W tym roku nie będziemy oglądać pięknych koni i ułanów w honorowych odprawach wart na Starym Rynku. Nie będzie też kolejnej edycji „Witaj majowa Jutrzenko” i wspólnego śpiewania przed Odwachem, ale mamy internet!
3 maja o godz. 17.00 Jacek Kowalski – znany bard, wykonawca dawnych polskich pieśni, twórca zespołu Monogramista JK, z którym od trzech lat prowadził przed Odwachem śpiew pieśni patriotycznych “Witaj, majowa Jutrzenko” – tym razem zaprasza na domowe śpiewanie on line
tutaj:
https://www.facebook.com/Korabita/
zabrzmi m.in. Mazurek 3 Maja, Pieśń Konfederatów, Pieśń Ułanów i Pieśń Katorżników (na samym końcu tej informacji jest śpiewnik do pobrania)
Z kolei dla dzieci mamy propozycje jak samemu zrobić biało-czerwoną chorągiewkę i patriotyczną rozetkę –zajrzyjcie i pobierzcie tutaj: http://www.wmn.poznan.pl/majowka-dla-najmlodszych/
W tym roku zostańcie w domach, wywieście flagi, otwórzcie komputery i świętujcie online!
a poniżej kilka ciekawostek dlaczego warto:
1 MAJA
Święto wszystkich ludzi pracy. W Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 najdobitniej można zobaczyć jak traktowano ludzi pracy w powojennej Polsce Ludowej. Jednym z elementów ekspozycji jest warsztat w HCP czyli w tamtych latach ZISPO (Zakłady Metalowe imienia Józefa Stalina Poznań). Na tablicy widać postulaty robotników z 1956 rokuhttps://www.youtube.com/embed/TT4ZorVhm3U?feature=oembed
Zapraszamy wszystkich do zwiedzania nowej, zmodernizowanej wystawy stałej Muzeum Czerwca. Jak już będzie nam wolno otworzyć drzwi dla zwiedzających, przyjdźcie, zobaczcie, przeżyjcie to w realu!
2 MAJA
Dzień Flagi – to jedno z piękniejszych świąt państwowych – z dumą patrzymy na nasze symbole narodowe. Dlaczego ta data? Wyjaśnienie z Muzeum Uzbrojenia na Cytadelihttps://www.youtube.com/embed/FUGUEHWlX6s?feature=oembed
Symbole narodowe najdobitniej wyrażają nasze emocje w różnych momentach historii. Przykłady można mnożyć, a my pokazujemy kilka z naszych zbiorów (Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956, Muzeum Armii ‘Poznań”)
- orzełek z II wojny światowej – w 1982 roku do naszego muzeum trafił strzęp amarantowej tkaniny z wyhaftowanym wizerunkiem orła białego i dołączonym listem. Ofiarodawca informował, że to emblemat ze sztandaru wojskowego jednego z pułków, który uczestniczył w kampanii wrześniowej. Przed Niemcami uratował go jeden z żołnierzy. Znawcy uważają, że to jednak orzełek nie ze sztandaru lecz przypuszczalnie był częścią znaku patriotycznego z czasów odzyskiwania przez Polskę niepodległości (stąd brak korony) wieszanego na ścianie, mógł też pochodzić z okresu formowania jakiegoś oddziału wojskowego.
- 28 czerwca 1956 roku – tzw. „Czarny Czwartek”. Zdeterminowani poznaniacy wyszli na ulice, protestując przeciwko ludowej władzy i domagając się godnego życia i warunków pracy. W tłumie pojawiają się patriotyczne hasła i religijne pieśni. Spontanicznie ludzie sięgają po narodowe flagi.
- opaska „Solidarności” z lat 80-tych”. Związkowcy nie tylko nosili białoczerwone opaski na ramionach, ale także zawarli polską flagę w logotypie „Solidarności”.