Flota wojenna w Poznaniu? Niewiarygodne, a jednak prawdziwe! 15 sierpnia do stolicy Wielkopolski „wpłyną” potężne i groźne pancerniki oraz zwinne, szybkie niszczyciele. Na nową wystawę czasową „Okręty wojenne 3D” zaprasza Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli. Najsłynniejsze polskie, niemieckie i amerykańskie okręty zaprezentują się w trójwymiarze!

Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli od lat przyciąga turystów atrakcyjnymi wystawami i stałą, plenerową ekspozycją sprzętu wojskowego. Samoloty, śmigłowce, wyrzutnie rakietowe i czołgi cieszą oko amatorów militariów, dostarczając wielbicielom uzbrojenia niezapomnianych wrażeń. Od 15 sierpnia   „coś dla siebie” znajdą również pasjonaci tematyki morskiej. W dniu Święta Wojska Polskiego, pod dachem Muzeum Uzbrojenia, zaprezentowana zostanie nowa ekspozycja czasowa, która w Poznaniu będzie gościć do 24 października.

„Okręty wojenne 3D” to wystawa prac znanego i cenionego poznańskiego grafika – Waldemara Góralskiego. Ekspozycja prezentowana wcześniej m.in. w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Muzeum Narodowym w Szczecinie, w Poznaniu – rodzinnym mieście autora – zagości po raz pierwszy.

Fani marynistyki odnajdą tu wizerunki polskich niszczycieli w wersji 3D: ORP Kujawiak, ORP Krakowiak i ORP Ślązak, słynny choć pechowy (zatopiony przez Japończyków w Pearl Harbor) – pancernik USS Arizona oraz niemiecki pancernik Bismarck.

Przedstawione prace cechuje niezwykła szczegółowość i dbałość o detale. „Zacząłem zbierać dokumentację, zdjęcia, plany, rysunki techniczne, by malować je samemu. Chciałem, by przedstawiane przeze mnie okręty wyglądały lepiej niż w książkach, które czytałem. Chodziło mi o to, by były jak najbliższe oryginałowi, miały wszystkie liny, anteny, działa, a nawet śruby i nity” – mówi twórca obrazów. Góralski tworzenia grafik komputerowych i rysowania okrętów w formacie trójwymiarowym 3D uczył się samodzielnie przez ponad 40 lat. Zaczęło się od wydania książki z rysunkami u-boota – niemieckiego okrętu podwodnego z okresu II wojny światowej. Z czasem pojawiły się kolejne albumy, a prace Waldemara Góralskiego zagościły na łamach cenionego przez modelarzy i miłośników tematyki morskiej kultowego wydawnictwa Kagero. Autor wydał 40 książek z grafikami w wersji super top HD i dziś jest uznanym na całym świecie twórcą grafik „okrętowych”.

Co oprócz obrazów będzie można obejrzeć na wystawie? Obok wielkoformatowych, trójwymiarowych grafik, które widzowie podziwiać będą przez specjalne okulary, pojawi się także dotykowa makieta polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł oraz ORP Kujawiak. Całości dopełnią efekty specjalne. Dzięki nim widzowie nie tylko usłyszą szum fal odbijających się od burty statków, ale również poczują zapach morskiej bryzy.

Na niezwykłą podróż do świata historycznych okrętów marynarki wojennej, Muzeum Uzbrojenia zaprasza już od 15 sierpnia. Wystawa potrwa do 24 października.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021

Wystawa czasowa „Okręty Wojenne 3D”

Kurator wystawy: Krzysztof Jankowiak

Miejsce: Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli

Termin: 15.08-24.10.2021

Dodaj komentarz