Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919

Muzeum Powstania

Wielkopolskiego 1918-1919

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919

Muzeum znajduje się w Odwachu na Starym Rynku w jednym z najwybitniejszych zabytków architektury polskiej. Wybudowano go z inicjatywy ówczesnego starosty generalnego wielkopolskiego Kazimierza Raczyńskiego. Projekt wykonał najprawdopodobniej architekt królewski Jan Chrystian Kamsetzer – współtwórca warszawskich Łazienek i wnętrz Zamku Królewskiego.

Do zajęcia Poznania przez Prusy w ramach II rozbioru Polski w Odwachu stacjonowały wojska koronne. W okresie zaborów poznaniacy byli świadkami odbywających się tu odpraw wart wojska zaborcy, który staromiejski Odwach uczynił głównym odwachem garnizonu Twierdzy Poznań. Pod zwieńczającymi attykę symbolami Rzeczpospolitej czasów ostatniego jej króla stała budka wartownicza w barwach pruskich i niemiecki żołnierz. W 1918 roku polskość wkroczyła do Odwach. W listopadzie znalazła tu siedzibę jedna z najważniejszych formacji Powstania Wielkopolskiego – paramilitarna Straż Ludowa.

W 17 listopada w Straży służyli już wyłącznie Polacy. Przed 27 grudnia 1918 Straż Ludowa wystąpiła dwukrotnie w sposób zorganizowany: 3 grudnia dla ochrony delegatów do Polskiego Sejmu Dzielnicowego podczas przemarszu przez miasto na miejsce obrad i 26 grudnia, w czasie przejazdu przez Poznań Ignacego Paderewskiego. 27 grudnia załoga Odwachu ruszyła do Powstania.

W czasie „dobijania się” do Europy o prawo przynależności do Polski przez Polaków z tzw. byłego zaboru pruskiego w staromiejskim Odwachu miała siedzibę jeszcze jedna ważna powstańcza formacja – Służba Straży i Bezpieczeństwa (Wacht- und Sicherheitsdienst).Jej ochotnicze oddziały tworzono od 15 listopada 1918 w niemieckich garnizonach na polecenie ministra wojny.

Ponieważ zaborca dopuścił do niej Polaków, szybko została przez nich zdominowana. Ci żołnierze-Polacy, będąc na etacie i żołdzie niemieckim oraz dysponując bronią i zarządzając obiektami wojskowymi zaborcy, stanowili trzon polskich oddziałów w pierwszych dniach Powstania Wielkopolskiego. 9 stycznia 1919 formacja została rozwiązana, z jej oddziałów utworzono dwa bataliony garnizonowe Polskich Sił Zbrojnych byłego zaboru pruskiego. Żołnierze jednego z tych batalionów pełnili służbę w Odwachu.

Odtąd odprawy wart przed Odwachem odbywali żołnierze w oczekiwanym tu ponad sto lat polskim mundurze. We wrześniu 1939 roku zniknął sprzed Odwachu polski żołnierz, nie pojawił się też niemiecki: okupant budynek przeznaczył na magazyn. W roku 1945, podczas walk o Twierdzę Poznań budynek Odwachu został poważnie zniszczony. Władza komunistyczna zrekonstruowała go w latach 1949-1951 i przeznaczyła najpierw na szkołę baletową i teatralną oraz mieszkanie, w roku 1957 na poznański oddział Centralnego Biura Wystaw Artystycznych, w 1962 umieściła w nim Muzeum Historii Ruchu Robotniczego im. Marcina Kasprzaka. W 2004 roku, po 65 latach nieobecności, ponownie przed Odwachem pojawił się żołnierz w polskim mundurze.

Teraz w mundurze historycznym. Odbywają się tu patrole powstańczej Armii Wielkopolskiej oraz uroczyste odprawy warty honorowej Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Poznaniacy niezmiennie entuzjastycznie reagują na tę żołnierską tutaj obecność.

Rozwiń

Zajrzyj do Muzeum

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919 znajduje się w Odwachu

Wystawy

Stałe
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Droga do Niepodległości - wystawa stała
Czasowe
18.05
2024
Wystawa czasowa „Wuchta wiary. Bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce” w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-191...

Budujemy Nowe Muzeum

Muzeum Powstania Wielkopolskiego

W grudniu 2018 r. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości ogłosiło konkurs architektoniczno-urbanistyczny na projekt nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 roku.

Najistotniejszymi wymaganiami postawionymi przed projektantami było wpisanie bryły muzeum w kontekst otaczającej przestrzeni, uplasowanie architektury w pobliżu ścisłego centrum Starego Miasta, w otoczeniu wielu historycznych miejsc i obiektów oraz opracowanie projektu architektonicznego o wysokich walorach estetycznych i funkcjonalnych. Do konkursu dopuszczono 56 zespołów, spośród których sąd konkursowy pod przewodnictwem dr. hab. inż. arch. Bolesława Stelmacha, Dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki wybrał do ostatniego etapu 6 pracowni architektonicznych. Ostatecznie jury wyłoniło zwycięski projekt opracowany przez pracownię WXCA z Warszawy.

Aktualności

17-20
września
-
W dniach 17-20 września Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 będzie czynne od 14:00
Szacowni Państwo, przepraszamy za utrudnienia wynikające z organizowanego Tygodnia Przedszkolaka w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
17-20.09
2024
Aktualności, Edukacja
Tydzień Przedszkolaka 17 - 20 września 2024
Po raz kolejny przedszkolaki opanują Odwach! Zapraszamy grupy przedszkolne do rezerwowania terminów.
8–15
wrzesień
Aktualności, Edukacja
Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości
Przygotowaliśmy specjalny program kulturalno-edukacyjny związany z historią pracy organicznej. Dołączcie do nas, by odkryć inspirujące historie lokalnych bohaterów i lepi...
V-IX
2024
Aktualności, Edukacja
Program kulturalno-edukacyjny wystawy: "Wuchta Wiary. Bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce" ...
Zapraszamy do udziału w programie towarzyszącym wystawie: "Wuchta Wiary. Bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce".

Wizyta

Muzeum Powstania Wielkopolskiego zlokalizowane jest w budynku Odwachu na Starym Rynku 3. Muzeum dokumentuje wybuch i przebieg powstania wielkopolskiego w latach 1918-1919.

Czym dojechać?

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 znajduje się w samym sercu Starego Rynku w Poznaniu w efekcie nie ma możliwości bezpośredniego zaparkowania samochodu przy Muzeum. W pobliskich uliczkach można znaleźć miejsce parkingowe, jednak znajdują się one w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00, w soboty w godz. 8:00-18:00.

Zwracamy uwagę, że nie wszystkie parkomaty w pobliżu Starego Rynku posiadają możliwość opłaty przy pomocy karty dlatego warto mieć przy sobie gotówkę.

Osoba niedowidząca ma prawo wstępu do obiektu wraz z psem asystującym. Na ekspozycji Muzeum znajdują się udogodnienia w postaci:

  • tabliczek w alfabecie Braille’a na drzwiach wraz z kodami QR i NFC,
  • tabliczek w alfabecie Braille’a na eksponaty wraz z kodami QR i NFC,
  • nakładek brajlowskich na poręcze, pasy ostrzegawcze na schodach i ekspozycji, pól uwagi.

Na wyposażeniu Muzeum znajdują się zestawy przenośne FM wspomagające słyszenie, które można wykorzystać podczas zwiedzania z przewodnikiem.

Przed wizytą w oddziale można skorzystać z przedprzewodnika:

Przedprzewodnik po Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Zwiedzanie indywidualne:
Bilet normalny15 PLN
Bilet ulgowy10 PLN
Bilet sieciowy normalny50 PLN
Bilet sieciowy ulgowy30 PLN
Zwiedzanie z przewodnikiem:
Oprowadzanie z przewodnikiem [PL]70 PLN
Oprowadzanie z przewodnikiem [ENG]90 PLN
Lekcja Muzealna 100 PLN
Uwaga! W każdy WTOREK wstęp jest bezpłatny!

listopad-luty
Poniedziałek nieczynne
Wtorek-Niedziela10:00-16:00
Wtorki – wstęp bezpłatny
marzec-październik
Poniedziałeknieczynne
Wtorek-Sobota10:00-17:00
Niedziela10:00-16:00

Dostępność

w Oddziałach

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919

Adres korespondencyjny

Stary Rynek 3, Odwach, 61-772 Poznań

Kierownik - kustosz
Marcin Wiśniewski
Telefon / fax
61 853 19 93

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE