Wyróżnienia w konkursie Izabella 2016!

Sprawdź

co u nas słychać

Wyróżnienia w konkursie Izabella 2016!

Sprawdź

co u nas słychać

Wyróżnienia w kon...

Wyróżnienia w konkursie Izabella 2016!

Wyróżnienia w konkursie Izabella 2016!

Aktualności, Konkurs

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości wśród nagrodzonych w konkursie Izabella 2016!

III miejsce w kategorii „wystawy” dla Kingi Przyborowskiej (Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 56) za wystawę „Czerwiec 56”. Kinga Przyborowska  jest autorem scenariusza i kuratorem wystawy, aranżację plastyczną przygotował Wawrzyniec Kozicki.

Wystawa prezentowana w ubiegłym roku z okazji 60 rocznicy Powstania Poznańskiego, przedstawiała dotąd mało eksponowany wątek warunków codziennego życia poznaniaków w 1956 roku. Warunków,  które doprowadziły do pierwszego po wojnie antykomunistycznego protestu. Pokazywała realia szkół, służby zdrowia, miejsc wypoczynku, fabryk i zakładów pracy, a także skutki Powstania Poznańskiego. Prezentowane na wystawie fotografie, kopie dokumentów, fragmenty stalinowskiej  Konstytucji PRL z 22 lipca 1952 roku, fragmenty listów robotników z całej Polski do pierwszych sekretarzy KC PZPR pochodziły w dużej mierze z zasobów poznańskiego oddziału IPN, Archiwów Państwowych oraz ze zbiorów prywatnych osób.

Wyróżnienie w kategorii wydawnictwo dostał Jan Szymański (Muzeum Powstania Wielkopolskiego) za książkę Filmowy Poznań II Rzeczypospolitej. Impresje.”

To sentymentalny spacer po filmowym Poznaniu okresu II Rzeczypospolitej. Album ma unikatową wartość, ponieważ w wyniku zniszczeń wojennych i świadomych działań niemieckiego okupanta nie zachowały się praktycznie żadne materialne pozostałości z tej dziedziny życia. Dzięki ogromnej pracy autora, długotrwałym poszukiwaniom, możemy poznać miniony świat, przez który prowadzi nas jego narracja i z ogromnym trudem pozyskany materiał ikonograficzny. A wbrew ogólnemu mniemaniu przedwojenny Poznań miał swój wkład w rozwój ogólnopolskiej kinematografii tamtego czasu.

Konkurs „Izabella” to prestiżowe nagrody dla wielkopolskiego środowiska muzealniczego, przyznawane za najlepsze projekty minionego roku. Od 15 lat organizuje go Fundacja Muzeów Wielkopolskich pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Proponowane

Aktualności
Zwycięzca konkursu na koncepcję wystawy stałej nowej siedziby Muzeum Powstani...
Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, ogłosiło wyniki w konkursie na opracowanie koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy stałej nowe...
Aktualności, Komunikaty
15 września Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 będzie nieczynne
15.09
2023
Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919
Za utrudnienia przepraszamy.
Aktualności, Edukacja
Ejbry w Muzeum
2023
wrzesień - grudzień
Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919
„Ejbry w Muzeum” to pilotażowy projekt skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, który poprzez zabawę przybliży najmłodszym his...

Po zapoznaniu się z regulacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości z siedzibą w Poznaniu, wpisane do Rejestru Instytucji Kultury pod nr 27, REGON: 000277902, NIP: 778-11-28-909, e- mai iodo@wmn.poznan.pl moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera. Zobacz regulacje