213 lat temu wygraliśmy pierwsze powstanie

Sprawdź

co u nas słychać

213 lat temu wygrali...

213 lat temu wygraliśmy pierwsze powstanie

Oddziały

213 lat temu wygraliśmy pierwsze powstanie

Aktualności

Po raz czwarty Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zamierza przypomnieć historię spektakularnego przyjazdu generała Henryka Dąbrowskiego do Poznania, które dało początek zwycięskiemu Powstaniu Wielkopolskiemu 1806 roku i rozbudziło nastroje niepodległościowe Polaków zwieńczone utworzeniem rok później, z woli Napoleona, Księstwa Warszawskiego.

6 listopada 1806 roku  Polska była  w niewoli, wymazana z mapy Europy, 11  lat po III rozbiorze. I wtedy w Poznaniu pojawili się dwaj przyjaciele: owiany legendą legionów polskich we Włoszech generał Jan Henryk  Dąbrowski i twórca późniejszego hymnu, Mazurka Dąbrowskiego – Józef Wybicki. Ich przyjazd do stolicy Wielkopolski przerodził się w wielką manifestację patriotyczną. W odezwie do narodu wezwali do stawania u boku Napoleona w walce z zaborcą. W odczytanej na Starym Rynku w Poznaniu odezwie, sygnowanej przez cesarza Francuzów, znalazła się wyjątkowa, bardzo specyficzna oferta, w której oznajmiano Polakom, iż Napoleon może odbudować ich państwo, jeśli tylko okażą się tego w jego oczach godni. Tak rozpoczęło się pierwsze, jedno z nielicznych w naszej historii zwycięskich, narodowych powstań – powstanie wielkopolskie.

Inscenizację, opartą na prawdziwej historii, która wydarzyła się w Poznaniu 213 lat temu przygotowuje grupa poznańskich artystów posiadających bogate doświadczenie teatralne, muzyczne i plastyczne, szczególnie przy tworzeniu spektakli i widowisk plenerowych.

Reżyserem inscenizacji wjazdu generała Jana Henryka Dąbrowskiego do Poznania jest Janusz Stolarski, aktor i reżyser, absolwent PWST im. Solskiego w Krakowie, znany w mieście między innymi z przyjętych entuzjastycznie przedstawień opowiadających historię Poznańskiego Czerwca 1956 roku: „Stukot/Czerwiec’56|” i „Trzy tramwajarki”. Janusz Stolarski na stałe pracuje z grupami zagrożonymi wykluczeniem, w ramach projektu Teatr Powszechny CK Zamek prowadzi Teatr Pod Fontanną.

Nad muzyką pracuje Jacek Hałas, absolwent poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, śpiewak, tancerz, aktor, twórca muzyki dla teatru i filmu, założyciel Domu Tańca w Poznaniu i Szczecinie. Jacek Hałas od lat poszukuje śladów pieśni dziadowskich w żywej tradycji, zapisach etnografów, domowych archiwach. Praktykuje grę na tradycyjnym instrumencie wędrownych śpiewaków – lirze korbowej. Na instrumentach perkusyjnych będzie mu towarzyszył bardzo zdolny muzyk młodego pokolenia – Jakub Szwarc.

Nad scenografią i obiektami plastycznymi do inscenizacji pracuje Ewa Tetlak, scenariusz stworzyli wspólnie Janusz Stolarski i Przemysław Terlecki, który dodatkowo wcieli się w rolę narratora.

W opowiedzianej na nowo historii przyjazdu twórcy Legionów Polskich we Włoszech do Poznania zobaczymy Grupę Rekonstrukcji Historycznej prowadzoną przez regionalistę Tomasza Klauzę, twórcę Muzeum Wojen Napoleońskich w Witaszycach oraz Grupę Apolinarski – utworzoną w Bukówcu Górnym koło Włoszakowic z inicjatywy Pawła Apolinarskiego grupę kaskaderów konnych wykonujących pokazy ułańskie, pokazy woltyżerki kozackiej oraz western.

PROGRAM OBCHODÓW:

WARSZTATY :

5.11 Przedszkole Liczmanek i Przedszkole „Kwiaty polskie” nr 42

7.11 Szkoła Podstawowa im. Gen. J. Wybickiego w Manieczkach.

PRELEKCJA NAUKOWA – 7.11 godz. 18.00

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk zaprasza na wykład „Kształtowanie się legendy gen. Jana Henryka Dąbrowskiego”, który  7 listopada o godz. 18.00 wygłosi prof. Witold Molik – Sala Posiedzeń PTPN przy ul. Mielżyńskiego 27/29

Wykład odbędzie się w ramach cyklu „Poznański Sposób na Niepodległość: II Rzeczpospolita”. Jest częścią tegorocznych obchodów rocznicy historycznego wjazdu J.H. Dąbrowskiego i J. Wybickiego do Poznania, co poprzedziło zwycięskie powstanie w 1806r.

Wykładowi będzie towarzyszyć wystawa druków związanych z Dąbrowskim i Wybickim.

GRA MIEJSKA – 9.11 godz. 9.30

W październiku 1806 wybucha wojna francusko-pruska. Wkrótce po wybuchu wojny cesarz Napoleon wzywa Jana Henryka Dąbrowskiego i powierza niezwykle ważną misję. Generał ma udać się do Wielkopolski by zorganizować powstanie, które pozwoli na przejęcie prowincji z rąk pruskich.

W Poznaniu zajętym przez wojska francuskie panuje podniosła atmosfera. Niemal wszyscy obywatele w patriotycznej euforii z niecierpliwością czekają na generała, by pójść za wezwaniem ogłaszanej przez niego odezwy… Niemal nikt nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, które zawisło nad polską sprawą i samym generałem. Jest nim spisek grupy mieszkających w Poznaniu obywateli pruskich lojalnych wobec króla Prus Fryderyka Wilhelma III…..

Kto rozwikła tajemnice spiskowców i powstrzyma zamachowca? Może właśnie Ty!

Gra miejska “Hasło Generał” – szczegóły i rejestracja  na www.gramiejska.pl

Krypta Zasłużonych Wielkopolan, kościół pw. Św. Wojciecha – 9.11 godz. 11.30 – składanie kwiatów na grobach J.H. Dąbrowskiego i J. Wybickiego

INSCENIZACJA PLENEROWA – 11 godz. 12.05

Inscenizacja przyjazdu generała Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego do Poznania – początek o godzinie 12.05 przed Ratuszem. Po inscenizacji, przed Odwachem odbędzie się krótki pokaz umiejętności kawaleryjskich przygotowany przez Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

W Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Odwachu prezentacja obrazu Jana Gładysza „Wjazd gen. Jana Henryka Dąbrowskiego do Poznania w 1807 roku”

Obchody 213 rocznicy powstania wielkopolskiego 1806 roku:

– dofinansowano ze środków programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” Obchody

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie niepodlegla-1-1024x432.png

– dofinansowano ze środków Miasta Poznania

Partnerem jest Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

Proponowane

2025
LATO
W ramach oferty edukacyjnej przygotowaliśmy wydarzenia skierowane zarówno do dzieci jak i dorosłych. Przed nami prelekcj...
14-16
sierpnia
W imieniu organizatorów zapraszamy na festiwal muzyczny BitterSweet Festival. Każdy z uczestników, który będzie miał opa...
28.06
2026
28 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 , dlatego zapraszamy do udziału w oficjalnych obc...
28.06
2025
28 czerwca Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania i Galeria Plakatu z Okresu Socjalizmu będą nieczynne. Za utru...
26.06
2025
Szanowni Państwo,informujemy, że Muzeum Uzbrojenia, oddział WMN będzie otwarte w stałych godzinach 10:00-17:00 (ostatnie...

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE