14 czerwca startuje dziesiąta, jubileuszowa edycja akcji „Światełko dla Czerwca’56”. Ogólnopolska akcja zainicjowana przez Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 ma na celu upamiętnienie nieżyjących już uczestników poznańskiego buntu oraz osób, które przez lata propagowały pamięć o czerwcowych wydarzeniach.

Jak co roku, tuż przed kolejną rocznicą Poznańskiego Czerwca’56, na grobach zapłoną symboliczne światełka pamięci. “Światełko dla Czerwca’56” – projekt edukacyjny Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 od lat odbywa się na terenie całego kraju angażując w działania dzieci i młodzież. Uczestnicy akcji odwiedzają groby osób związanych z poznańskimi wydarzeniami, poznając lokalną historię i budując swoją tożsamość. W inicjatywę upamiętniającą nieżyjących już uczestników Poznańskiego Czerwca 1956 roku do tej pory włączyło się w ponad 20 szkół i przedszkoli z całego kraju. W wyznaczone dni uczniowie różnych szkół a także przedszkolaki, wyruszą na cmentarze by uporządkować groby wybranych osób i zapalić na nich znicze opatrzone logo akcji.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja „Światełka dla Czerwca’56” zainaugurowana zostanie w poniedziałek, 14 czerwca o godzinie 11.00 na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu przy grobie Kazimierza Wieczorka. W 1956 roku 25-letni wówczas Kazimierz Wieczorek – absolwent zawodowej szkoły oficerskiej, pracował jako konduktor w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Poznaniu. W Czarny Czwartek – 28 czerwca został postrzelony a rana okazała się śmiertelna. Ranny trafił do Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia, gdzie zmarł tego samego dnia ok. godz. 23.00. 2 lipca Kazimierza Wieczorka Pochowano na Cmentarzu Komunalnym nr 2 Poznań-Junikowo.

Powrót do listy kategorii Aktualności