Katiusza w remoncie

Sprawdź

co u nas słychać

Katiusza w remoncie

Sprawdź

co u nas słychać

Katiusza w remoncie

Katiusza w remoncie

Katiusza w remoncie

Aktualności

Sławna wyrzutnia rakietowa BM-13N „Katiusza” na podwoziu amerykańskiej ciężarówki Studebaker US-6 z Muzeum Uzbrojenia wyjechała dziś z Cytadeli. Teraz uzbroić się w cierpliwość będą musieli zwiedzający, bo katiusza wyruszyła do Pracowni Renowacji Zabytków Techniki Militarnej Wolsztyn na gruntowny remont i udoskonalenie techniczne.
W 2012 roku została przywrócona do sprawności mechanicznej, natomiast ostatni remont karoserii przeprowadzono blisko 20 lat temu. Powrót eksponatu planowany jest na początku 2019 roku.

To jedyna taka katiusza w Polsce . Jest unikatowa bo umocowana na amerykańskim podwoziu czyli jest prawdziwym pojazdem wojennym. Jest też jedną z pięciu tego typu na świecie, które nadal jeżdżą. W ramach pomocy w czasie II wojny światowej Amerykanie przekazali do Związku Radzieckiego tysiące amerykańskich i brytyjskich ciężarówek. Rosjanie właśnie na nich osadzali katiusze, swoją najgroźniejszą broń. Siała strach wśród Niemców, którzy nazywali je „organami Stalina”.

Proponowane

Aktualności, Wydarzenie
Promocja książki: „Pomnik Armii >>Poznań<<” red. Małgorzaty Schmi...
24.01
2023
Muzeum Armii "Poznań", Muzeum Uzbrojenia
Razem z Wydawnictwem Miejskim Posnania zapraszamy na promocję książki poświęconej unikatowemu pomnikowi, który w ubiegłym roku skończył 40 lat. Wyd...
Edukacja
Senioralny październik w WMN
1-31.10
2022
Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII, Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919, Muzeum Uzbrojenia
Nadejście kalendarzowej  jesieni zwiastuje zbliżające się święto wszystkich Seniorów. Przed nami Senioralni. Poznań 2022  oraz Weekend Seniora z Ku...
Aktualności, Muzeum online, Wystawa online
Wirtualny Spacer po wystawie czasowej: „Pod Zielonym Talizmanem – 80 lat pols...
15.08
2022
Muzeum Uzbrojenia
Z okazji Święta Wojska Polskiego zapraszamy na wirtualne zwiedzania wystawy czasowej  „Pod Zielonym Talizmanem – 80 lat polskich Komandosów”.