Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Wystawa czasowa: „Poznań 1945. Broń pancerna”

Muzeum
Uzbrojenia
Wystawa czasowa: „Poznań 1945. Broń pancerna”
Wystawa czasowa: „Poznań 1945. Broń pancerna”

Wystawa czasowa: „Poznań 1945. Broń pancerna”

Czołgi i sztuka? Tak, tak to możliwe. Batalistyczne inspiracje artysty-grafika Marcina Góreckiego już wkrótce będzie można ponownie obejrzeć na wystawie Poznań 1945. Broń pancerna. Nowa ekspozycja czasowa, od 23 lutego zagości pod dachem Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli. To element obchodów 77. rocznicy zakończenia walk o Poznań.

Wojna inspirowała artystów od zarania dziejów. Bitwy, potyczki, kampanie wojenne stały się jednym z najczęstszych i najbardziej popularnych motywów wykorzystywanych przez malarzy. Również i polska sztuka ma w tej dziedzinie swą wielowiekową, chlubną tradycję. Stoją za nią znakomite nazwiska Matejki, Kossaka czy Brandta, którym zawdzięczamy rozkwit polskiej batalistyki. Malarstwo historyczne ukazywało kraj wpływowym, silnym, rozsławiało wojennych bohaterów i krzepiło serca.

Choć wydawać by się mogło, że militarna tematyka w sztuce to pieśń odległej przeszłości – motywy batalistyczne przewijają się również w twórczości artystów współczesnych. Niejednokrotnie dramatyczne, ale też wzniosłe wydarzenia z polskiej przeszłości stają się inspiracją dla dzisiejszych twórców. Jednym z nich jest Marcin Górecki – artysta-grafik, od lat projektujący ilustracje o tematyce militarnej. Specjalizuje się w grafice boxartowej, wykonując projekty dla branży modelarskiej. W jego artystycznym dorobku znajdują się również okładki płytowe tworzone dla wykonawców z alternatywnej sceny muzycznej oraz okładki książek – m.in. dla serii wydawniczej Polskie Skrzydła.

Inspiracje lotnicze to nie jedyny motyw pojawiający się w pracach Marcina Góreckiego. Na przestrzeni ostatnich lat stworzył serię prac, poświęconych pojazdom pancernym. Jak się okazuje, masywne, onieśmielające rozmiarami czołgi stały się dla niego inspirującym motywem przewodnim. Inspiracją okazały się też poznańskie wydarzenia sprzed 77 lat. 23 lutego 1945 r. wraz z kapitulacją ostatnich wojsk niemieckich na poznańskiej Cytadeli zakończyła się hitlerowska okupacja Poznania. Dramatyczna w przebiegu Bitwa o Poznań znalazła odzwierciedlenie w obrazach Marcina Góreckiego. Serię dynamicznych, poświęconych poznańskim wydarzeniom, wykonanych współczesnymi technikami prac, uzupełniają obrazy stworzone przy użyciu tradycyjnych metod.

Od 23 lutego prace Marcina Góreckiego będzie można oglądać na nowej wystawie przygotowanej przez Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli. Na ekspozycję Poznań 1945. Broń pancerna zapraszamy w godzinach otwarcia muzeum. Wystawa potrwa do 31 marca.

W Muzeum Uzbrojenia prezentujemy twórczość artysty po raz drugi. W tym roku oprócz dotychczas prezentowanych obrazów pojawią się dwa nowe: czołg średni T-34-85 nacierający wzdłuż Hali Zeppelinów oraz działo samobieżne SU-152 w okolicy gmachu Dyrekcji Kolei.


Dokumentacja fotograficzna wystawy:

Szczegółowe informacje o wystawie

Wystawa Czasowa: Poznań 1945. Broń pancerna
Artysta Marcin Górecki
Czas trwania: 23.02-31.03 2022

Proponowane

2023 | 2024
„Rychtyg knary i maszynki – uzbrojenie Wojsk Wielkopolskich 1919-1921” to syntetyczna prezentacja broni palnej używanej ...
23.05
2023
„Rychtyg knary i maszynki – uzbrojenie Wojsk Wielkopolskich 1919-1921” to syntetyczna prezentacja broni palnej używanej ...
2022
14.05-23.12
Wystawa czasowa prezentowana w Muzeum Uzbrojenia w całości poświęcona jest polskim siłom specjalnym. Wystawa prezentuje ...
Logo UE