„Pod Zielonym Talizmanem – 80 lat polskich Komandosów”. Wernisaż wystawy czasowej.

Sprawdź

co u nas słychać

„Pod Zielonym Talizmanem – 80 lat polskich Komandosów”. Wernisaż wystawy czasowej.

Sprawdź

co u nas słychać

„Pod Zielonym Tal...

„Pod Zielonym Talizmanem – 80 lat polskich Komandosów”. Wernisaż wystawy czasowej.

„Pod Zielonym Talizmanem – 80 lat polskich Komandosów”. Wernisaż wystawy czasowej.

Aktualności, Wystawy

14 maja w trakcie “Nocy Muzeów” otwieramy nową wystawę czasową  „Pod Zielonym Talizmanem – 80 lat polskich Komandosów” pod honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej w Muzeum Uzbrojenia.

Na wystawie zaprezentowane zostaną pamiątki związane z formowaną w 1942 roku w Szkocji Samodzielną Kompanią Commando a także eksponaty przybliżające spadkobierców tych chlubnych tradycji w Wojsku Polskim. Wśród eksponatów znajdą się nieprezentowane na co dzień obiekty znajdujące się w zbiorach prywatnych. Całość ekspozycji ma za zadanie przybliżyć widzom trudną służbę w Wojskach Specjalnych.

Nowa wystawa czasowa w Muzeum Uzbrojenia prezentuje dzieje polskich jednostek komandosów od czasu ich powstania w 1942 roku w Szkocji w ramach Polskich Sił zbrojnych na Zachodzie czyli 1. Samodzielną Kompanię Commando (1. SKC), a następnie 2. Baon Komandosów Zmotoryzowanych. Następnie jednostki dziedziczące tradycje 1. SKC, aż po współczesną Jednostkę Wojskową Komandosów z Lublińca, której to Żołnierze Zespołu Bojowego B noszą na rękawach mundurów Odznaki Operacji Połączonych podobne do tych jakie nosili pierwsi polscy Komandosi – żołnierze 1. SKC.

Na wystawie będzie można zobaczyć blisko czterdzieści jednostek ręcznej broni strzeleckiej używanej przez polskich Komandosów od 1942 roku po współczesność, różnorodną broń białą, w tym słynne noże – sztylety FS. Prezentujemy kilkanaście umundurowanych sylwetek oraz wyposażenie specjalistyczne – od pojazdów, przez sprzęt spadochronowy i łączności, aż po utensyliach związane z wyposażeniem Komandosów. Nie zabrakło również memorabiliów i pamiątek związanych z służbą wojskową i działalnością jednostek oraz środowisk weteranów i kultywujących tradycje polskich Komandosów.

Wystawa sfinansowana przez Miasto Poznań.

Współorganizatorzy wystawy: Grupa Rekonstrukcji Historycznej “Commando” przy KŻR LOK w Swarzędzu

17.00 – otwarcie wystawy dla gości Nocy Muzeów

Kuratorzy wystawy: Krzysztof Jankowiak i Witold Rogowski

Wystawa będzie czynna od 14 maja do 23 grudnia 2022 r.

Proponowane

Aktualności, Wydarzenie
Promocja książki: „Pomnik Armii >>Poznań<<” red. Małgorzaty Schmi...
24.01
2023
Muzeum Armii "Poznań", Muzeum Uzbrojenia
Razem z Wydawnictwem Miejskim Posnania zapraszamy na promocję książki poświęconej unikatowemu pomnikowi, który w ubiegłym roku skończył 40 lat. Wyd...
Edukacja
Senioralny październik w WMN
1-31.10
2022
Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII, Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919, Muzeum Uzbrojenia
Nadejście kalendarzowej  jesieni zwiastuje zbliżające się święto wszystkich Seniorów. Przed nami Senioralni. Poznań 2022  oraz Weekend Seniora z Ku...
Aktualności, Muzeum online, Wystawa online
Wirtualny Spacer po wystawie czasowej: „Pod Zielonym Talizmanem – 80 lat pols...
15.08
2022
Muzeum Uzbrojenia
Z okazji Święta Wojska Polskiego zapraszamy na wirtualne zwiedzania wystawy czasowej  „Pod Zielonym Talizmanem – 80 lat polskich Komandosów”.