As Myśliwski – Kazimierz Sporny spoczął na Cmentarzu Miłostowskim

Sprawdź

co u nas słychać

As Myśliwski – Kazimierz Sporny spoczął na Cmentarzu Miłostowskim

Sprawdź

co u nas słychać

As Myśliwski – Ka...

As Myśliwski – Kazimierz Sporny spoczął na Cmentarzu Miłostowskim

Oddziały

As Myśliwski – Kazimierz Sporny spoczął na Cmentarzu Miłostowskim

Aktualności

Prochy legendarnego pilota, śp. kapitana Kazimierza Spornego, pilota Dywizjonów 302 i 303 wróciły do Polski. Uroczyście przetransportowano je z podlondyńskiej bazy w Northolt. Na cmentarzu komunalnym na Miłostowie w Poznaniu, w asyście wojska, z honorami złożono prochy urodzonego w Poznaniu Asa Myśliwskiego, jednego z najbardziej znanych lotników Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie okresu II Wojny Światowej.

Dzięki paroletnim staraniom rodziny, Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej, przy wsparciu finansowym i organizacyjnym władz miasta Poznania, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Generalnego Dowództwo Sił Zbrojnych RP, dowództwo 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz aktywnej pomocy Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, po ponad sześciu dekadach od zakończenia wojny spełniona została ostatnia wola pilota, który marzył o powrocie do Ojczyzny, do rodzinnego Poznania.

Ceremonia pożegnania prochów legendarnego pilota odbyła się na lotnisku w bazie RAF Northolt w zachodnim Londynie, z którego w trakcie drugiej wojny światowej startowali polscy lotnicy walczący w Bitwie o Anglię. Po prochy polskiego asa lotnictwa przyleciał z Poznania samolot wojskowy Casa, na pokładzie którego znaleźli się przedstawiciele polskich władz cywilnych i wojskowych oraz członkowie rodziny kpt. Spornego. – “Sześćdziesiąt siedem lat oczekiwań, nadziei, że wróci do Polski – i wreszcie doczekaliśmy się” – mówił mocno wzruszony bratanek pilota, Zygmunt Sporny.

– “Jest w tym coś odpowiedniego, że żegnamy kapitana Spornego w stulecie jego urodzin, właśnie stąd: z duchowego domu polskich pilotów w Wielkiej Brytanii” – powiedział z kolei szef bazy Northolt David Manning, który przy okazji przypomniał, że “Polacy walczyli niezwykle zaciekle i zanotowali najwięcej zestrzeleń samolotów przeciwnika”.

W Wielkiej Brytanii śp. Kazimierz Sporny wykonał 93 loty bojowe w czasie 140 godzin i 5 minut oraz 164 loty operacyjne w czasie 219 godzin i 20 minut. Na “Liście Bajana” ma zaliczone 5-1-1 zwycięstw nad samolotami przeciwnika.

Na poznańskim lotnisku Krzesiny delegację przywitał prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, obecni byli także Marszałek Marek Woźniak, Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffman, Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz, parlamentarzyści. Po powitaniu urna z prochami pojechała w specjalnej kolumnie na cmentarz na Miłostowie, gdzie przy asyście wojskowej, z Iskrami kreślącymi na niebie biało-czerwoną smugę, odbyły się uroczystości pogrzebowe.

Śp. kpt. pilot Kazimierz Sporny spoczął w Kwaterze Lotników. Pochodzący z Poznania As Przestworzy zmarł w Londynie 17 maja 1949 roku na raka mózgu. Miał 33 lata.

Fotorelacja: Mariusz Forecki

Proponowane

Zwiedzanie z przewodnikiem
Zwiedzanie Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII z przewodnikiem w grudniu
2023
grudzień
Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII
Zaprezentujemy państwu cały tz. lewy majdan. Zwracamy uwagę na to, że liczba miejsc jest ograniczona dlatego prosimy o telefoniczną rezerwację. Ws...
Aktualności, Wystawa
"Sportowcy dla Niepodległej. KATYŃ" to nowa wystawa czasowa, którą można zoba...
24.11
2023
Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII
Zapraszamy na nową wystawę czasową, na której zaprezentowano sylwetki wybitnych sportowców, którzy zostali zamordowani w Katyniu. Wśród prezentowan...
Aktualności
Muzealny Klub Seniora - rozpoczynamy rekrutację!
4.12
2023
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie 691 266 776 czekamy do 4 grudnia.