13 czerwca 2026 mieliśmy okazję opowiedzieć o nowym Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 mieszkańcom Leszna. Piknik na Fest, organizowany przez Urząd Marszałkowski, jak zwykle cieszył się dużym zainteresowaniem. Nie przeszkodziła w tym nawet niepewna pogoda, która raczej nie zachęcała do spacerów i aktywności na świeżym powietrzu…
Nasze stoisko obfitowało w atrakcje, które przygotował dział Edukacji wraz z Młodzieżową Radą Muzeum. Radni zadbali o możliwość wykonania przypinek z motywami powiązanymi z ideą Muzeum i wytrwale asystowali najmłodszym uczestnikom pikniku podczas samodzielnej produkcji.
Nie był to jednak jedyny punkt Zrób-To-Sam na naszym stoisku – zaraz obok powstała stacja, na której chętni mogli samodzielnie ozdobić torby wielokrotnego użytku. Do wyboru było kilka wzorów i ku naszemu zaskoczeniu, jednym z najpopularniejszych okazał się orzeł powstańczy, który jest jednym z trudniejszych motywów do przeniesienia na materiał.
Dużym zainteresowaniem cieszył się także punkt z quizem o Powstaniu. MRM opracowała plansze informacyjne na temat działań powstańczych w Lesznie i okolicach. Powstałe na ich bazie pytania nie sprawiały większej trudności mieszkańcom południowej Wielkopolski. Dodatkową motywacją do odszukania poprawnej odpowiedzi była też nagroda – nasze krówki…
Największą gwiazdą naszego stoiska był jednak eksponat, który stał obok naszego namiotu – Armata polowa 7, 7 cm FK 96 n. A. Mieszkańcy Leszna chętnie fotografowali się przy zabytku, odziani w repliki kurtek noszonych przez uczestników Powstania. Uwaga! Ostatnie zdjęcia z armatą wykonać będzie można jeszcze podczas Pikniku na Fest w Poznaniu – potem zabytek zostanie poddany pracom konserwatorskim i przygotowany do uświetnienia wystawy stałej w nowym Muzeum.
Dziękujemy za możliwości odpowiedzi na ogromną ilość pytań o nową siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919!
Zapraszamy również na Piknik na Fest w Poznaniu – obiecujemy, że program naszego stoiska będzie równie bogaty w atrakcje!










