Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Zapraszamy na IX Dni Twierdzy Poznań!

Sprawdź

co u nas słychać

Zapraszamy na IX Dni...

Zapraszamy na IX Dni Twierdzy Poznań!

Zapraszamy na IX Dni Twierdzy Poznań!

Aktualności

W ostatni sierpniowy weekend (28-29 sierpnia) w Poznaniu odbędą się IX Dni Twierdzy.To święto miłośników fortyfikacji, podczas którego można obejrzeć forty, schrony i atrakcje związane z historią Poznania. W programie tegorocznej imprezy znalazło się ponad 25 pozycji i wyjątkowych miejsc, które warto zobaczyć!Pełny program tegorocznych Poznańskich Dni Twierdzy znajduje się na stronie www.dnitwierdzypoznan.pl.

My szczególnie zapraszamy do:

Muzeum Martyrologii Wielkopolan-Fort VII, gdzie otwarte zostaną niedostępne na co dzień części obiektu:

  • prawe skrzydło koszar szyjowych, w którym będzie można zobaczyć dawny magazyn prowiantowy, pomieszczenia lazaretu, forteczne umywalnie, latryny oraz karcer.
  • wyremontowane pomieszczenia lewej i prawej części podwalni oraz fragment przygotowanej ekspozycji służącej poznaniu funkcjonowania fortu. Zobaczyć będzie można także unikalną, działającą windę amunicyjną.

W lewej części obiektu będzie można zobaczyć ekspozycje prezentujące jak bardzo zmieniła się funkcjonalność fortu w okresie II wojny światowej, gdy stał się on pierwszym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym uruchomionym na okupowanych ziemiach polskich.

Zapraszamy również do Muzeum Armii “Poznań”Muzeum Uzbrojenia oraz do Przeciwatomowego Schronu dla Władz Miasta Poznania.

Zachęcamy także do odwiedzenia naszego kanału na YouTube, gdzie pojawią się dwa ciekawe materiały filmowe:

Śmiertelne wypadki Wśród pracowników Centralnych Warsztatów Amunicyjnych w Poznaniu – film
Poznań posiadający liczny garnizon, a sam będący jedną z najnowocześniejszych twierdz posiadał też liczne zakłady produkujące na rzecz wojska. Jednym z takich zakładów były Centralne Warsztaty Amunicyjne. Praca tam nie zawsze należała do bezpiecznych. Pośród cywilnych pracowników wojska dochodziło do wypadków śmiertelnych. To właśnie o wypadkach mających miejsce na Głównie (i nie tylko) opowie film „Śmiertelne wypadki Wśród pracowników Centralnych Warsztatów Amunicyjnych w Poznaniu”. W materiale zaprezentowane zostaną przyczyny wypadków, przebieg akcji ratunkowych oraz straty wśród pracowników i zabudowy produkcyjnej. Data premiery: sobota, 28.08.2021, godz. 18:00.

Relikty umocnień Twierdzy Poznań po 1945 roku – film
Po zakończonej Bitwie o Poznań w 1945 roku rozpoczął się powolny okres likwidacji umocnień pamiętających jeszcze pruskie panowanie nad Wielkopolską. Początkowo umocnienia ziemne, następnie większe budowle (schrony, bastiony, forty) zaczęły ulegać rozbiórkom. W materiale filmowym poruszona zostanie problematyka usuwania śladów po dawnej twierdzy oraz pomysłów na wykorzystanie fortyfikacji. Data premiery: niedziela, 29.08.2021, godz. 18:00.

Proponowane

No data was found
Logo UE