Już w najbliższą sobotę – od godziny 17.00 (a w niektórych przypadkach wcześniej) do 1.00 w nocy (lub trochę krócej)  zapraszamy do nas na Noc Muzeów. Za darmo i z wieloma atrakcjami, których na co dzień nie ma, proponujemy spędzić czas w :

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919  – Odwach, Stary Rynek

Po raz pierwszy pokażemy pamiątki po Rogerze Sławskim, które kilka dni temu przekazała nam jego wnuczka, Krystyna Sławska. Przy okazji pokażemy także pamiątki uzyskane z prowadzonej zbiórki dla nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego – to zapowiedź nowej wystawy czasowej o nowych eksponatach pozyskanych do zbiorów WMN, którą otworzymy jesienią tego roku.

17.30 i 19.00 – przed Odwachem:  wartę pieszą wystawi pododdział piechoty w umundurowaniu z okresu Powstania Wlkp. 1918-19. Po przybyciu oddziału konnego nastąpi uroczysta zmiana warty, posterunek wartowniczy obejma ułani z 1PU Wlkp. w umundurowaniu z okresu Wojsk Wlkp. 1919-20

Ponadto:

  1. Stanowisko wystawowe prezentujące wyposażenie i uzbrojenie wraz z omawianiem wystawianych eksponatów, każdy eksponat będzie można wziąć do ręki.
  2. Punkt werbunkowy zapisywać będzie chętnych do Ochotniczego Pułku Jazdy Wielkopolskiej co potwierdzone zostanie imienną legitymacją.
  3. Szkolenie rekruta wcielonego w szeregi Armii Ochotniczej z nauką musztry pieszej i wydawania komend.
  4. Zaimprowizowane stanowisko do robienia zdjęć w historycznym umundurowaniu i z elementami wyposażenia.

17.30 – 23.00 – w sali kinowej filmy o tematyce powstańczej

17.00 i 18.30 – kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji stałej – ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenie uczestnictwa należy przesłać na adres mailowy: odwach@wmn.poznan.pl do 15 maja (oprowadzane grupy do 20 osób).

 

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 (ul. św. Marcin, CK Zamek)

16.30 – 17.45 warsztat dla rodzin z dziećmi – co to jest Muzeum? Czy ekspozycje zwiedzamy w kapciach? Co to jest zabytek? Kto pracuje w muzeum i co  robi? Na te wszystkie pytania odpowiemy podczas warsztatu „Moja pierwsza wizyta w Muzeum”. Warsztaty kończą się zajęciami plastycznymi.

Maksymalna ilość uczestników: 30 osób. Przewidywany czas trwania – ok.1,5 godz.

Zapisy: czerwiec@wmn.poznan.pl lub 61 8 529-464

18.00 – 18.45  oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Powstanie Poznańskie 1956 – ocalona pamięć”

19.00 – 21.00 spotkanie z uczestnikami Poznańskiego Czerwca – p. Aleksandrą Banasiak oraz p. Jerzym Majchrzakiem

21.30 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie Powstanie Poznańskie 1956 – ocalona pamięć”

W Muzeum spotkać będzie można również grupę rekonstrukcyjną, która uatrakcyjni zwiedzanie.

 

Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania czynny od 16.00 – północy

Słupska 62

dojazd komunikacją miejską z pętli na Ogrodach do przystanku w bezpośrednim sąsiedztwie naszego obiektu.

17.00, 19.00, 21.00 – oprowadzanie po obiekcie z przewodnikiem

Na miejscu będzie można przymierzyć komplet umundurowania OC w wersji męskiej i damskiej, hełmy czy futrzane czapki.

Specjalnie dla zwiedzającym otwarta zostanie również Galeria Plakatu z Okresu Socjalizmu, w której  prezentowane są plakaty socrealistyczne, plakaty filmowe z czasów PRL-owskiego kina oraz plakaty w tzw. sali odwilżowej, także obrazy Alfreda Lenicy z lat 50 i Edwarda Dwurnika z 2006 r. Całość aranżacji dopełniają meble z minionego okresu.

 

Muzeum Uzbrojenia – Park Cytadela – 17.00 do północy

Możliwość zwiedzania wnętrz wybranych eksponatów znajdujących się na ekspozycji plenerowej: czołgu średniego T-34-85, działa samobieżnego ISU-122, transportera opancerzonego SKOT oraz samolotu wielozadaniowego AN-2 “Antka”.
UWAGA! W tym roku poszerzamy ofertę zwiedzania wnętrz eksponatów o kolejny, absolutny hit – samolot myśliwski LIM-5! – Tak, będzie można zasiąść za jego sterami!

W pokazie dynamicznym zobaczą Państwo pojazd gąsienicowy, transporter opancerzony MT-LB

Przez całą Noc towarzyszyć nam będą rekonstruktorzy w mundurach historycznych, którzy zaprezentują Państwu swoje zbiory wyposażenia i uzbrojenia
Wśród nich: GRH Braterstwo Broni ’70GRH 13. BatalionGrupa Zadaniowa BETONGrupa Rekonstrukcji Historycznej “Green Light”Women’s Army Corps / Korpus Armijny Kobiet – USACRONICA Reenactment i inne

Kuchnia Polowa Poznań za drobną opłatą, uraczy Państwa przepyszną grochówką wojskową

 

Zapraszamy ! Przyjdźcie ! Będzie się działo !

Powrót do listy kategorii Aktualności