Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Kolejna prelekcja z cyklu “Historia w Odwachu” dzisiaj gościliśmy Ryszarda Chruszczewskiego

Muzeum Powstania

Wielkopolskiego 1918-1919

Kolejna prelekcja z cyklu “Historia w Odwachu” dzisiaj gościliśmy Ryszarda Chruszczewskiego

Kolejna prelekcja z cyklu “Historia w Odwachu” dzisiaj gościliśmy Ryszarda Chruszczewskiego

Aktualności, Wydarzenie, Wykłady

“Historia w Odwachu” to cykl na który zapraszamy wspólnie z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. W ramach spotkań uczestnicy mogą wysłuchać opowieści o powstaniu przygotowanych przez wybitnych badaczy, historyków, czy regionalistów. Dzisiaj mogliśmy wysłuchać prelekcji Ryszarda Chruszczewskiego pt. „Udział mieszkańców wsi w powstaniu wielkopolskim oraz ich wkład w rozwój społeczności lokalnej na przykładzie dawnej gminy Piątkowo a obecnej Suchy Las”.

W Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 miłośnicy przeszłości wysłuchali opowieści o powstaniu wielkopolskim 1918-1919 z perspektywy historii lokalnej. Ryszard Chruszczewski – historyk i regionalista, wnikliwie przeanalizował losy wsi, która w wyniku zmian administracyjnych dzisiaj jest dobrze znaną mieszkańcom Poznania – Gminą Suchy Las. Prelegent przygotował opowieść i nadał jej strukturę pytań, na które uczestnicy otrzymali odpowiedzi. Jedno z nich dotyczyło liczności powstańców z dzisiejszej Gminy Suchy Las. Autor przedstawił własne badania, w wyniku których odkrył 240 bohaterów. Lokalna perspektywa, która stała się, osią dla historii powstania pozwoliła przybliżyć losy „bohatera zbiorowego”, jak powstańcy wielkopolscy przez lata byli traktowani. Dzięki zaangażowaniu badacza uczestnicy poznali powstańców z perspektywy ich własnych poglądów, wykonywanych zawodów czy indywidualnych losów w dwudziestoleciu, w okresie II wojny światowej oraz w czasach powojennych. Dzisiejsze zainteresowanie powstaniem wielkopolskim, czy budowa Nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 jest, jak podkreślił autor:

Triumfem zza grobu!

Ryszard Chruszczewski – Historyk, regionalista, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Szkole Podstawowej nr 1 im. Wojciecha Bogusławskiego w Suchym Lesie, laureat Nagrody Honorowej TPPW „Dobosz Powstania Wielkopolskiego”

FOTORELACJA:

Proponowane

No data was found
Logo UE