Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

84. rocznica utworzenia KL Posen

Muzeum Martyrologii

Wielkopolan - Fort VII

84. rocznica utworzenia KL Posen

84. rocznica utworzenia KL Posen

84. rocznica utworzenia KL Posen

Aktualności

10 października 2023 o godzinie 17:00 w Muzeum Martyrologii Wielkopolan — Fort VII (ul. Polska) odbył się Apel Pamięci w trakcie, którego upamiętniliśmy ofiary KL Posen – pierwszego niemieckiego obozu koncentracyjnego utworzonego na ziemiach okupowanej Polski.

84 lata temu w Forcie VII powstał największy, niemiecki obóz eksterminacji polskich elit w Kraju Warty, który sami Niemcy nazywali Lager der Blutrache – „obóz krwawej zemsty”.

W Apelu Pamięci udział wzięli przedstawiciele władz Województwa, Miasta Poznania i Parlamentarzyści. Gościem honorowym był Konsul Generalny Niemiec z Wrocławia – Martin Kremer. Uroczystość miała asystę wojskową Garnizonu Poznań.

Przemysław Terlecki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości powitał gości w szczególności rodziny ofiar osób zamordowanych w KL Posen oraz delegację Miasteczka Śląskiego.

Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego podkreślił, że Fort VII jest miejscem szczególnym i ważnym w historii, miejscem w którym historia zmienia każdego, kto odwiedza to miejsce. Zwrócił się do wszystkich zebranych by pamiętali, że w tym miejscu człowiek człowiekowi zgotował ten los.

Martin Kremer, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec podkreślił, że Niemcy nie zapominają o przeszłości oraz o odpowiedzialności jaka spoczywa na ich przodkach. Zwrócił również uwagę na to, że niemiecka klasa polityczna mówi o odpowiedzialności jaka na nich spoczywa, przez co nawiązał do wizyty koordynator rządu federalnego Niemiec ds. niemiecko-polskiej współpracy Dietmara Nietana, który gościł 3 października w Forcie VII na zaproszenie Ministra do Spraw Unii Europejskiej Szymona Szynkowskiego vel Sęka. Konsul wyraził wdzięczność za zaproszenie oraz za możliwość oddania hołdu ofiarom nazistowskich Niemiec.

Po części oficjalnej odbyło się przedstawienie muzyczno-teatralne Odłamki | Splitter, które powstało w ramach współpracy Stowarzyszenia Artefiktion e.V. z Hanoweru, Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII z Teatrem Muzycznym w Poznaniu. W spektaklu została zaprezentowana historia Matki opłakującej Syna – średniowieczna „Stabat Mater“ w kompozycji muzycznej Giovanniego Battisty Pergolesiego ze współczesną perspektywą – powstałą dla spektaklu muzyką Tatjany Prelević.

  • Reżyseria: Grazyna Przybylska-Angermann
  • Kierownictwo muzyczne: Nemanja Lukic,
  • Scena: Anja-Katharina: Lütgens
  • Kostiumy: Elvira Freind
  • Wokaliści: Laura Schandry, Sophia Revilla, Sonja Catalano, Johanna Krödel
  • Kwartet smyczkowy: Elina Medjanika, Jerneja Vidmar, Jo Ann Lehmann, Sophia Grest

DOKUMENTACJA FOTOGRAFICZNA

Proponowane

No data was found
Logo UE