Wystawa czasowa: Katyń – pamięć ocalona. Wystawa w 80. rocznicę zbrodni na ludziach i prawdzie

Muzeum

Armii „Poznań”

Wystawa czasowa: Katyń – pamięć ocalona. Wystawa w 80. rocznicę zbrodni na ludziach i prawdzie

Muzeum

Armii „Poznań”

Wystawa czasowa: Katyń – pamięć ocalona. Wystawa w 80. rocznicę zbrodni na ludziach i prawdzie

Wystawa czasowa: Katyń – pamięć ocalona. Wystawa w 80. rocznicę zbrodni na ludziach i prawdzie

Wystawa czasowa: Katyń – pamięć ocalona. Wystawa w 80. rocznicę zbrodni na ludziach i prawdzie

Archiwum, Wystawa czasowa

Wierzę, że zobaczy ją bardzo dużo ludzi. Ważne, by przypominać tę prawdę, która przez tyle lat była „prawdą szeptaną”

– powiedział podczas otwarcia wystawy zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Jędrzej Solarski.

Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk w przesłanym liście podkreślił, że „prezentowanie prawdy o tamtych tragicznych wydarzeniach i ofiarach to nasz obowiązek ,a także bezcenna lekcja na przyszłość”.

Dobrochna Konrad, wiceprezes Stowarzyszenia „Katyń” w Poznaniu prosiła by kontynuować sztafetę pamięci o zbrodni katyńskiej : „to był skuteczny i bezwzględny plan Sowietów zagłady narodu polskiego, pozbawienia narodu elit, z konsekwencjami do dziś”.

Dyrektor WMN, Przemysław Terlecki przypomniał, że za miesiąc będziemy obchodzić rocznicę Bitwy Warszawskiej. „To za to polskie zwycięstwo Sowieci zemścili się 17 września 1939 roku, a potem Katyniem”.


Kuratorem wystawy jest Anna Adamska z Muzeum Armii „Poznań”, która przedstawia jej ideę:

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości począwszy od 1990 roku było miejscem prezentacji tematyki katyńskiej już wielokrotnie. Ekspozycją „Katyń – pamięć ocalona. Wystawa w 80. rocznicę zbrodni na ludziach i prawdzie” powracamy niejako do poprzednich wątków,  jednakże tym razem kanwą muzealnej opowieści staje się kwestia prawdy i pamięci, jak również heroicznej walki o ich przetrwanie. Prawda o Katyniu bowiem, przez dziesięciolecia ukrywana i fałszowana, była obiektem rozgrywek politycznych i propagandowych, pojawiała się niejednokrotnie na międzynarodowych forach, by po chwili, bez obiektywnego dyskursu, ginąć w mrokach dyplomatycznych zaniechań. Jednocześnie  najwierniejszymi kustoszami tej prawdy okazywały się rodziny pomordowanych oficerów – ich żony, matki, synowie i córki. To oni w zaciszu domów prawdę pielęgnowali i o nią zabiegali, nie pozwolili o niej zapomnieć – sobie i światu. Naszą wystawą pragniemy złożyć hołd nie tylko ofiarom bestialskiego mordu, ale także  wojownikom pamięci – katyńskim rodzinom.

Ekspozycyjna narracja poprowadzi widza trójtorowo, mianowicie opowiemy o zbrodni dokonanej wiosną 1940 roku na polskich oficerach przez NKWD, oraz o działaniach służących jej ukryciu oraz ustawicznej walce, by prawda ujrzała światło dzienne. Na zasadzie kontrapunktu, opowieści o zakłamywaniu historii, a ściślej rzecz ujmując, o próbie wymazania mordu i wiedzy o jego prawdziwych sprawcach ze społecznej  świadomości  historycznej, towarzyszyć będą wydobyte z grobów w Katyniu, Charkowie i Miednoje pamiątki – relikwie, materialne świadectwa zbrodni, pozyskane dla celów wystawienniczych z Muzeum Katyńskiego w Warszawie. Trzecią warstwę narracyjną utworzą odwołania do życia pozasłużbowego oficerów, czasu spędzonego z najbliższymi, którzy później tak dzielnie zawalczą o pamięć o zaginionych mężach, synach i ojcach. Na wystawie znajdzie się  w związku z tym symbol domu, ciepła rodzinnego ogniska oraz oczekiwania i niesłabnącej nadziei – krzesło, zapalona lampa, stolik ze zdjęciem w ramce i listami z Kozielska, Starobielska czy Ostaszkowa, które po raz tysięczny ktoś przeczytał, a które będą mogli przeczytać również zwiedzający. Wątek rodzinny posłuży ponadto uwypukleniu faktu, iż historia działa się i dzieje w polskich domach, stających się przez to najtrwalszym repozytorium historycznej pamięci. Intencją wystawy jest także refleksja nad  problemem prawdy historycznej w rozumieniu ogólnym, jak bardzo trzeba o nią zabiegać, jak istotną rolę dla poczucia tożsamości narodowej odgrywa pamięć zbiorowa i indywidualna oraz determinacja, którą niejednokrotnie trzeba się wykazać, aby tej pamięci dochować. To spojrzenie po osiemdziesięciu latach na historię katyńskiego mordu służy ponadto zwróceniu uwagi na fakt, że wspomniana pamięć o historii i historycznej prawdzie jest w naszych rękach, w rękach zwiedzającej wystawę publiczności – każdy z nas jest za tę prawdę i pamięć o niej odpowiedzialny. A motywy i emocje, które pchają ludzi do czynów straszliwych są wciąż aktualne, znamy je z codziennego życia.

OTWARCIE WYSTAWY:


Wystawie towarzyszy katalog, który można nabyć w oddziałach WMN.

Za inspiracje dziękujemy Stowarzyszeniu Katyń.


DOKUMENTACJA FOTOGRAFICZNA:

Szczegółowe informacje o wystawie

Kurator Anna Adamska
Wystawa powstała dzięki wółpracy z Muzeum Katyńskim w Warszawie i z wykorzystaniem Archiwum Wojciecha Śmigielskiego przekazanego jako dar dla WMN.
Aranżacja i koncepcja plastyczna: Wawrzyniec Kozicki i Maciej Janowicz.
Wystawę sfinansowało Miasto Poznań.

Proponowane

Aktualna, Wystawa stała

Ekspozycja stała pt. “Wierni przysiędze”
Ekspozycja stała muzeum pt. Wierni przysiędze przedstawia szlak bojowy Armii „Poznań”, którego zwieńczeniem była bitwa nad Bzurą.

2018

18.05-31.12

Archiwum, Wystawa czasowa

Wystawa czasowa: Suwalszczyzna - pejzaż i pamięć
„Suwalszczyzna – pejzaż i pamięć” to wystawa czasowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, której kuratorem i autorką jest Anna Adamska. Ekspozycja była dostępna dla zwiedzających od 17 maja ...

2014

Archiwum, Wystawa czasowa

Wystawa czasowa: Lotnicy Armii "Poznań"
Wystawę zorganizowaną z okazji sprowadzenia do kraju prochów śp. kpt. Kazimierza Spornego jak i obchodów 10 – lecia służby samolotów F-16 pod polskim niebem, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości prz...