Muzeum

Uzbrojenia

Muzeum

Uzbrojenia

Muzeum Uzbrojenia

Muzeum Uzbrojenia

Muzeum Uzbrojenia znajduje się na terenie dawnego Fortu Winiary na poznańskiej Cytadeli. Prusacy zbudowali fort w latach 1828-1842. Inicjatorem planu budowy twierdzy był Carl Wilhelm Georg von Grolman, dowódca stacjonującego w Wielkim Księstwie Poznańskim V Korpusu Armijnego. Fort znajdował się na Wzgórzu Winiarskim, górującym nad miastem, stanowił najważniejszy obiekt, wchodzący w skład twierdzy poligonalnej otaczającej Poznań.

Cytadela powstała według założeń systemu nowopruskiego, zajmowała obszar 100 hektarów. Twierdza miała kształt wielokąta, otoczona była suchą fosą szeroką od 6 do 32 metrów i głęboką na 7 metrów. Na jej terenie znajdował się trzykondygnacyjny Kerwerk z wieżami obserwacyjnymi i tarasami artyleryjskimi. W skład założenia obronnego wchodziły dwie śluzy: Mała – na Wierzbaku i Wielka – na Warcie.

W razie konieczności pozwalały one spiętrzyć wodę tworząc zalewy utrudniające podejście do umocnień. W czasie I wojny światowej Cytadela pełniła rolę zaplecza, ponieważ Poznań leżał poza obszarem działań wojennych. Została opanowana przez powstańców wielkopolskich 29 grudnia 1919 roku. W okresie międzywojennym stacjonowały tu jednostki Wojska Polskiego – w tym: 7. Batalion Telegraficzny, 7. Batalion Sanitarny, XII Batalion Kolejowy, 7. Batalion Administracyjny, 7. Szwadron Taborów i 3. Pułk Wojsk Kolejowych.

W 1939 roku część z nich znalazła się w składzie Armii „Poznań”. Na Cytadeli mieściła się podległa Oddziałowi II Sztabu Głównego Wojska Polskiego stacja pelengacyjno-nasłuchowa nr 4, zajmująca się radio wywiadem na kierunku niemieckim. Po zajęciu Poznania przez Niemców 10 września 1939 roku więziono tu jeńców polskich, a później także alianckich. W okresie okupacji mieściła się tu także strzelnica doświadczalna zakładów Deutsche Waffen- und Munitionsfabriken AG. Chrzest bojowy Cytadela przeszła zimą 1945 roku – została zdobyta przez Armię Czerwoną 23 lutego.

W latach 1950-1958 pozyskiwano z tego terenu cegły na budowę osiedli mieszkaniowych w Poznaniu i odbudowę Warszawy. Fort Winiary, częściowo zniszczony w czasie działań wojennych, przetrwał do lat 60. XX wieku, kiedy to rozebrano pozostałości budowli fortecznych i utworzono 100 hektarowy park. W jego obrębie zlokalizowano Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii „Poznań”.

Rozwiń

Zajrzyj do Muzeum

Muzeum Uzbrojenia mieści się przy na poznańskiej Cytadeli

Wystawy

Stałe

Aktualna, Wystawa stała

Plenerowy park sprzętu wojskowego
To kilkanaście egzemplarzy pojazdów wojskowych, samoloty...

Aktualna, Wystawa stała

Ekspozycja Muzeum Uzbrojenia
Ekspozycja Muzeum Uzbrojenia mieści się w schronie dawnego...

Czasowe

No data was found

Aktualności

10.01
2023

Aktualności, Wydarzenie

Promocja książki: „Pomnik Armii >>Poznań<<” red. Małgorzaty Schmidt, Wydawnictwo Miej...
Razem z Wydawnictwem Miejskim Posnania zapraszamy na promocję książki poświęconej unikatowemu pomnikowi, który w ubiegłym roku skończył 40 lat. Wydarzenie odbędzie się...
26.09
2022

Edukacja

Senioralny październik w WMN
Nadejście kalendarzowej  jesieni zwiastuje zbliżające się święto wszystkich Seniorów. Przed nami Senioralni. Poznań 2022  oraz Weekend Seniora z Kulturą! Zapraszamy do...
15.08
2022

Aktualności, Muzeum online, Wystawa online

Wirtualny Spacer po wystawie czasowej: „Pod Zielonym Talizmanem – 80 lat polskich Komandosów”
Z okazji Święta Wojska Polskiego zapraszamy na wirtualne zwiedzania wystawy czasowej  „Pod Zielonym Talizmanem – 80 lat polskich Komandosów”.
02.08
2022

Aktualności, Publikacje WMN

Nowość Wydawnicza: Krzysztof Hoff „Broń lotnicza w ujęciu pułkownika pilota Sergiusza Abżółtowski...
Zapraszamy do lektury drugiego Zeszytu Historycznego pt. „Tropem Historii”. Najnowsza publikacja przypomina osobę pułkownika Sergiusza Abżółtowskiego oraz przedstawia ...

Wizyta

Odwiedź Muzeum Uzbrojenia

Muzeum Uzbrojenia znajduje się na terenie dawnego
<strong>Fortu Winiary</strong> na poznańskiej Cytadeli.

Czym dojechać?

Muzeum Uzbrojenia znajduje się w Parku Cytadela, z racji położenia w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum nie ma parkingu.

Wokół całego parku znajdują się również parkingi płatne.

Czym dojechać?

Muzeum Uzbrojenia znajduje się w Parku Cytadela, z racji położenia w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum nie ma parkingu.

Wokół całego parku znajdują się również parkingi płatne.

Dostępność

Poznaj muzeum bez barier

Muzeum dokłada wszelkich starań, aby udostępniane treści oraz przestrzenie architektoniczne były dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Muzeum Uzbrojenia

Kierownik - kustoszKrzysztof Jankowiak
Emailcytadela@wmn.poznan.pl
Telefon / fax+48 (61) 820 45 03/ 885 444 557