu do boju wkroczyła 1.Dywizja Pancerna dowodzona przez generała Maczka. Walki na wzgórzu nr 262  nazwanym „Maczugą” i w Chambois zapisały się na trwale w historii światowej wojskowości i oręża polskiego żołnierza, a ważną rolę w powodzeniu tej operacji odegrały właśnie środki łączności. Dzisiaj ten sprzęt sprawia wrażenie archaicznego, lecz 73 lata temu był szczytem techniki, dlatego warto zobaczyć je na tej wyjątkowej wystawie.

Eksponaty, które są prezentowane pochodzą w całości ze zbiorów Grupy Rekonstrukcji Historycznej 44/100 – Poczta Polowa i Sztab 1. Dywizji Pancernej.

Proponowane

No data was found
Logo UE