Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Światełko dla Czerwca ’56 zapłonęło po raz XVI

Muzeum Powstania

Poznańskiego - Czerwiec 1956

Światełko dla Czerwca ’56 zapłonęło po raz XVI

Światełko dla Czerwca ’56 zapłonęło po raz XVI

Światełko dla Czerwca ’56 zapłonęło po raz XVI

Aktualności

XVI edycja akcji Światełko dla Czerwca ’56, organizowanej przez Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Celem projektu trwającego już od ośmiu lat jest kultywowanie pamięci o pierwszym w powojennej Polsce wolnościowym zrywie.

Każdego roku odbywają się dwie edycje akcji, podczas których uczniowie ze współpracujących z Muzeum szkół mają szansę dowiedzieć się więcej o Poznańskim Czerwcu 1956 i upamiętnić zmarłych, którzy byli związani z jego historią. W czerwcu (przed rocznicą) uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzają groby ofiar, natomiast w październiku  (przed Dniem Wszystkich Świętych) groby uczestników i propagatorów pamięci o Poznańskim Czerwcu 1956. Każdą edycję akcji „Światełko dla Czerwca ‘56” rozpoczyna uroczystość przy grobie wybranej osoby.

Uroczysta inauguracja XVI edycji akcji odbyła się 11 czerwca 2024 r. o godzinie 11.00.

Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Jędrzej Solarski podkreślił rolę spotkania z bohaterami zarówno tymi, których groby dzisiaj odwiedzamy, jak również z nadal obecnymi wśród nas. Przywołał własne doświadczenie ze spotkań z Powstańcami Wielkopolskimi. Podkreślił, że obecność Bohaterów Czerwca oraz możliwość wysłuchania ich opowieści jest bardzo cenna. Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki, podziękowała obecnej młodzieży oraz nauczycielom, dzięki, którym pamięć o bohaterach trwa. Kierownik Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 Kinga Przyborowska przybliżyła postać tegorocznego bohatera Czesława Jackowskiego orz innych Bohaterów Czerwca spoczywających na cmentarzu przy ul. Bluszczowej.

Czesław Jackowski był ślusarzem w Zakładach Przemysłu Metalowego im. H. Cegielskiego (wówczas noszących imię Józefa Stalina) – miejscu, gdzie narodził się pierwszy w PRL-u społeczny protest przeciwko władzy ludowej, ostatecznie krwawo stłumiony przez wojsko i milicję. 28 czerwca 1956 roku, kiedy robotnicy i inni mieszkańcy Poznania wyszli na ulice, Czesław Jackowski został raniony serią kul. Niestety, obrażenia były na tyle poważne, że po kilku miesiącach spędzonych w szpitalu zmarł w wieku 41 lat.

XVI edycja akcji „Światełko dla Czerwca ’56” potrwa do 20 czerwca 2024 r. W tym czasie uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzą cmentarze, na których pochowane są ofiary Poznańskiego Czerwca 1956, uporządkują ich groby i zapalą symboliczny znicz. W projekcie biorą udział nie tylko poznańskie szkoły, ale również placówki z innych miast, z którymi związane były losy uczestników Poznańskiego Czerwca.

Na cmentarzu przy Bluszczowej pochowani zostali również:

Henryk Błażejak – kwatera: NM, rząd: 17, miejsce: 2

Marian Bogdan Sobalak – pole: NM, rząd: 17, miejsce: 7

Czesław Jackowski – pole: NM, rząd: 17, miejsce: 27

Roman Jankowski – pole: NM, rząd: 17, miejsce: 12

Henryk Nowicki – kwatera: NM, rząd:17, miejsce:6

Wszystkimi grobami zajmuje Technikum nr 19. Przy okazji inauguracji zapalimy znicze również na ich grobach.

Proponowane

No data was found
Logo UE