W przeddzień rocznicy Poznańskiego Czerwca zostaną uhonorowane osoby, które swoimi dokonaniami świadczą współcześnie o wartościach, w imię których protestowano w 1956 roku. Statuetki STUKOT’56 zostaną w tym roku wręczone po raz pierwszy w konkursie, którego organizatorem jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, a honorowym patronatem wydarzenie objął  Rzecznik Praw Obywatelskich.

W pamięci zostały obrazy, ale już nie dźwięki. A przecież Czerwiec ’56 to stukot drewnianych chodaków, w jakich szli protestujący robotnicy. Dźwięk, który niósł się przez miasto i pozostał w pamięci świadków tamtych dramatycznych wydarzeń.

„Stukotem dla współczesnych” mają być laureaci  nagrody, która w tym roku zostanie wręczona po raz pierwszy. STUKOT’56 otrzymają osoby lub instytucje, które swoimi dokonaniami świadczą o wartościach Poznańskiego Czerwca 1956 roku i urzeczywistniają je w naszych czasach.

– Cieszę się, że przy okazji kolejnej rocznicy Czarnego Czwartku możemy w tak piękny sposób odwołać się do haseł, jakie nieśli na transparentach robotnicy, byli gotowi oddać za nie swoje życie – mówi Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i pomysłodawca konkursu. – Poprzez ustanowienie takiej nagrody, którą jest statuetka w kształcie okuloka, poszukujemy osób, instytucji, fundacji i stowarzyszeń, które współcześnie swoimi działaniami i dokonaniami świadczą o nieprzemijalności wartości Poznańskiego Czerwca 1956 roku,  urzeczywistniając je w naszych czasach. Nowoczesne świętowanie to już nie tylko kwiaty, znicze i przemówienie, choć też bardzo cenne, ale także poszukiwania współczesnych odniesień i percepcji tak ważnej dla nas, dla naszej Ojczyzny historii – dodaje.

Nagroda STUKOT’56 zostanie przyznana w trzech kategoriach:

  • O Boga – dla walczących i zasłużonych w walce o wolność religijną;
  • Za wolność – dla walczących i zasłużonych w walce o wolność;
  • Prawo i chleb – dla walczących i zasłużonych w walce o godność potrzebujących.

Więcej informacji na strinie

Laureatki i laureatów wybierze kapituła, w skład której wchodzą: Przemysław Terlecki – dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości (przewodniczący), s. Barbara Belchnerowska – szefowa Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci, prof. Szczepan Cofta – Naczelny Lekarz Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu  , Robert „Litza” Friedrich – muzyk, prof. Bogumiła Kaniewska – rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,  Tomasz Kobierski – prezes zarządu Grupy MTP, Marek Lenartowski, b. przewodniczący Solidarności HCP, Joanna Sadzik –  Prezes Stowarzyszenia Wiosna – Szlachetna Paczka,  Janusz Stolarski – aktor, reżyser i Piotr Tarnawski – H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, organizacje oraz instytucje.

 

Nagrodą jest statuetka, wzorowana na oryginalnych robotniczych chodakach okulokach. Została zaprojektowana i wykonana przez poznańskiego artystę rzeźbiarza Romana Kosmalę. Statuetki zostaną wręczone podczas uroczystej gali, która odbędzie się 27 czerwca o godz. 19:30 w Iglicy Międzynarodowych Targów Poznańskich.

– 28 czerwca 1956 r. trwały akurat Międzynarodowe Targi Poznańskie. Jak zawsze przyjechało na nie wielu dziennikarzy z zagranicy. Idący do centrum robotnicy weszli na targi. Ich zdjęcia, z zakrwawioną flagą, obiegły potem cały świat i już nie udało się władzy ludowej wmówić Polakom, że do niczego nie doszło – mówi Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP. – W tamtych latach byliśmy dla Polaków oknem na świat, teraz przez to okno Polacy mogli wykrzyczeć światu, co się dzieje w Poznaniu.

Organizatorem konkursu jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, a partnerami: Miasto Poznań, Grupa MTP,  H.Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem  Rzecznika Praw Obywatelskich.

Fotorelacja z Konferencji Prasowej:

 

 

Powrót do listy kategorii Aktualności