Lato z Historią w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości

Sprawdź

co u nas słychać

Lato z Historią w Wi...

Lato z Historią w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości

Oddziały

Lato z Historią w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości

Aktualności, Edukacja

W ramach tegorocznej oferty edukacyjnej przygotowaliśmy wydarzenia skierowane zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

Przed nami prelekcje, w trakcie których specjaliści omówią szeroki kontekst historyczny II wojny światowej w 80. rocznicę jej zakończenia.

W myśl zasady „w zdrowym ciele zdrowy duch” polecamy rodzinne zajęcia sportowe z historycznym wprowadzeniem w Muzeum Uzbrojenia.

Miłośnicy przechadzek z przewodnikiem znajdą propozycje spacerów angażujących oraz spotkań na ekspozycji stałej Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Ponadto w Muzealnym Centrum Edukacyjnym (ul. Ślusarska 14) czeka oferta warsztatów, w trakcie których rodziny z dziećmi zabierzemy na spotkanie z historią! Polecamy i zapraszamy!

Znaki zwycięstwa – symbole Powstania Wielkopolskiego

  • 3 lipca, godz. 11:00
  • Miejsce: Muzealne Centrum Edukacyjne (ul. Ślusarska 14)
  • Adresaci: rodziny z dziećmi 7 – 12 lat
  • Zajęcia prowadzone ze wsparciem surdopedagogicznym (tłumaczenie na SJM)
  • Udział bezpłatny
  • Zapisy: edukacja@wmn.poznan.pl lub 691 266 779 lub 887 222 468

Podczas zajęć nauczymy się rozpoznawać najważniejsze dla Powstania Wielkopolskiego symbole towarzyszące naszym przodkom, takie jak trefl czy rogatywka. Jaka jest ich historia i skąd się wzięły? Stworzymy prace inspirowane powstańczymi symbolami, łącząc naukę z twórczą zabawą.


Tory do niepodległości

  • 8 lipca, godz. 11:00
  • Miejsce: Muzealne Centrum Edukacyjne (ul. Ślusarska 14)
  • Adresaci: rodziny z dziećmi 5 – 9 lat
  • Udział bezpłatny
  • Zapisy: edukacja@wmn.poznan.pl lub 691 266 779 lub 887 222 468

Czy wiecie, że Powstanie Wielkopolskie potoczyłoby się zupełnie inaczej gdyby nie pociągi? Jakie znaczenie dla Powstania miał pociąg pancerny „Danuta”? W jaki sposób Paderewski dotarł do Poznania? Tematem przewodnim będą pociągi, które odegrały ważną rolę w Powstaniu Wielkopolskim. Podczas zajęć mali śmiałkowie będą mogli zbudować własny pociąg.


Z babcią i dziadkiem przez historię…

  • 24 lipca oraz 21 sierpnia, godz. 11:00
  • Miejsce: Muzealne Centrum Edukacyjne (ul. Ślusarska 14)
  • Adresaci: dziadkowie z wnukami 5 – 10 lat
  • Udział bezpłatny
  • Zapisy: edukacja@wmn.poznan.pl lub 691 266 779 lub 887 222 468

Integracyjne warsztaty edukacyjno – plastyczne dla dziadków i wnuków, które pozwolą nam lepiej poznać siebie nawzajem oraz historię naszej rodziny. Uczestnicy stworzą swoje własne, niepowtarzalne drzewo genealogiczne.


Rowerowe przygody Kazia

  • 29 lipca, godz. 11:00
  • Miejsce: Muzealne Centrum Edukacyjne (ul. Ślusarska 14)
  • Adresaci: rodziny z dziećmi 6 – 10 lat
  • Udział bezpłatny
  • Zapisy: edukacja@wmn.poznan.pl lub 691 266 779 lub 887 222 468

Czy wiecie, że był taki poznaniak, który przejechał całą Afrykę na rowerze?! Tak, to Kazimierz Nowak. Podczas warsztatów poznamy rowerowe przygody Kazia i czasy w których żył, przyjrzymy się budowie roweru i sami zbudujemy jednoślad!


Mały czytelnik, wielka wyobraźnia – warsztaty plastyczno-literackie

Wydarzenie w ramach projektu „Gzuby czytają”

  • 14 sierpnia, godz. 11:00
  • Miejsce: Muzealne Centrum Edukacyjne (ul. Ślusarska 14)
  • Adresaci: rodziny z dziećmi 5 – 9 lat
  • Udział bezpłatny
  • Zapisy: edukacja@wmn.poznan.pl lub 691 266 779 lub 887 222 468

Zapraszamy w literacką podróż, dzięki której poznamy wiele wyjątkowych postaci z przeszłości, będziemy bawić się słowami i dowiemy się, jak powstają ilustracje do książek. Uczestnicy stworzą również własne, oryginalne zakładki do książek.


Nasze dzieje w kadrach i dymkach

– warsztaty z komiksem historycznym

Wydarzenie z okazji Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów w ramach projektu „Gzuby czytają”

  • 28 sierpnia, godz. 11:00
  • Miejsce: Muzealne Centrum Edukacyjne (ul. Ślusarska 14)
  • Adresaci: 8 – 15 lat
  • Udział bezpłatny
  • Zapisy: edukacja@wmn.poznan.pl lub 691 266 779 lub 887 222 468

O Powstaniu Wielkopolskim można opowiadać na różne sposoby, także w formie komiksu. Dzięki spotkaniu z rysownikiem Witoldem Tkaczykiem dowiemy się, jak powstawał komiks „Dziś Powstanie”, jaka jest historia tego gatunku literackiego oraz sami stworzymy komiksowego bohatera.

„Powstańcze ścieżki – tropem bohaterów Wielkopolski”

  • 17 lipca, godz. 11:00
  • Zbiórka: przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 (Stary Rynek 3, Odwach)
  • Adresaci: dorośli, seniorzy, młodzież, rodziny z dziećmi

Podczas spaceru będziemy tropić miejsca związane z bohaterami Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.
Na trasie spaceru mogą występować bariery architektoniczne.

Spacer dla dzieci „Szlakiem żywiołów w dziejach Poznania”

  • 31 lipca, godz. 11:00
  • Zbiórka na Placu Kolegiackim, przy fontannie
  • Adresaci: rodziny z dziećmi w wieku 5 – 11 lat

Zapraszamy na wyjątkowy spacer dla małych i dużych tropem żywiołów, które na przestrzeni lat nawiedzały Poznań. Jaki wpływ na wygląd dzisiejszego miasta miały woda, powietrze czy ogień? Przekonajmy się o tym wspólnie poszukując ich śladów.
Na trasie spaceru mogą występować bariery architektoniczne.

Cykl prelekcji „Oblicza wojny” z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Muzealnym Centrum Edukacyjnym

Wojna ma różne oblicza. By badać to zjawisko i o nim opowiadać, możemy przyjąć różne perspektywy. Chcąc zyskać jak najszersze spojrzenie na czas drugiej wojny światowej w Wielkopolsce, zaprosiliśmy do współpracy znawców tematu.

Wydarzenie skierowane do uczestników powyżej 14 roku życia.

Generał Władysław Sikorski. Przegrana bitwa o pamięć

  • Prelegent: prof. UAM dr hab. Paweł Stachowiak
  • 21 lipca, godz. 17:00
  • Miejsce: Muzealne Centrum Edukacyjne (ul. Ślusarska 14)
  • Brak zapisów, udział bezpłatny

Polska 1945 – zwycięstwo czy przegrana?

  • Prelegent: prof. Andrzej Sakson (UAM, Instytut Zachodni)
  • 4 sierpnia, godz. 17:00
  • Miejsce: Muzealne Centrum Edukacyjne (ul. Ślusarska 14)
  • Brak zapisów, udział bezpłatny

Rok 1945 oznaczał dla ogółu Polaków wyzwolenie spod okupacji niemieckiej III Rzeszy, która postrzegana była jako śmiertelne zagrożenie dla bytu narodowego. Polska, obok Wielkiej Brytanii była jedynym krajem, który trwał w koalicji antyhitlerowskiej przez cały okres II wojny światowej, a po jej zakończeniu stał się satelitą ZSRR. W świadomości wielu Polaków wojna zakończyła się „klęską w obozie zwycięzców”.

    Do dzisiejszego dnia trwają spory czy Zachód zdradził Polską, m.in. na konferencji w Jałcie i Poczdamie. Czy Polska po 1945 r. była państwem suwerennym? Jakie było pole manewru Polski podczas wojny i po wojnie?  Czy Ziemie Odzyskane mogły stanowić rekompensatę za utratę Kresów Wschodnich? Kto czuł się zwycięzcą a kto przegranym przemian zachodzących w Polsce po 1945 r.? Jak upamiętniać te wydarzenia?


„Cześć bohaterom, którzy na drodze łez i krwi zginęli” – napisy pozostawione przez więźniów w celach obozu w Forcie VII w Poznaniu. Treść, autorzy, próby odczytania…

  • Prelegent: Jacek Kaczmarek (MMW- Fort VII)
  • 18 sierpnia, godz. 17:00
  • Miejsce: Muzealne Centrum Edukacyjne (ul. Ślusarska 14)
  • Brak zapisów, udział bezpłatny

Sztuka w obliczu wojennej traumy

  • Prelegentka: Kinga Sibilska (Muzeum Narodowe)
  • 1 września, godz. 17:00
  • Miejsce: Muzealne Centrum Edukacyjne (ul. Ślusarska 14)
  • Brak zapisów, udział bezpłatny

Po końcu świata

po śmierci

znalazłem się w środku życia

stwarzałem siebie

budowałem życie

Tadeusz Różewicz

Rzeczywistość po 1945 r. wymagała całkowicie nowej organizacji. Po traumatycznych przeżyciach wojennych, wielu artystów zmagało się z próbą zdefiniowania odpowiedniego języka ekspresji dla wyrażenia własnych, bolesnych doświadczeń. Z drugiej strony, kierowani chęcią ich zażegnania, torowali ścieżkę współczesności. Wykład przypomni kilka wyraźnych osobowości artystycznych i wyjaśni ich odpowiedź na rzeczywistość po wojnie.

Oprowadzanie rodzinne po wystawie stałej Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 z rekonstruktorem

  • 2 lipca (środa), godz. 13:00 udział w cenie biletu wstępu do Muzeum (10/15 zł)
  • 5 sierpnia (wtorek), godz. 16:00. Z tłumaczeniem na PJM. Wydarzenie bezpłatne.

Warsztaty plenerowe przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919

  • 2 lipca 10:00-13:00
  • 23 lipca 10:00-13:00

W dwie lipcowe środy, 2 oraz 23 lipca, w godzinach 10:00 – 13:00 zapraszamy do skorzystania z aktywności edukacyjnych na naszym stoisku przed Odwachem, gdzie będzie można samodzielnie wykonać rogatywkę, czyli czapkę żołnierzy Armii Wielkopolskiej. O jej historii będą opowiadali edukatorzy.

Dodatkowo będziemy informować o inwestycji, jaką jest budowa nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego oraz wykonywać okolicznościowe przypinki dla najmłodszych.

Aktywne lato na Cytadeli

  • 19 i 27 lipca
  • 9 i 31 sierpnia

Mamy coś dla miłośników historii i sportu! W wakacyjne weekendy zapraszamy do Muzeum Uzbrojenia, gdzie na ekspozycji plenerowej czeka na Was: wojskowy trening z żołnierzem, stanowisko poboru do wojska, szkolenie z pierwszej pomocy, warsztaty plastyczne dla dzieci „Łapa w łapę – niezwykła historia misia Wojtka”, rodzinne zajęcia z jogi i ćwiczenia ogólnorozwojowe.
Wydarzenie jest organizowane we współpracy z: 12. Brygadą Obrony Terytorialnej im. gen. Stanisława Taczaka oraz Ochotniczą Straż Pożarną z os. Kwiatowego.


PROGRAM:

  • 19 lipca w godz. 11:00 – 14:00 – prezentacja wyposażenia żołnierza przez 12. Brygadę Obrony Terytorialnej, szkolenie z pierwszej pomocy, warsztaty „Łapa w łapę, czyli niezwykła historia misia Wojtka”, rodzinna gra muzealna.
  • 27 lipca, godz. 11:00 – rodzinna joga z wprowadzeniem historycznym (Prosimy o zabranie własnej maty)
  • 9 sierpnia w godz. 11:00 – 14:00 –prezentacja wyposażenia żołnierza przez 12. Brygadę Obrony Terytorialnej, szkolenie z pierwszej pomocy, rodzinna gra muzealna.
  • 31 sierpnia, godz. 11:00 – ogólnorozwojowe ćwiczenia dla małych i dużych z wprowadzeniem historycznym

Udział w cenie biletu wstępu do Muzeum (10/15 zł).


KONKURS

„Komiksowa podróż przez historię Wielkopolski” w ramach projektu „Gzuby czytają”

Zapraszamy do udziału w wakacyjnym projekcie rysunkowym. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu komiksu w języku polskim przedstawiającego epizod rozgrywający się na tle wydarzeń na terenie Wielkopolski z udziałem realnego lub fikcyjnego bohatera. Zakres historyczny pracy powinien mieścić się w okresie od 1914 do 1945 roku.
Praca powinna stanowić zamkniętą całość o objętości 4 – 8 stron plansz formatu A4, przedstawiona w pionie.

Komiksy będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych:

  • 8 – 10 lat
  • 11 – 13 lat
  • 14 – 17 lat

Termin nadsyłania prac: do 24 sierpnia 2025 r.

  • mailowo na adres edukacja@wmn.poznan.pl
  • lub pocztą tradycyjną na adres:
    Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
    Dział Edukacji z dopiskiem „Konkurs na komiks”
    ul. Woźna 12
    61-777 Poznań

Ogłoszenie wyników nastąpi 31 sierpnia

Do każdego zgłoszenia należy dostarczyć wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszenia. Regulamin konkursu oraz karta do pobrania tutaj.
Prace oceniane będą ze względu na: zgodność z tematem (odniesienia do historii Wielkopolski w latach 1914 – 1945), wykazanie się wiedzą historyczną, kreatywność, oryginalne podejście do tematu, walory artystyczne.



Więcej informacji oraz zapisy:

edukacja@wmn.poznan.pl lub 691 266 779 lub 887 222 468

Proponowane

2025
LATO
W ramach oferty edukacyjnej przygotowaliśmy wydarzenia skierowane zarówno do dzieci jak i dorosłych. Przed nami prelekcj...
14-16
sierpnia
W imieniu organizatorów zapraszamy na festiwal muzyczny BitterSweet Festival. Każdy z uczestników, który będzie miał opa...
28.06
2026
28 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 , dlatego zapraszamy do udziału w oficjalnych obc...
28.06
2025
28 czerwca Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania i Galeria Plakatu z Okresu Socjalizmu będą nieczynne. Za utru...
26.06
2025
Szanowni Państwo,informujemy, że Muzeum Uzbrojenia, oddział WMN będzie otwarte w stałych godzinach 10:00-17:00 (ostatnie...

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE