Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Wystawa czasowa: Lotnicy Armii “Poznań”

Muzeum
Armii „Poznań”
Wystawa czasowa: Lotnicy Armii “Poznań”
Wystawa czasowa: Lotnicy Armii “Poznań”

Wystawa czasowa: Lotnicy Armii “Poznań”

Wystawę zorganizowaną z okazji sprowadzenia do kraju prochów śp. kpt. Kazimierza Spornego jak i obchodów 10 – lecia służby samolotów F-16 pod polskim niebem, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości przygotowało specjalną wystawę plenerową pt. „Lotnicy Armii „Poznań’”.
Wystawa przedstawia zarys historii i losów lotników biorących udział w wojnie obronnej w Polsce 1939 roku. Na szesnastu planszach prezentowane są przede wszystkim zdjęcia sylwetek pilotów 3. Pułku Lotniczego w Poznaniu-Ławicy przed wybuchem wojny.
Zdjęcia z jednostek, biogramy poszczególnych pilotów, mapy działań, meldunki, wytyczne operacyjne jak i wspomnienia tych, którzy to przeżyli – te i inne materiały stanowią próbę uchwycenia całości działań na wielkopolskim odcinku frontu pierwszych dni wojny. Uwagę poświęcono nie tylko Dywizjonowi Myśliwskiemu, lecz również jednostkom obserwacyjnym, a także pomocniczym, które sprawowały swoistą rolę „oczu dowódcy”. Na poszczególnych planszach historie:

  • 3 Pułku Lotniczego – Sztab Lotniczy Armii „Poznań”
  • III./3. Dywizjonu Myśliwski w składzie 131. i 132 Eskadry Myśliwskiej z Poznania (piloci i dowodzący, mapa zakresu działań, meldunki, zdjęcia)
  • 33. i 36. Eskadry Obserwacyjnej oraz 34. Eskadry Rozpoznawcza (piloci i dowodzący, mapa zakresu działań, meldunki, zdjęcia) – jednostki o charakterze pomocniczym itd.

Wystawę czasową pt. „Lotnicy Armii „Poznań’” można oglądać na ekspozycji plenerowej Muzeum Uzbrojenia – oddziału Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, na poznańskiej Cytadeli, do końca września br.

Szczegółowe informacje o wystawie

Kurator: Mariusz Niestrawski
Aranżacja plastyczna: Mariusz Niestrawski

Proponowane

Ekspozycja stała muzeum pt. Wierni przysiędze przedstawia szlak bojowy Armii „Poznań”, którego zwieńczeniem była bitwa ...
2020
„Wierzę, że zobaczy ją bardzo dużo ludzi. Ważne by przypominać tę prawdę, która przez tyle lat była „prawdą szeptaną” – ...
2018
18.05-31.12
„Suwalszczyzna – pejzaż i pamięć” to wystawa czasowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, której kuratorem i auto...
Logo UE