Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

SPOTKANIE Z HISTORIĄ cykl prelekcji w Muzeum

Sprawdź

co u nas słychać

SPOTKANIE Z HISTORIĄ...

SPOTKANIE Z HISTORIĄ cykl prelekcji w Muzeum

Oddziały

SPOTKANIE Z HISTORIĄ cykl prelekcji w Muzeum

Aktualności

Zapraszamy do udziału w spotkaniach z historią, w ramach których możemy pochylić się nad ważnymi tematami bardziej, niż w codziennych spotkaniach i oprowadzaniach. W kwietniu zapraszamy do Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, Muzealnego Centrum Edukacyjnego oraz do Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII.

Co kryją muzealne magazyny? Pamiątki związane z historią Poznańskiego Czerwca 1956 w zbiorach Muzeum.

Czy zastanawialiście się, jakie skarby kryją muzealne magazyny? Czy eksponaty mają swoje tajemnice? Spotkanie będzie okazją obejrzenia eksponatów na co dzień niedostępnych. Zapraszamy do wysłuchania opowieści o historii Poznańskiego Czerwca na przykładzie wybranych pamiątek.

23 kwietnia (wtorek) godz. 16:00 w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny

Wojna spotyka kobiety – doświadczenia i przykłady z XX i XXI stulecia – prelekcja prof. Małgorzaty Grzywacz

O wojnie z perspektywy kobiet opowie słuchaczom prof. Małgorzata Grzywacz z Instytutu Kulturoznawstwa UAM, redaktorka wydanego kilka lat temu tomu „Kobiety i/a doświadczenie wojny”. Zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej temat jest bardzo aktualny, co skłania do sięgnięcia po materiały źródłowe, relacje i wspomnienia uczestniczek XX – wiecznych konfliktów zbrojnych.

Prelekcja wzbogacona będzie o prezentację utworu młodej poznańskiej kompozytorki Wiktorii  Różyckiej  pt.  Yellow and Blue na flet solo.

25 kwietnia 2024 r., godz. 18:00 w Muzealnym Centrum Edukacyjnym WMN (ul. Ślusarska 14)

Wstęp bezpłatny obowiązują zapisy: tel. 691 266 779, edukacja@wmn.poznan.pl

80 rocznica likwidacji obozu w Forcie VII i przeniesienia więźniów do obozu karno-śledczego w Żabikowie

Niemiecki obóz w Forcie VII został zlikwidowany przez okupantów wiosną 1944 roku. W okresie od 16 do 27 kwietnia 1944 r. ostatnich 750 więźniów Fortu VII przeniesiono do obozu karno-śledczego w Żabikowie. W Forcie VII uruchomiono natomiast pracującą dla wojska fabrykę firmy Telefunken. W ramach prelekcji historycznej uczestnicy poznają okoliczności przeniesienia oraz późniejsze losy więźniów KL Posen.

30 kwietnia (wtorek) godz. 15:00 w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny

Proponowane

No data was found
Logo UE