Sprawdź

co u nas słychać

Sprawdź

co u nas słychać

Sprzęt łączności ...

Sprzęt łączności – warto zobaczyć

Sprzęt łączności – warto zobaczyć

Aktualności, Wystawy

Jeszcze przez miesiąc, do 20 sierpnia można oglądać wystawę w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli „Sprzęt łączności w 1 Dywizji Pancernej w latach 1942-45”. To różne środki łączności m.in. radiostacje i telefony, których używali żołnierze gen. Stanisława Maczka.

6 czerwca 1944 roku wojska sprzymierzone wylądowały na plażach Normandii. W sierpniu do boju wkroczyła 1.Dywizja Pancerna dowodzona przez generała Maczka. Walki na wzgórzu nr 262  nazwanym „Maczugą” i w Chambois zapisały się na trwale w historii światowej wojskowości i oręża polskiego żołnierza, a ważną rolę w powodzeniu tej operacji odegrały właśnie środki łączności. Dzisiaj ten sprzęt sprawia wrażenie archaicznego, lecz 73 lata temu był szczytem techniki, dlatego warto zobaczyć je na tej wyjątkowej wystawie.

Eksponaty, które są prezentowane pochodzą w całości ze zbiorów Grupy Rekonstrukcji Historycznej 44/100 – Poczta Polowa i Sztab 1. Dywizji Pancernej.

Proponowane

Aktualności, Wydarzenie

Promocja książki: „Pomnik Armii >>Poznań<<” red. Małgorzaty Schmi...
24.01
2023

Muzeum Armii "Poznań", Muzeum Uzbrojenia

Razem z Wydawnictwem Miejskim Posnania zapraszamy na promocję książki poświęconej unikatowemu pomnikowi, który w ubiegłym roku skończył 40 lat. Wyd...

Edukacja

Senioralny październik w WMN
1-31.10
2022

Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII, Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919, Muzeum Uzbrojenia

Nadejście kalendarzowej  jesieni zwiastuje zbliżające się święto wszystkich Seniorów. Przed nami Senioralni. Poznań 2022  oraz Weekend Seniora z Ku...

Aktualności, Muzeum online, Wystawa online

Wirtualny Spacer po wystawie czasowej: „Pod Zielonym Talizmanem – 80 lat pols...
15.08
2022

Muzeum Uzbrojenia

Z okazji Święta Wojska Polskiego zapraszamy na wirtualne zwiedzania wystawy czasowej  „Pod Zielonym Talizmanem – 80 lat polskich Komandosów”.