Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

40. rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce w Muzeum Uzbrojenia

Sprawdź

co u nas słychać

40. rocznica wprowad...

40. rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce w Muzeum Uzbrojenia

40. rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce w Muzeum Uzbrojenia

Aktualności

12. grudnia w przeddzień, 40. rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce w Muzeum Uzbrojenia odbyła się inscenizacja Posterunku Wojska Polskiego oraz Milicji Obywatelskiej z grudnia 1981 roku oraz wystawa “Przemoc i Opór” realizowana wspólnie z Wielkopolską NSZZ „Solidarność”. W tym roku wyjątkowo, jak podkreślali uczestnicy, w scenografii zbliżonej do tej z przed czterdziestu lat.

Wystawa “Przemoc i opór”

Bardzo ważnym elementem obchodów 40. rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce była wystawa. Przedstawiono na niej pamiątki z lat 80. Część z nich ma przypomnieć, a młodszych odbiorców wprowadzić do tematu życia w latach osiemdziesiątych, dlatego pojawił się min. telefon tarczowy czy odtwarzacz szpulowy. Drugi aspekt wystawy to tytułowa przemoc, czyli oryginalna gazeta, w której pojawia się informacja o wprowadzeniu Stanu Wojennego, podręcznik do przesłuchań dla służb z PRL-u, czy unikatowe gniazdka z miejscem do zamontowania aparatury podsłuchującej. Artefakty w sposób symboliczny przenoszą nas do przeszłości, w której nie było wolności, a każde słowo wypowiedziane do nieznanej osoby, mogło skończyć się represjami. Wystawę dopełniają dwa mundury, milicjanta oraz żołnierza, czyli tych którzy stali na straży porządku w Polsce Ludowej.

Wystawę można oglądać w sali IV do końca stycznia

Inscenizacja Posterunku Wojska Polskiego i Milicji Obywatelskiej z grudnia 1981 roku

Śnieżna niedziela w Parku Cytadela przyciągnęła wielu odbiorców. Rekonstruktorzy historyczni, w mundurach z epoki odpowiadali na pytania oraz wyjaśniali okoliczności tak niecodziennych strojów. Największym zainteresowaniem cieszyły się pojazdy. Obecność czołgów nie była zaskoczeniem, jednak pojawienie się dużego fiata, czy milicyjnej nyski na placu, już tak. Samochody całkowicie sprawne wzbudzały zainteresowanie zarówno spacerujących rodzin jak również specjalistów. Zwłaszcza sygnały świetlne oraz trąbienie nyski, przyciągało nie tylko dzieci. Inscenizacja, była również pretekstem, do prezentacji SKOT-a, czyli średniego kołowego opancerzonego transportera, który dzięki wsparciu wolontariuszy latem przeszedł gruntowną renowację i aktualnie jest w pełni sprawny. Polecamy filmik dotyczący “ożywienia silnika” SKOT-a  Pracownicy również w strojach wojskowych z lat 80, chętnym objaśniali pochodzenie pojazdów oraz ich przeznaczenie.

Jednym z elementów, które kojarzą się ze Stanem Wojennym to koksowniki. Dziękujemy za wypożyczenie oryginalnych z lat 80, naszemu partnerowi Wielkopolskiej NSZZ „Solidarność”.

Szczególnie dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom, dzięki którym możemy zrealizować Posterunek Wojska Polskiego i Milicji Obywatelskiej z grudnia 1981:

  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej “13. Batalion”
  • Grupa Zadaniowa BETON
  • Projekt NIEPOKORNI

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania.

Proponowane

No data was found
Logo UE