Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Zakończenie i podsumowanie projektu: „Renowacja i adaptacja Fortu VII dla zachowania dziedzictwa kulturowego – Etap II”

Sprawdź

co u nas słychać

Zakończenie i podsum...

Zakończenie i podsumowanie projektu: „Renowacja i adaptacja Fortu VII dla zachowania dziedzictwa kulturowego – Etap II”

Zakończenie i podsumowanie projektu: „Renowacja i adaptacja Fortu VII dla zachowania dziedzictwa kulturowego – Etap II”

23 marca w Muzeum Martyrologii Wielkopolan odbyła się konferencja z udziałem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. Podsumowaliśmy zakończony drugi etap inwestycji pt. „Renowacja i adaptacja Fortu VII dla zachowania dziedzictwa kulturowego– Etap II”.

Fort VII jest i będzie miejscem pamięci. Pokreślił to dyrektor WMN Przemysław Terlecki witając gości oraz wprowadzając do dzisiejszego podsumowania:

Pracujemy, żeby w Forcie VII opowiadać całą historię martyrologii. Ten projekt to ratowanie historii. Dzięki tej modernizacji i zaangażowaniu zespołu udało się tę historię uczytelnić.

Marszałek Marek Woźniak zaznaczył:

Dzisiaj to moment przełomowy, jednak przed nami praca jeszcze na wiele lat, żeby pokazać pełen potencjał historyczny tego miejsca”. Marszałek przyznał, że będzie to wymagać kolejnych nakładów finansowych.

W ramach Projektu WRPO ścieżka zwiedzania została rozbudowana o przestrzenie dotąd niedostępne – ważne dla opowieści o martyrologii więźniów  KL Posen. Poszerzona została infrastruktura ekspozycyjna, muzeum wzbogaciło się o urządzenia techniczne. Pod koniec tego roku otworzymy pierwszą, nową wystawę, opowiadającą o kobietach – więźniarkach KL Posen. Kolejna, której otwarcie zaplanowano na luty 2024 roku przedstawi losy więzionych harcerzy. Następne zostaną udostępnione zwiedzającym do roku 2026.

Zwiedzający od 15 kwietnia będą mogli poznać już całość lewej części Fortu VII. Prawa strona będzie dostępna od 17 czerwca.

Działania na obszarze Fortu VII prowadzone były w ramach projektu pod nazwą „Renowacja i adaptacja Fortu VII w Poznaniu dla zachowania dziedzictwa kulturowego”, którego całkowita wartość to blisko 28 mln zł (27 mln 660 tys.). Wartość kończącego się właśnie II etapu projektu to 3 mln 46 tys. zł netto, z czego 2 mln 57 tys. zł stanowią Fundusze Europejskie, ponad 870 tys. zł to środki Miasta Poznań, a 110 tys. zł Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Fort VII jest i zawsze będzie miejscem pamięci dlatego proponowane przez nas dwie ścieżki zwiedzania: martyrologiczna oraz historyczna wzajemnie się uzupełniają.

Przypominamy, że część martyrologiczna dostępna jest dla odbiorców powyżej 14 r. ż.

Prezentacja filmowa przestrzeni wyremontowanych w ramach II etapu.


FOTORELACJA:

Proponowane

No data was found
Logo UE