Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

IV Ogólnoszkolna Konferencja „Rozprawa młodych nad Czerwcem ‘56”

Muzeum Powstania

Poznańskiego - Czerwiec 1956

IV Ogólnoszkolna Konferencja „Rozprawa młodych nad Czerwcem ‘56”

IV Ogólnoszkolna Konferencja „Rozprawa młodych nad Czerwcem ‘56”

IV Ogólnoszkolna Konferencja „Rozprawa młodych nad Czerwcem ‘56”

Aktualności

Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Zespołem Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca ’56.

Poznański Czerwiec 1956 zapisał się na kartach historii jako pierwszy wolnościowy protest w powojennej Polsce. Wystąpienie robotnicze z 28 czerwca 1956 roku w kilka godzin przemieniło się w stutysięczną demonstrację przeciwko uciskowi władzy i tragicznym warunkom życia poznaniaków. Informacja o publicznym proteście, który dzięki trwającym wówczas XXV Międzynarodowym Targom Poznańskim odbyła się echem na arenie międzynarodowej skupiając uwagę Zachodu na trudnej sytuacji państw bloku wschodniego. Za heroiczny czyn, jakim w pierwszych latach kształtowania się ustroju komunistycznego w Polsce było publiczne wystąpienie przeciwko władzy, tysiące uczestników zostało dotkniętych surowymi represjami, które często przesądzały o ich późniejszych losach. Mimo to Poznański Czerwiec 1956 stał się pierwszym krokiem Polaków na długiej drodze do odzyskania wolności.

Przygotowana przez Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 we współpracy z Zespołem Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca ’56 kierowana jest do uczniów wielkopolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Konferencja jest formą upamiętnienia 68. rocznicy Poznańskiego Czerwca oraz kształtowanie wśród najmłodszego pokolenia postaw patriotycznych, szacunku do wartości demokratycznych takich jak wolność i tolerancja oraz szerzenia wiedzy o historii lokalnej i historii Polski. Istotnym celem przedsięwzięcia jest także promowanie osiągnięć uczniów i nauczycieli. Konferencja jest także promocją różnorodnych form nauki. Pokazuje, że także poprzez swobodne techniki nauczania, a nawet zabawę można zdobywać wiedzę. Ponieważ przedsięwzięcie skierowane jest do wszystkich uczniów, także tych z różnego rodzaju niepełnosprawnościami zapewnia dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami. Wydarzenie skierowane do różnorodnych środowisk wspiera kształtowanie postaw empatii wśród dzieci i młodzieży.

Organizatorzy spotkali się z ogromnym zainteresowaniem udziałem w konferencji przez szkoły z całej Wielkopolski. Proponowane przez uczestników formy opowiedzenia o historii Poznańskiego Czerwca dowodzą, że dzieci i młodzież mają ogromną chęć, aby angażować się w kultywowanie pamięci o Powstaniu Poznańskim oraz prezentować swoją wiedzę i zainteresowania historią wśród uczniów innych szkół.

Pierwsza edycja konferencji odbyła się w czerwcu 2017 roku w Zakładach H. Cegielski Poznań S.A., a ze względu na ogromne zainteresowanie dzieci i młodzieży taką formą udziału w wydarzeniach upamiętniających Poznański Czerwiec, w kolejnych latach organizowano następne edycje inicjatywy. Ze względu na pandemię organizacja konferencji na pewien czas została zawieszona. W ramach 68. Rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 wznowiono działania, aby ponownie zaangażować uczniów do wcielenia się w role prelegentów i wystąpienia z autorskimi referatami, filmami i innymi formami upamiętnienia wydarzeń z 1956 roku.

7 czerwca o godzinie 10:00 w Zespole Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca ’56 odbyła się IV edycja konferencji.

Konferencja objęta jest Honorowym Patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele następujących szkół:

  1. Zespół Szkół Handlowych im. Bohaterów Czerwca 1956
  2. Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie
  3. Szkoła Podstawowa nr 9 im. Franciszka Witaszka w Poznaniu
  4. Szkoła Podstawowa nr 69 Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu
  5. Zespół Szkół w Kórniku
  6. Szkoła Podstawowa im. Andersena, Bolechowo – Osiedle
  7. Szkoła Podstawowa im. Abp. Antoniego Baraniaka w Mchach
  8. II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej
  9. Zespół Szkól Specjalnych im. J. Tuwima nr 105 w Poznaniu
  10. VI Liceum Ogólnokształcące im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu
  11. Szkoła Podstawowa nr 82 im. Księcia Przemysła I w Poznaniu
  12. Dwujęzyczna Polsko-Angielska Prywatna Szkoła Podstawowa
  13. Szkoła Podstawowa nr 45 im. Okrętu Rzeczpospolitej Polskiej w Poznaniu

FOTORELACJA

Proponowane

28.09
2024
Październik to miesiąc seniorów! Zapraszamy na wydarzenia, które przygotowaliśmy w ramach Senioralni koordynowanego prze...
4.10
2024
4 października Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 będą czynne od 8:00 do 14:00. Za utrudnienia przepraszamy.
wrzesień
2024
Szanowani Państwo, 27 września (piątek) Schron będzie nieczynny. Zapraszamy do zwiedzania 25, 26 oraz 28 września od 1...
5-6.10
2024
Październik to miesiąc, w którym większość wydarzeń kierujmy do seniorów. W pierwszy weekend włączamy się do akcji "Week...
V-IX
2024
Zapraszamy do udziału w programie towarzyszącym wystawie: "Wuchta Wiary. Bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce".
17-20.09
2024
Po raz kolejny przedszkolaki opanowały Odwach! Zapraszamy grupy przedszkolne do rezerwowania terminów.

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE