Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Muzeum Uzbrojenia

Muzeum

Uzbrojenia

Muzeum Uzbrojenia

Muzeum Uzbrojenia

Muzeum Uzbrojenia znajduje się na terenie dawnego Fortu Winiary na poznańskiej Cytadeli. Prusacy zbudowali fort w latach 1828-1842. Inicjatorem planu budowy twierdzy był Carl Wilhelm Georg von Grolman, dowódca stacjonującego w Wielkim Księstwie Poznańskim V Korpusu Armijnego. Fort znajdował się na Wzgórzu Winiarskim, górującym nad miastem, stanowił najważniejszy obiekt, wchodzący w skład twierdzy poligonalnej otaczającej Poznań.

Cytadela powstała według założeń systemu nowopruskiego, zajmowała obszar 100 hektarów. Twierdza miała kształt wielokąta, otoczona była suchą fosą szeroką od 6 do 32 metrów i głęboką na 7 metrów. Na jej terenie znajdował się trzykondygnacyjny Kerwerk z wieżami obserwacyjnymi i tarasami artyleryjskimi. W skład założenia obronnego wchodziły dwie śluzy: Mała – na Wierzbaku i Wielka – na Warcie.

W razie konieczności pozwalały one spiętrzyć wodę tworząc zalewy utrudniające podejście do umocnień. W czasie I wojny światowej Cytadela pełniła rolę zaplecza, ponieważ Poznań leżał poza obszarem działań wojennych. Została opanowana przez powstańców wielkopolskich 29 grudnia 1919 roku. W okresie międzywojennym stacjonowały tu jednostki Wojska Polskiego – w tym: 7. Batalion Telegraficzny, 7. Batalion Sanitarny, XII Batalion Kolejowy, 7. Batalion Administracyjny, 7. Szwadron Taborów i 3. Pułk Wojsk Kolejowych.

W 1939 roku część z nich znalazła się w składzie Armii „Poznań”. Na Cytadeli mieściła się podległa Oddziałowi II Sztabu Głównego Wojska Polskiego stacja pelengacyjno-nasłuchowa nr 4, zajmująca się radio wywiadem na kierunku niemieckim. Po zajęciu Poznania przez Niemców 10 września 1939 roku więziono tu jeńców polskich, a później także alianckich. W okresie okupacji mieściła się tu także strzelnica doświadczalna zakładów Deutsche Waffen- und Munitionsfabriken AG. Chrzest bojowy Cytadela przeszła zimą 1945 roku – została zdobyta przez Armię Czerwoną 23 lutego.

W latach 1950-1958 pozyskiwano z tego terenu cegły na budowę osiedli mieszkaniowych w Poznaniu i odbudowę Warszawy. Fort Winiary, częściowo zniszczony w czasie działań wojennych, przetrwał do lat 60. XX wieku, kiedy to rozebrano pozostałości budowli fortecznych i utworzono 100 hektarowy park. W jego obrębie zlokalizowano Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii „Poznań”.

Rozwiń

Zajrzyj do Muzeum

Muzeum Uzbrojenia mieści się w Parku Cytadela

Wystawy

Stałe
To kilkanaście egzemplarzy pojazdów wojskowych, samoloty...
Ekspozycja Muzeum Uzbrojenia mieści się w schronie dawnego...
Czasowe
23.05
2023
„Rychtyg knary i maszynki – uzbrojenie Wojsk Wielkopolskich 1919-1921” to syntetyczna prezentacja broni palnej używanej ...
No data was found

Aktualności

24-25.02
2024
Aktualności
Weekend z Historią w Muzeum Uzbrojenia
W tym roku będziemy obchodzić 79. rocznicę zakończenia Walk o Poznań oraz okupacji niemieckiej. 24 lutego (sobota) zapraszamy na żywą lekcję historii w Muzeum Uzbrojenia ...
20.02
2024
-
20 lutego Muzeum Uzbrojenia będzie nieczynne
z przyczyn technicznych 20 lutego Muzeum Uzbrojenia będzie nieczynne, jednocześnie informujemy, że 24 lutego wstęp do Muzeum będzie bezpłatny.
10.12
2023
Aktualności, Wydarzenie
"Czas Apokalipsy" w Muzeum Uzbrojenia w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
10 grudnia 2023 roku z okazji 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Muzeum Uzbrojenia, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości zaprasza na żywą lekcję...
23.05-30.03
2023/2024
Aktualności, Wystawa
Polecamy nową wystawę czasową w Muzeum Uzbrojenia: „Rychtyg knary i maszynki – uzbrojenie Wojsk Wiel...
Zwycięstwo Powstania Wielkopolskiego i sukces w wojnie polsko-bolszewickiej były możliwe, dzięki temu, że nasze „szczuny miały rychtyg knary i maszynki", czyli „nasze chł...

Wizyta

Odwiedź Muzeum Uzbrojenia

Muzeum Uzbrojenia znajduje się na terenie dawnego Fortu Winiary na poznańskiej Cytadeli.

Czym dojechać?

Muzeum Uzbrojenia znajduje się w Parku Cytadela, z racji położenia w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum nie ma parkingu.

Wokół całego parku znajdują się parkingi płatne.

Wejście do budynku jest wolne od barier architektonicznych. Ekspozycja muzealna znajduje się na jednym poziomie. By dostać się na Ekspozycję Plenerową, należy zgłosić się do obsługi, która udostępni dogodniejsze wejście od strony zachodniej.

Osoba niedowidząca wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do obiektu.

Muzeum nie posiada wydzielonej strefy parkingowej. Dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności możliwy jest dojazd samochodem bezpośrednio do Muzeum na podstawie Karty Parkingowej zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Na terenie Muzeum nie ma toalety. Najbliższa znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie placówki (80m).

Zwiedzanie indywidualne:
Bilet normalny15 PLN
Bilet ulgowy10 PLN
Bilet sieciowy normalny50 PLN
Bilet sieciowy ulgowy30 PLN
Bilet wspólny normalny 20 PLN
Bilet wspólny ulgowy12 PLN
Dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny
Zwiedzanie z przewodnikiem możliwe jest po wcześniejszej rezerwacji:
Oprowadzanie z przewodnikiem [PL]70 PLN
Oprowadzanie z przewodnikiem [ENG]90 PLN
Lekcja Muzealna100 PLN
Uwaga! W każdy WTOREK wstęp jest bezpłatny!
Kasa Biletowa mieści się wewnątrz budynku w pobliżu wejścia. Ostatnie bilety sprzedawane są 30 minut przed zamknięciem Muzeum. Zwiedzanie Muzeum Zajmuje średnio 45 do 90 minut.

listopad-luty
Poniedziałek nieczynne
Wtorek-Niedziela10:00-16:00
Wtorki – wstęp bezpłatny
marzec-październik
Poniedziałeknieczynne
Wtorek-Sobota10:00-17:00
Niedziela10:00-16:00

Dostępność

w Oddziałach

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Muzeum Uzbrojenia

Adres korespondencyjny

Al. Armii Poznań, Park Cytadela

Kierownik - kustosz
Krzysztof Jankowiak
Telefon / fax
+48 (61) 820 45 03
Logo UE