Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Forum Edukacyjne w ramach IV Wielkopolskiego Forum Pamięci Narodowej

Muzeum Martyrologii

Wielkopolan - Fort VII

Forum Edukacyjne w ramach IV Wielkopolskiego Forum Pamięci Narodowej

Forum Edukacyjne w ramach IV Wielkopolskiego Forum Pamięci Narodowej

Forum Edukacyjne w ramach IV Wielkopolskiego Forum Pamięci Narodowej

Aktualności, Edukacja, Wydarzenie

Zapraszamy nauczycieli historii szkół podstawowych i ponadpodstawowych do wzięcia udziału w Forum Edukacyjnym odbywającym się w ramach IV Wielkopolskiego Forum Pamięci Narodowej (23-24 września 2022 r.)

Tegoroczny temat spotkania brzmi:

„Zbrodnia niedoskonała. Niemieckie ludobójstwo w okupowanej Wielkopolsce w latach 1939-1945”.

Wielkopolskie Forum Edukacyjne

(I dzień przeznaczony tylko dla nauczycieli historii)

23 września 2022 r., godz. 9.00 – 17.00, Fort VII w Poznaniu, zapisy na platformie: http://wre.ko.poznan.pl/konferencja/

Motywem przewodnim Forum Edukacyjnego dla nauczycieli historii jest ukazanie okupowanej Wielkopolski jako poligonu doświadczalnego dla masowych zbrodni, dokonywanych przez Niemców w Europie w okresie II wojny światowej, a także przedstawienie ich specyfiki. To na terenie tzw. Kraju Warty powstał pierwszy w okupowanej Polsce niemiecki obóz koncentracyjny – Fort VII w Poznaniu. Tu przeprowadzano także pierwsze mordowanie ludzi na masową skalę w komorze gazowej. Na terenie okupowanej Wielkopolski powstał również pierwszy obóz zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Dokonywano także pierwszych w okupowanej Polsce eutanazji osób psychicznie chorych oraz, w ramach operacji „Tannenberg” i „Akcji Inteligencja”, wymordowano w sposób masowy lokalne warstwy przywódcze i elity (m. in. Lasy Palędzko-Zakrzewskie, Lasy Rożnowickie). Wszystkie te zbrodnie były ludobójstwem na narodzie polskim.

Podczas pierwszego dnia IV Wielkopolskiego Forum Pamięci Narodowej – Forum Edukacyjnego (23 września 2022 r., piątek), skierowanego do nauczycieli historii, przedstawione zostaną wyniki najnowszych badań dotyczących historii regionu w okresie
II wojny światowej. Uczestnicy wezmą udział w wykładach i warsztatach metodycznych,
a także zwiedzą Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII w Poznaniu. Forum Edukacyjne odbędzie się właśnie w murach byłego obozu koncentracyjnego – Forcie VII. Z prelekcjami wystąpią, m. in.: prof. Grzegorz Kucharczyk, prof. Jan Żaryn oraz nauczyciele i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej. Przedstawione zostaną również narzędzia edukacyjne służące do realizacji z uczniami zagadnień związanych z miejscami pamięci w Wielkopolsce.

Uwaga: udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc na Forum Edukatorów
– 23 września 2022 r. ograniczona! Konieczność rejestracji poprzez platformę: http://wre.ko.poznan.pl/konferencja/

Wszyscy uczestnicy Forum Edukacyjnego otrzymają pakiety tematyczne
(książki, nośniki elektroniczne z materiałami edukacyjnymi, plakaty i komiksy).

Koordynator Forum Edukacyjnego

Marta Szczesiak-Ślusarek (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu)

Tel.: 61 835 69 57

e-mail: marta.szczesiak@ipn.gov.pl

IV Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej

(II dzień – wstęp wolny)

24 września 2022 r., godz. 9.00 – 17.00, Fort VII w Poznaniu.

Zapraszamy nauczycieli również do udziału w drugim dniu IV Wielkopolskiego Forum Pamięci Narodowej.

Forum od lat cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników z uwagi na jego edukacyjny i społeczny charakter oraz tematykę poruszanych na nim zagadnień. W tym roku odbędzie się IV dwudniowa edycja tego wydarzenia.

W ramach licznych paneli naukowych, popularnonaukowych i dyskusyjnych, które odbędą się 24 września (sobota) chcielibyśmy kontynuować tematy związane z okupacją niemiecką w Wielkopolsce, ze szczególnym uwzględnieniem jej represyjności.

Pierwszy dzień Forum (Forum Edukacyjne) skierowany jest wyłącznie dla nauczycieli historii, natomiast drugi dzień (24 września/sobota) przeznaczony jest dla wszystkich chętnych: edukatorów, regionalistów, historyków, społeczników, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych tą tematyką mieszkańców Wielkopolski. Tego dnia wstęp na Forum jest wolny i nie wymaga zapisów.

24 września od godz. 9.00 przez cały dzień ramach trzech równoległych paneli edukacyjnych odbywających się w byłych celach Fortu VII w Poznaniu wystąpi kilkunastu specjalistów, którzy podzielą się najnowszymi wynikami swoich badań, a także wiedzą na temat okupacji niemieckiej w Wielkopolsce i Polsce.

W ramach tego dnia Forum odbędzie się również spotkanie rodzin ofiar Fortu VII,
a także otwarty panel dyskusyjny dla wszystkich zainteresowanych tematyką okupacji niemieckiej w Wielkopolsce. Temat wojennych, w większości dramatycznych przeżyć, nie byłby pełen bez odpowiedniego kontekstu historycznego, o który zadbają naukowcy, pisarze, edukatorzy i specjaliści zajmujący się tym zagadnieniem w kraju i za granicą. Gościć będziemy m. in. Jolantę Sowińską-Gogacz z Łodzi, autorkę mającej już 10 wydań książki „Mały Oświęcim”.

Do udziału w IV edycji Forum zapraszamy również przedstawicieli stowarzyszeń  i organizacji dbających o pamięć o historii II wojny światowej, rodziny ofiar, nauczycieli, działaczy społecznych, pracowników muzeów regionalnych i instytucji kultury. Zapraszamy przede wszystkim także rodziny ofiar II wojny światowej, w szczególności Fortu VII w Poznaniu.

Forum będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, pogłębienia wiedzy, a także możliwością spotkania wybitnych specjalistów zajmujących się tematyką II wojny światowej. Zapewnimy możliwość zaprezentowania swojego stowarzyszenia i nawiązania współpracy
z innymi przedstawicielami środowisk patriotycznych, prowadzących działalność edukacyjną w obszarze badania zbrodni niemieckich.

W programie przewidzieliśmy także projekcje filmów, prezentację wystaw, spotkania
z autorami książek, wykłady i dyskusje panelowe w gronie specjalistów.

Koordynator drugiego dnia IV Wielkopolskiego Forum Pamięci Narodowej:

Tomasz Cieślak (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu)
tomasz.cieslak@ipn.gov.pl
tel. 61 835 69 53

Organizatorzy:

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu i Wielkopolski Kurator Oświaty

Partnerzy:

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości | Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych

Patronat honorowy:

Wojewoda Wielkopolski

Patronat medialny:

TVP 3 Poznań | Radio Poznań | „Głos Wielkopolski”

Proponowane

No data was found
Logo UE