W ostatnich dniach, po podpisaniu ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego przez Prezydenta RP, wiele osób pyta nas o to, która flaga jest właściwą flagą powstańczą — typową dla powstania wielkopolskiego 1918-1919. Poprosiliśmy naszego eksperta Olafa Bergmanna o wyjaśnienie.

Flagi, chorągwie i sztandary są ważnymi znakami, a zarazem symbolami państw, miast, regionów, oddziałów wojskowych itd. W czasie powstania wielkopolskiego 1918-1919 roku używano wielu chorągwi, które samorzutnie szyto na potrzeby poszczególnych powstańczych oddziałów i ludności cywilnej. Nie było w tym względzie żadnych wzorów, zasad, wytycznych, uregulowań prawnych władz powstańczych.  Różnorodność ówczesnych flag, jak też zdobiących je białych orłów zauważyć można na podstawie analizy materiałów ikonograficznych.

Najbardziej znanym tego rodzaju znakiem związanym bezpośrednio z powstaniem wielkopolskim jest znajdująca się w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości chorągiew z białym orłem, którą na wieść o zajściach w Poznaniu wywieszono w nocy z 27 na 28 grudnia 1918 roku w Łęczycy k. Puszczykowa. Wykonano ją z tkaniny bawełnianej, ma kształt prostokąta z wycięciem w ząb w części dolnej. Na czerwonym polu naszyto białego orła bez korony. Wizerunek tej chorągwi pojawił się później na okładkach wielu wydawnictw, przedmiotach o charakterze pamiątkowym, a także na stronach internetowych poświęconych powstaniu. Dopiero później i po uznaniu stanowiska osób twierdzących, że procent wielkopolskich chorągwi patriotycznych z orłem bez korony jest znikomy, dodano do tej flagi koronę.

Ten wzór Wielkopolskie Muzeum Niepodległości promuje jako symbol powstania wielkopolskiego.  I właśnie taką flagę 6 września inicjatorzy ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym przekazali wraz z oficjalnym wnioskiem Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie.

W Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 (Odwach na Starym Rynku) można kupić flagi powstańcze według wzoru przyjętego przez WMN. Cena 30 zł.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości dysponuje wizerunkiem flagi powstańczej oraz jej graficznym opracowaniem.  Przedstawienia możliwe są do pozyskania wyłącznie po podpisaniu umowy licencyjnej oraz określeniu warunków wykorzystania.

Polecamy również publikacje związane z historią Powstania Wielkopolskiego.

Przypominamy Apel wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego w związku z nadchodzącymi obchodami Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego:

 

Powrót do listy kategorii Aktualności