Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Niech połączy nas zwycięstwo! 105. rocznica Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Muzeum Powstania

Wielkopolskiego 1918-1919

Niech połączy nas zwycięstwo! 105. rocznica Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Oddziały

Niech połączy nas zwycięstwo! 105. rocznica Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Aktualności, Wydarzenie

Zapraszamy 26, 27 i 28 grudnia na wspólne obchody 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Powitajmy Ignacego Jana Paderewskiego na Dworcu Letnim w Poznaniu, wspólnie świętujmy Narodowy Dzień Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i oddajmy hołd uwięzionym i zamordowanym Powstańcom Wielkopolskim w Forcie VII.

26 grudnia o godz. 16:00 zapraszamy wszystkich na Inscenizację Przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Podobnie jak w latach ubiegłych powitamy Mistrza na dworcu Letnim w Poznaniu. W rolę Paderewskiego wcieli się aktor Teatru Nowego – Andrzej Lajborek. Ryszard Łuczak z Poznańskim Chórem Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego zapewni oprawę muzyczną i zaprosi do wspólnego śpiewania. 

Bilety dostępne będą w aplikacji Koleo oraz na stronie internetowej.

27 grudnia Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 będzie otwarte od 10:00 do 18:00.Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego wstęp do Muzeum będzie bezpłatny.W ramach obchodów 105. rocznicy polecamy najnowszą wystawę czasową: „Wojska Wielkopolskie w fotografii (1918-1920) autorstwa Jana Gruszki. 27 grudnia na zwiedzających będzie czekać fotograf w specjalnym Atelier w którym będzie można wykonać zdjęcie portretowe min. w mundurze powstańczym i zachować je na pamiątkę. Od 13:00-17:00 zapraszamy do Obozowiska Powstańczego, które w tym roku powróci przed  Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Na Rynku stanie replika samolotu Fokker D.VII – opowiemy jak ten dwupłatowy myśliwiec produkcji niemieckiej wykorzystali Wielkopolanie. Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman” zaprezentuje się w umundurowaniu oraz zrekonstruuje obozowisko z okresu powstania. Kolejną z atrakcji będzie armata (7,7 cm FK 96 n.A) ze zbiorów WMN, która została uwieczniona min. na obrazie Leona Prauzińskiego. Oprócz historycznej aranżacji oddającej atmosferę 1918 roku, czas umili Kapela zza Winkla, zapraszając do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych z okresu Powstania Wielkopolskiego. W ramach wydarzeń odbędzie się również spacer historyczny śladami Powstania Wielkopolskiego z Jarosławem Redlińskim. Podobnie jak w latach ubiegłych na zakończenie wspólnie zaśpiewamy Rotę oraz zapłoną race. Na najmłodszych miłośników historii w wieku między 6 a 10 lat czekają warsztaty pt. „Historia plasteliną opowiedziana” które poprowadzi Roman Kosmala.

Na zajęcia obowiązują zapisy telefoniczne 691 266 779 lub mailowe edukacja@wmn.poznan.pl

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

28 grudnia zapraszamy do upamiętnienia uwięzionych i zamordowanych w Forcie VII Powstańców Wielkopolskich w trakcie specjalnego zwiedzania z przewodnikiem Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII. Wydarzenie rozpocznie się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod Ścianą Śmierci. Elementem zwiedzania będzie także filmowa prezentacja sylwetek Powstańców Wielkopolskich, którzy w związku ze swoim zaangażowaniem w Powstanie Wielkopolskie zostali uwięzieni lub zamordowani w Forcie VII.

Proponowane

No data was found
Logo UE