Wystawa „Sztuka w służbie ideologii. Wizerunek kobiety w plakacie socrealistycznym PRL-u ” to nie tylko wystawa, lecz program edukacyjny oraz broszura, które mają przybliżyć odbiorcom rolę sztuki w propagandzie PRL-u.

Na wystawie zaprezentowane zostaną plakaty ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Kolekcja plakatu to zbiór ok. 2 tysięcy obiektów z różnych epok. W ramach wystawy zaprezentujemy wyłącznie te pochodzące z okresu socrealizmu od 1949 do 1956. Wystawa pozwoli poznać i zrozumieć mechanizmy władzy PRL, która w celach propagandowych wykorzystywała sztukę. Będzie również wprowadzeniem do ważnego w historii Polski kanonu artystycznego, realizowanego poprzez medium sztuki masowej – plakat.

Wizerunek kobiety na plakacie PRL-u pojawiał się bardzo często. Kobietom przypisywano konkretne role oraz typizowano je. Wystawa prezentowana w Galerii Plakatu z Okresu Socjalizmu ukaże pięć grup tych przedstawień. Będą to: kobieta „równouprawniona”, „pracująca”, „robotnica”, „zaangażowana” oraz najbardziej archetypiczna postać czyli matka. Każda z grup zostanie wyróżniona za pomocą aranżacji plastycznej, którą realizujemy razem z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Na wystawie wyeksponujemy 21 plakatów ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. W broszurze towarzyszącej wystawie obejrzeć będzie można dodatkowo ponad 30 reprodukcji plakatów”– podkreślają kuratorki wystawy Anna Matuszak oraz Barbara Kokot.

Wystawa powinna zainteresować młodzież, która okres PRL-u zna wyłącznie z lekcji historii lub zasłyszanych rodzinnych opowieści. W trakcie warsztatów, prowadzonych przez młodych artystów będzie można wykonać plakat, stosując narzędzia znane z historii artystycznej propagandy. Cykl warsztatów skierowany jest do dzieci i młodzieży od 7 do 16 roku życia. Polecamy je szczególnie nauczycielom, ponieważ wrześniowy cykl odbędzie się w środy o 10:00.

Polecamy również broszurę oraz ulotkę, które zostały przygotowane w języku polskim oraz ukraińskim.

Program Edukacyjny – warsztaty:

Warsztaty odbędą się 27 i 31 sierpnia oraz 7, 14, 21 i 28 września o godzinie 10:00.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązują zapisy: tel. 61 852 94 64

Wiek uczestników: 7-16 lat.

wydarzenie – bezpłatne

Galeria Plakatu z Okresu Socjalizmu

Słupska 62 Poznań 60-458

Wernisaż wystawy: g. 11:00

Oprowadzanie kuratorskie: 26.08.2022, g. 13.00

Czas trwania wystawy: 27.08.2022-23.10.2022

(środy i piątki oraz ostatnie soboty miesiąca, g. 9.00-16.00)

Kuratorki: Barbara Kokot, Anna Matuszak

Współpraca merytoryczna: Marcin Wągrodny

Aranżacja plastyczna: Witold Modrzejewski (UAP)

 

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2022

Partnerem wystawy jest Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Powrót do listy kategorii Aktualności