Obrona Cywilna w PRL-u otwarta!

Sprawdź

co u nas słychać

Obrona Cywilna w PRL...

Obrona Cywilna w PRL-u otwarta!

Oddziały

Obrona Cywilna w PRL-u otwarta!

Aktualności, Wystawy

11 grudnia o godzinie 11, odbył się wernisaż wystawy pt. “Obrona Cywilna w PRL-u”, która powstała we współpracy z Radą Osiedla Krzyżowniki-Smochowice. Kuratorką wystawy jest Barbara Kokot z Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, oddziału Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. 

Wystawę otworzył Dyrektor Przemysław Terlecki, we wprowadzeniu podkreślił, wyjątkowość spotkania, ponieważ z przyczyn administracyjnych, Muzeum nie może udostępniać tej przestrzeni na codzień. Podkreślił, że jedną z cenniejszych rzeczy jest na Słupskiej współpraca z Radą Osiedla Krzyżowniki-Smochowice.

Radny Przemysław Polcyn, również zapewnił, że współpraca z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości jest bardzo istotna dla Rady Osiedla Krzyżowniki-Smochowice.

Zarówno Dyrektor jak i Radny wskazali na konieczność prezentowania Przeciwatomowego Schronu dla Władz Miasta Poznania szerokiej publiczności, ponieważ jest to unikatowe miejsce z zachowanym wyposażeniem z lat 50. Nieudostępnianie takiego obiektu jest zwyczajnym błędem.

Dyrektor przekazał szczególne podziękowania dla Pana Przemysława Wiśniewskiego oraz Pana kpt. rez. mgr Andrzeja Dominika Ohde, ponieważ wystawa nie odbyłaby się bez przekazanych przez Panów zbiorów.

Kuratorka Barbara Kokot przedstawiła koncepcję wystawy, która ma przybliżyć zagadnienie Obrony Cywilnej w PRL-u, które większości osób jest nieznane, a o wprowadzenie historyczno-społeczne poprosiła konsultanta merytorycznego Piotra Koteckiego. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że przeszłość łączy się z teraźniejszością, czyli że obrona cywilna nadal funkcjonuje, chociaż w innej formie niż w PRL-u.

Wystawa stała się pretekstem do dzielenia się informacjami na temat własnych wspomnień z PRL-u. Temat, który szczególnie poruszył publiczność, był związany z ćwiczeniami z obrony cywilnej w zakładach pracy. Pan Ohde przypomniał o “Dniu Słonia” (ćwiczenia z zakładania maski przeciwgazowej) co wywołało uśmiech wśród starszej wiekiem i doświadczeniem publiczności oraz zainteresowanie wśród osób, które PRL znają wyłącznie z lekcji historii.

Wernisaż wystawy w Przeciwatomowym Schronie dla Władz Miasta Poznania został przygotowany dzięki współpracy dwóch oddziałów: Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 oraz Muzeum Uzbrojenia. Atmosferę przeszłości wprowadzili rekonstruktorzy historyczni w mundurach wojska polskiego oraz milicji. Na terenie Muzeum pojawiły się również samochody z epoki min. Milicyjna Nyska. Jak zażartował Radny Polcyn “nawet pogoda dopisała w śnieg, czyli można sobie wyobrazić jak to było 40 lat temu”.

Dla wszystkich uczestników wernisażu czekał gorący poczęstunek.

Po części oficjalnej uczestnicy zostali zaproszeni do zwiedzania Przeciwatomowego Schronu dla Władz Miasta Poznania oraz do Galerii Plakatu.

Przypominamy o programie edukacyjnym: Ćwiczenia Obrony Cywilnej pod kryptonimem “outfit” – Warsztaty

12 grudnia 2021, g. 11.00 – pierwsza grupa, g. 13.30 – druga grupa14 grudnia, g. 11:00 – warsztat przeznaczony dla seniorów

Na warsztaty obowiązuje limit miejsc – zapisy: tel. +48 (61) 8529 464

Proponowane

2025
LATO
W ramach oferty edukacyjnej przygotowaliśmy wydarzenia skierowane zarówno do dzieci jak i dorosłych. Przed nami prelekcj...
14-16
sierpnia
W imieniu organizatorów zapraszamy na festiwal muzyczny BitterSweet Festival. Każdy z uczestników, który będzie miał opa...
28.06
2026
28 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 , dlatego zapraszamy do udziału w oficjalnych obc...
28.06
2025
28 czerwca Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania i Galeria Plakatu z Okresu Socjalizmu będą nieczynne. Za utru...
26.06
2025
Szanowni Państwo,informujemy, że Muzeum Uzbrojenia, oddział WMN będzie otwarte w stałych godzinach 10:00-17:00 (ostatnie...

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE