Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Zespołem Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca ’56.
Poznański Czerwiec 1956 zapisał się na kartach historii jako pierwszy wolnościowy protest w powojennej Polsce. Wystąpienie robotnicze z 28 czerwca 1956 roku w kilka godzin przemieniło się w stutysięczną demonstrację przeciwko uciskowi władzy i tragicznym warunkom życia poznaniaków. Informacja o publicznym proteście, który dzięki trwającym wówczas XXV Międzynarodowym Targom Poznańskim odbyła się echem na arenie międzynarodowej skupiając uwagę Zachodu na trudnej sytuacji państw bloku wschodniego. Za heroiczny czyn, jakim w pierwszych latach kształtowania się ustroju komunistycznego w Polsce było publiczne wystąpienie przeciwko władzy, tysiące uczestników zostało dotkniętych surowymi represjami, które często przesądzały o ich późniejszych losach. Mimo to Poznański Czerwiec 1956 stał się pierwszym krokiem Polaków na długiej drodze do odzyskania wolności.
Przygotowana przez Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 we współpracy z Zespołem Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca ’56 kierowana jest do uczniów wielkopolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Konferencja jest formą upamiętnienia 68. rocznicy Poznańskiego Czerwca oraz kształtowanie wśród najmłodszego pokolenia postaw patriotycznych, szacunku do wartości demokratycznych takich jak wolność i tolerancja oraz szerzenia wiedzy o historii lokalnej i historii Polski. Istotnym celem przedsięwzięcia jest także promowanie osiągnięć uczniów i nauczycieli. Konferencja jest także promocją różnorodnych form nauki. Pokazuje, że także poprzez swobodne techniki nauczania, a nawet zabawę można zdobywać wiedzę. Ponieważ przedsięwzięcie skierowane jest do wszystkich uczniów, także tych z różnego rodzaju niepełnosprawnościami zapewnia dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami. Wydarzenie skierowane do różnorodnych środowisk wspiera kształtowanie postaw empatii wśród dzieci i młodzieży.
Organizatorzy spotkali się z ogromnym zainteresowaniem udziałem w konferencji przez szkoły z całej Wielkopolski. Proponowane przez uczestników formy opowiedzenia o historii Poznańskiego Czerwca dowodzą, że dzieci i młodzież mają ogromną chęć, aby angażować się w kultywowanie pamięci o Powstaniu Poznańskim oraz prezentować swoją wiedzę i zainteresowania historią wśród uczniów innych szkół.
Pierwsza edycja konferencji odbyła się w czerwcu 2017 roku w Zakładach H. Cegielski Poznań S.A., a ze względu na ogromne zainteresowanie dzieci i młodzieży taką formą udziału w wydarzeniach upamiętniających Poznański Czerwiec, w kolejnych latach organizowano następne edycje inicjatywy. Ze względu na pandemię organizacja konferencji na pewien czas została zawieszona. W ramach 68. Rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 wznowiono działania, aby ponownie zaangażować uczniów do wcielenia się w role prelegentów i wystąpienia z autorskimi referatami, filmami i innymi formami upamiętnienia wydarzeń z 1956 roku.
7 czerwca o godzinie 10:00 w Zespole Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca ’56 odbyła się IV edycja konferencji.
Konferencja objęta jest Honorowym Patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele następujących szkół:
- Zespół Szkół Handlowych im. Bohaterów Czerwca 1956
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie
- Szkoła Podstawowa nr 9 im. Franciszka Witaszka w Poznaniu
- Szkoła Podstawowa nr 69 Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu
- Zespół Szkół w Kórniku
- Szkoła Podstawowa im. Andersena, Bolechowo – Osiedle
- Szkoła Podstawowa im. Abp. Antoniego Baraniaka w Mchach
- II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej
- Zespół Szkól Specjalnych im. J. Tuwima nr 105 w Poznaniu
- VI Liceum Ogólnokształcące im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu
- Szkoła Podstawowa nr 82 im. Księcia Przemysła I w Poznaniu
- Dwujęzyczna Polsko-Angielska Prywatna Szkoła Podstawowa
- Szkoła Podstawowa nr 45 im. Okrętu Rzeczpospolitej Polskiej w Poznaniu