65 rocznica Poznańskiego Czerwca 1956 przed nami. Za niespełna trzy tygodnie Poznań po raz kolejny upamiętni wydarzenie, które odcisnęło tak wyraźne i trwałe piętno na losach miasta i jego mieszkańców. Na spotkanie z uczestnikami wydarzeń sprzed 65 lat zaprasza Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956. Wspomnieniami podzielą się: Aleksandra Banasiak, Andrzej Sporny oraz Mirosław Jakubowski.

 

65 lat temu mieszkańcy Poznania odważnie przeciwstawili się komunistycznej władzy. Wystąpienie robotników, które przeszło do historii pod nazwą Poznańskiego Czerwca, było pierwszą w powojennych dziejach kraju, tak wielką i brzemienną w skutkach manifestacją przeciw zastanej rzeczywistości. Pokojowe wystąpienie przerodziło się w krwawe starcie z władzą, która spacyfikowała protest przy użyciu wojska. W te dramatyczne wydarzenia wplotły się historie ich uczestników. Dzięki ich relacjom dziś możemy spojrzeć na historię sprzed kilkudziesięciu lat oczami bezpośrednich świadków.

„Opowiemy Wam o Czerwcu 1956” to tegoroczna akcja zainicjowana przez Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956, w ramach której swymi wspomnieniami podzielą się uczestnicy dramatycznych wydarzeń sprzed lat. Każdego roku Muzeum organizowało spotkania z uczestnikami Poznańskiego Czerwca, w których tłumnie uczestniczyła młodzież szkolna. W tym roku, ze względu na trwająca pandemię – spotkania odbyły się w formie wirtualnej, a ich efektem są filmowe wywiady z bohaterami robotniczego protestu. Aleksandra Banasiak, Andrzej Sporny oraz Mirosław Jakubowski opowiadają swoją historię, historię na której wyraźne piętno odcisnął Poznański Czerwiec’56. Filmowy zapis ich wspomnień to bezcenne świadectwo ludzi, których historia wrzuciła w wir dramatycznych wydarzeń.

Filmowa seria zostanie zaprezentowana na kanale You Tube Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz profilu FB Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 w dniach 9-11 czerwca 2021 r.

Aleksandra Banasiak – „siostra Awana”, uczestniczka wydarzeń Poznańskiego Czerwca’56, pielęgniarka, która w czasie trwającej strzelaniny jako pierwsza wyszła na ulicę by udzielić pomocy rannym manifestantom.

Andrzej Sporny – kombatant, przewodniczący Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 „Niepokonani”

Mirosław Jakubowski – poznaniak, nauczyciel, wieloletni wychowawca niepełnosprawnej młodzieży, trener kolarstwa, społecznik. W 1956 r. czynnie uczestniczył w wydarzeniach Poznańskiego Czerwca, dziś jest jedna z jego ofiar. Od 2013 r. jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Poznański Czerwiec 1956.

Powrót do listy kategorii Aktualności