Szanowi Państwo,
pożegnanie Jerzego Majchrzaka odbędzie się 3 grudnia 2024 r. o godz. 13.00 w kościele pw. św. Ojca Pio z Pietrelciny w Poznaniu (ul. Melchiora Wańkowicza 2) odbędzie się Msza Św.
O godz. 14 30 na cmentarzu Junikowo w Poznaniu odbędzie się pogrzeb.
Jerzy Majchrzak urodził 19. marca 1942 roku w Poznaniu. W 1956 roku był uczniem. Mieszkał w kamienicy na ul. Łukaszewicza 8.
28 czerwca 1956 roku służył do porannej mszy. Potem stał pod piekarnią na Głogowskiej, przy Rynku Łazarskim. Czekał w kolejce na chleb. Kiedy zauważył tłum demonstrantów, przyłączył się do nich i poszedł na tzw. Plac Stalina (Plac A. Mickiewicza). Następnie znalazł się w grupie osób, które chciały uwolnić więźniów z ul. Młyńskiej. Na wiadomość, że na ul. Kochanowskiego strzelają do ludzi wraz z kolegami udał się w rejon WUdsBP. W okolicy gmachu Wojewódzkiego Urzędu do Spraw Bezpieczeństwa został ranny w nogę. Tam też był świadkiem śmierci kolegi Jerzego Jankowiaka.
Z zawodu był elektrotechnikiem. Pracował w Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym – Bary Mleczne, MPGM Stare Miasto oraz Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
W latach 80. związany był z działalnością opozycyjną, w szczególności NSZZ „Solidarność”. W stanie wojennym stracił jednego ze swoich synów – Piotra Majchrzaka, który zmarł w maju 1982 roku w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach po ciężkich urazach głowy, jakich doznał w skutek pobicia.
Był członkiem założycielem Stowarzyszenia Poznański Czerwiec ’56, a od 15 grudnia 2016 roku prezesem Stowarzyszenia.
Jerzy Majchrzak współtworzył Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 z którym przez lata był mocno związany, także po odejściu z pracy. . Współpracował przy tworzeniu Galerii Plakatu z Okresu Socjalizmu mieszczącej się przy ul. Słupskiej 62 w Poznaniu. Wspierał placówkę w wielu wydarzeniach zarówno edukacyjnych jak i kulturalnych. Szczególnie włączał się w wydarzenia skierowane do młodych ludzi.
Zmarł 21 listopada 2024 r.