Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Ekspozycja stała pt. “Wierni przysiędze”

Muzeum
Armii „Poznań”
Ekspozycja stała pt. “Wierni przysiędze”
Ekspozycja stała pt. “Wierni przysiędze”

Ekspozycja stała pt. “Wierni przysiędze”

Ekspozycja stała muzeum  pt. Wierni przysiędze przedstawia szlak bojowy Armii „Poznań”, którego zwieńczeniem była bitwa nad Bzurą.

Nie odmieniła ona losów wojny, ale zapisała się jako największa i najkrwawsza bitwa Września 1939 roku. Tamte tragiczne dni klęski i chwały poznajemy ze wspomnień uczestników walk, z prasy, dokumentów, map, a także elementów wyposażenia i umundurowania żołnierskiego. Na archiwalnych zdjęciach zobaczymy sylwetki dowódców i szeregowych żołnierzy spod Brochowa, Sochaczewa, Wólki Węglowej i wielu innych pól bitewnych Armii „Poznań”. Niestety, zachowało się niewiele fotografii wykonanych w trakcie walk. Wyjątkiem są propagandowe zdjęcia niemieckich korespondentów wojennych.

Wszystkie reprodukowane rozkazy, ulotki i odezwy udostępniło Centralne Archiwum Wojskowe w Warszawie.

Na szczególną uwagę zasługuje zespół eksponatów pobojowiskowych znad Bzury. Te drobne niekiedy obiekty – odłamki pocisków, szczątki pasów, bagnetów, manierek itp.ciągle budzą refleksje i wzruszenie.

Jednym z ciekawszych muzealiów jest moździerz piechoty wz.1931 „Stockes-Brandt” kal. 81 mm, wyprodukowany w Pruszkowie przez Stowarzyszenie Mechaników Polskich z Ameryki SA w liczbie ok. 900 sztuk.

Unikalnym urządzeniem, ze względu na niewielką skalę produkcji i liczbę zachowanych egzemplarzy jest połowa łącznica telefoniczna ŁP-10 wz.1928 skonstruowana w Wytwórni Aparatów Telegraficznych i Telefonicznych w Warszawie.

Uwagę należy też zwrócić na dwa modele broni, będącej wizytówką polskiego przemysłu zbrojeniowego okresu międzywojennego – pistolet wz. 1935 „Vis” i  karabin przeciwpancerny wz. 1935 „Ur”.

Interesującym połączeniem obiektu ekspozycyjnego z elementami scenografii jest 40 mm lufa od armaty przeciwlotniczej wz. 1936 „Bofors”, wbudowana w pełnowymiarową makietę działa.

Tytuł wystawy zaczerpnięto ze wspomnień wojennego dowódcy 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich rtm. Zbigniewa Szacherskiego.

Proponowane

2020
„Wierzę, że zobaczy ją bardzo dużo ludzi. Ważne by przypominać tę prawdę, która przez tyle lat była „prawdą szeptaną” – ...
2018
18.05-31.12
„Suwalszczyzna – pejzaż i pamięć” to wystawa czasowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, której kuratorem i auto...
2014
Wystawę zorganizowaną z okazji sprowadzenia do kraju prochów śp. kpt. Kazimierza Spornego jak i obchodów 10 – lecia służ...
Logo UE