Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

“Turystyka i rekreacja w PRL-u” nowa wystawa czasowa w Galerii Plakatu z Okresu Socjalizmu

Galeria Plakatu
z okresu Socjalizmu
“Turystyka i rekreacja w PRL-u” nowa wystawa czasowa w Galerii Plakatu z Okresu Socjalizmu
“Turystyka i rekreacja w PRL-u” nowa wystawa czasowa w Galerii Plakatu z Okresu Socjalizmu

“Turystyka i rekreacja w PRL-u” nowa wystawa czasowa w Galerii Plakatu z Okresu Socjalizmu

„Wczasy trwają cały rok” to hasło z jednego z plakatów, który zaprezentujemy na wystawie „Turystyka i rekreacja w PRL-u”. Trudny historycznie okres Polski Rzeczpospolitej Ludowej znany z braku wolności obywatelskiej, opresyjnych rządów i problemów w dostępie do dóbr konsumpcyjnych wraca jednak w nostalgicznych wspomnieniach wielu Polaków. Przykładem może być wypoczynek. Po pamiątki z wyjazdów wakacyjnych i urlopów w szarej rzeczywistości PRL-u sięgamy chętnie. 

H. Hilscher, Wczasy trwają cały rok, 1955

Na wystawie, którą będziemy pokazywać w galerii przy Schronie Przeciwatomowym dla Władz Miasta Poznania nasi goście zobaczą plakaty promujące „korzystanie z uzdrowisk”, promocję „polskich linii lotniczych”, czy zaproszenie do poznania „piękna Wielkopolski”. Wszystkie pochodzą ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. To prace cenionych artystów m.in. Tadeusza Gronowskiego, Zbigniewa Kai, Zbigniewa Rychlickiego, Janusza Stannego, Tadeusza Trepkowskiego czy Huberta Hilschera. Cztery z prezentowanych plakatów zostały kupione dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezentację uzupełnią eksponaty – zdjęcia i sprzęt rekreacyjny z czasów Polski Ludowej.

Wystawę będzie można oglądać do końca sierpnia.  W tym czasie zaplanowaliśmy dodatkowe atrakcje – oprowadzania kuratorskie, warsztaty plastyczne dla dzieci, gry terenowe i planszowe, w których udział będą mogły wziąć całe rodziny oraz prelekcje o plakatach i fotografii z czasów PRL.

A już teraz zapraszamy wszystkich bez względu na wiek, 20 lipca na piknik historyczny „Wszyscy do Schronu!” (ul. Słupska 62) – spędzimy czas wolny w wakacyjnym klimacie PRL-u. 

Galeria Plakatu z Okresu Socjalizmu mieszcząca się w willi “skrywającej” wejście do Przeciwatomowego Schronu dla Władz Miasta Poznania jest przestrzenią muzealną, w której opowiadamy o okresie PRL-u. Ekspozycja wystawy czasowej “Turystyka i rekreacja w PRL-u” jest wpisana w wystawę stałą i stanowi nie tylko wizualną opowieść o “wczasach”, ale jest również doskonałym źródłem wiedzy o czasach naszych dziadków i rodziców. 

A. Laurman -Waszewska, Turystyka wodna to radość, wypoczynek i zdrowie, 1954

“Turystyka i rekreacja w PRL-u”

Kuratorki: Anna Matuszak i Barbara Kokot

Współpraca: Patrycja Bartkowiak, Marcin Wągrodny

Czas trwania wystawy: 19.04-31.08 2024

Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania i Galeria Plakatu z Okresu Socjalizmu są czynne od środy do piątku oraz w ostatnią sobotę miesiąca od 10:00 do 16:00

Wernisaż wystawy odbędzie się

19 kwietnia o godz. 12:00

Wystawę „Turystyka i rekreacja w PRL-u” wraz z wydarzeniem towarzyszącym: piknikiem historycznym „Wszyscy do schronu!” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

PROGRAM TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE:

19 kwietnia

14:00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Turystyka i rekreacja w PRL-u”

24 kwietnia

11:00 Oprowadzanie kuratorskie dla nauczycieli po wystawie „Turystyka i rekreacja w PRL-u”

NOC MUZEÓW

Godziny zwiedzania: 17.00–24:00

(ostatnie wejście 30 minut przed zamknięciem Muzeum)

18 maja NOC MUZEÓW

  • 17:00-24:00 Indywidualne zwiedzanie ekspozycji stałej: Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania i Galeria Plakatu z Okresu Socjalizmu i Galerii Plakatu z Okresu Socjalizmu.
  • 17:00-24.00 Prezentacja wystawy czasowej „Turystyka i rekreacja w PRLu”

18 maja NOC MUZEÓW

Oprowadzanie po Galerii Plakatu z Okresu Socjalizmu wzbogacone o prezentacje obrazujące mechanizmy propagandy PRL w latach 50 XX w. 

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Galerii Plakatu ponownie w centrum zainteresowania znajdzie się plakat jako nośnik treści propagandowych w latach 50 XX w. Noc Muzeów będzie okazją do przedstawienia kontekstów społeczno-politycznych, jakie miały wpływ na charakter ówczesnej twórczości plastycznej.

Podczas kilkunastominutowych prezentacji przybliżone zostaną wydarzenia pierwszej połowy lat 50, które z założenia miały stać się nośnikiem propagandy:

  • 19:15 – Dni Oświaty, Książki i Prasy
  • 20:00 – Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy / „Cały naród buduje swoją stolicę”      
  • 21:00 – Wyścig Pokoju
  • 22:00 – Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów  

1 czerwca

Gra terenowa po wystawie – premiera

5 lipca

Prelekcja Karola Wilczyńskiego o aparatach fotograficznych w PRL

10 lipca i 17 lipca

Warsztaty plastyczno-kreatywne „Chińczyk zrób to sam”. Zapisy: czerwiec@wmn.poznan.pl lub tel. 61 852 94 64

20 lipca

Piknik historyczny „Wszyscy do Schronu!”

Proponowane

26.08-23.10
2022
Wystawa „Sztuka w służbie ideologii. Wizerunek kobiety w plakacie socrealistycznym PRL-u ” to nie tylko wystawa, lecz pr...
Ekspozycja plakatów ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, które pochodzą z okresu PRL-u. Przestrzeń ekspozyc...
Logo UE