Zasłony z przedwojennego mieszkania Rogera Sławskiego w Poznaniu oraz dwie pary rękawiczek (codzienne i balowe) i szyfonowy szal, które Roger Sławski kupił swojej żonie Walerii w czasie pobytu w Paryżu w 1924 roku – to pierwsze pamiątki ze spuścizny po Rogerze, które przekazała Krystyna Sławska, wnuczka znakomitego przedwojennego architekta Poznania. Krystyna Sławska zdecydowała o przekazaniu dla nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego kolekcji, która obejmuje pamiątki po dziadku. To m.in. meble z początku XX w. w większości w stylu biedermeier wykonane na prywatne zlecenie Sławskiego, porcelana, a także pamiątki osobiste. Dyrektor WMN Tomasz Łęcki dziękował Pani Sławskiej za dar, ogromną życzliwość i zaufanie do muzeum.

„Ogromne podziękowania należą się Pani Krystynie, że zdecydowała się podarować coś tak bardzo osobistego” – mówił podczas konferencji prasowej zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Jędrzej Solarski.

Na bazie tej kolekcji na ekspozycji stałej nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego, w części poświęconej dwudziestoleciu międzywojennemu zostanie odtworzony salon inteligencji poznańskiej. Kolekcja Sławskiego stanie się również  przyczynkiem do snucia opowieści o wkładzie Wielkopolan w rozwój II Rzeczpospolitej. Opowieść będzie skupiała się głównie wokół Uniwersytetu Poznańskiego oraz PeWuKi.

Krystyna Sławska przekazała dodatkowo unikatowe nagranie wspomnień Mariana Jabłońskiego, który jako 9-letni chłopiec był świadkiem przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego 26 grudnia 1918 roku.  Obiecała również pośredniczyć w przekazaniu oryginalnego sztandaru, który był szyty specjalnie na powitanie Paderewskiego.

 Wielkopolskie Muzeum Niepodległości prowadzi też cały czas zbiórkę pamiątek. Na aukcjach i licytacjach pojawiają się ciągle cenne i rzadkie zabytki. Wielu potomków powstańców chcąc zachować od zapomnienia dokumenty i przedmioty po bohaterskich przodkach postanawia udostępnić lub przekazać je do muzeum. Dziś pokazaliśmy dziennikarzom niektóre z tych najbardziej wartościowych:

  • „Krzyż Honorowy Uczestników Powstania Wielkopolskiego Za zasługę” [na wstążce] oraz legitymacja dla posiadacza krzyża wystawiona 27.XII.1931.
  • Odznaka pamiątkowa Towarzystwa Powstańców i Wojaków, „Powstańcowi Broni Wdzięczna Wielkopolska” wraz z legitymacją uprawniającą do jej noszenia.
  • Patent do odznaczenia „Wielkopolska Matkom Poległych” wystawiony 1 grudnia 1919 r.
  • Książeczka wojskowa z roku 1920.
  • Przedmioty z zestawu pamiątek po powstańcu wielkopolskim – Antonim Knajdku:
  • Album z fotografiami autorstwa Kazimierza Gregera zaprzysiężenia wojsk wielkopolskich 26 stycznia 1919.
  • Fotografie z frontów I wojny światowej [3 sztuki].
  • Koperta po liście poleconym przesłanym miejscowo w Wolsztynie; koperta posiada stempel cenzury powstańczej: „Kontrola poczty w Wolsztynie”.

W najbliższą sobotę w czasie Nocy Muzeów niektóre pamiątki z prowadzonej zbiórki oraz dary z kolekcji Rogera Sławskiego pokażemy zwiedzającym. Będzie to zapowiedź nowej wystawy czasowej o najnowszych eksponatach pozyskanych do zbiorów WMN. Wystawę otworzymy jesienią tego roku.

Cały czas szukamy zabytków związanych z historią Wielkopolski XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku – dokumentów, fotografii, dzieł sztuki, militariów, zabytków sztuki materialnej.

Na wszystkich darczyńców czekamy: od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00 w siedzibie Głównego Inwentaryzatora WMN, ul. Św. Marcin 51 B (wejście od ul. Garncarskiej)

Kontakt:

b.wojciechowska@wmn.poznan.pl

www.wmn.poznan.pl/kontakt/

 

Powrót do listy kategorii Aktualności