Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Weekend z Historią w Muzeum Uzbrojenia

Muzeum

Uzbrojenia

Weekend z Historią w Muzeum Uzbrojenia

Weekend z Historią w Muzeum Uzbrojenia

Weekend z Historią w Muzeum Uzbrojenia

Aktualności

W tym roku będziemy obchodzić 79. rocznicę zakończenia Walk o Poznań oraz okupacji niemieckiej. 24 lutego (sobota) zapraszamy na żywą lekcję historii w Muzeum Uzbrojenia w Parku Cytadela w trakcie której przybliżymy historię walk, uzbrojenia a grupy rekonstrukcji historycznej zaprezentują, jak wyglądali żołnierze walczących stron. Nie tylko miłośników historii zainteresują statyczne i dynamiczne pokazy pojazdów historycznych z okresu walk o Poznań. W tym roku jedną z atrakcji będzie replika czołgu Panzerkampfwagen V Panther oraz oryginalne działo samobieżne SU-76, które zostaną zaprezentowane dzięki uprzejmości właścicieli. W Muzeum zaprezentujemy nową część, poszerzonej wystawy stałej. Od soboty będzie również dostępna gra terenowa „„Między Wehrmachtem a Armią Czerwoną…” – poznaj wystawę stałą Muzeum Uzbrojenia”. Zapraszamy w godzinach otwarcia Muzeum od 10:00-16:00. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. W niedzielę 25 lutego polecamy spacer szlakiem walk o Fort Winiary z przewodnikiem. Po południu odbędzie się sesja popularno-naukowa “Bitwa o Poznań” udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Wstęp do Muzeum będzie płatny zgodnie z cennikiem.

24 LUTEGO (SOBOTA)

10:00 – 16:00 Godziny otwarcia muzeum, wstęp bezpłatny

11:00 – 15:00 – Ekspozycja plenerowa MU

 • Statyczna prezentacja pojazdów historycznych z okresu walk o Poznań – gościnnie: replika czołgu Panzerkampfwagen V Panther oraz oryginalne działo samobieżne SU-76;
 • Rekonstruktorzy w mundurach historycznych z okresu walk o Poznań;
 • Omówienie historyczne Bitwy o Poznań, prezentowanych pojazdów i wyglądu formacji wojskowych na przykładzie sylwetek rekonstrukcyjnych.
 • Grochówka wojskowa (do wyczerpania)

12:00

 • Pokaz dynamiczny czołgu T-34-85 z kolekcji Muzeum Uzbrojenia

11:00 – 15:00 – Ekspozycja wewnętrzna MU

 • Premiera nowej części wystawy stałej w Muzeum Uzbrojenia – sala II
 • Gra terenowa „Między Wehrmachtem a Armią Czerwoną… – poznaj wystawę stałą Muzeum Uzbrojenia” – 7 pytań na które odpowiedź można znaleźć wyłącznie poprzez dokładne zwiedzenie wystawy stałej MU, 1 pytanie z wiedzy ogólnej o Bitwie o Poznań – nagrody rzeczowe.
 • Start programu „Bitwa o Poznań dzień po dniu” – możliwość zebrania kartek z kalendarza opisujących wydarzenia z walk o miasto

25 LUTEGO (NIEDZIELA)

10:00 – 16:00 Godziny otwarcia muzeum, wstęp według cennika

12:00 Spacer z przewodnikiem „Szlakiem walk o Fort Winiary”

W samo południe zapraszamy na spacer z przewodnikiem w trakcie którego poznamy historię walk o Fort Winiary na Cytadeli. W podróż w przeszłość do 1945 roku zabierze nas Maciej Karalus z Wydawnictwa Pomost – „Festung Posen 1945”. Wydarzenie jest bezpłatne i bez ograniczeń wieku.

 • Czas trwania 1,5-2 h
 • Prosimy o dostosowanie odzieży do panujących warunków atmosferycznych oraz wygodnego obuwia do chodzenia w terenie
 • Zbiórka: Plac przed Muzeum
 • Udział: bezpłatny

17:00 – 21:00 Sesja popularno-naukowa “Bitwa o Poznań”

Program sesji popularno-naukowej “Bitwa o Poznań”:

„Posłuchaj o Bitwie o Poznań” – spotkanie z trzema prelegentami na temat wybranych aspektów walk o Poznań wraz z przerwą na poczęstunek.

– Witold Rogowski (WMN) “Broń ręczna Bitwy o Poznań 1945”

– Maciej Karalus i Szymon Waliszewski (Instytut Badań Historycznych Poznań 1945) “Żołnierze i zbrodniarze – Grupa bojowa SS Lenzer w obronie Festung Posen 1945”

– Norbert Kulpa (Instytut Badań Historycznych Poznań 1945) “Prawne podstawy werbunku Cytadelowców”

– Piotr Kotecki (Instytut Badań Historycznych Poznań 1945) “Gdy umilkły działa… o militarnych akcentach odbudowy Poznania i okolic”

Proponowane

No data was found
Logo UE