Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII
Renowacja i adaptacja Fortu VII w Poznaniu dla zachowania dziedzictwa kulturowego
Realizacja przedsięwzięcia rozpoczęła się w grudniu 2017 r. Wtedy to pomiędzy Zarządem Województwa Wielkopolskiego, działającym jako Instytucja Zarządzająca Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014 -2020 (dalej WRPO 2014 +), a naszym Muzeum podpisana został umowa o dofinasowanie projektu pn. „Renowacja i adaptacja Fortu VII w Poznaniu dla zachowania dziedzictwa kulturowego”.
Miejsce Pamięci ofiar Fortu VII w Poznaniu
Oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości
Galeria Plakatu z okresu Socjalizmu
Schron Przeciwatomowy dla Władz Miasta Poznania
Ekspozycja plakatów ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, które pochodzą z okresu PRL-u. Przestrzeń ekspozycyjna została podzielona tematycznie na trzy części. W pierwszej sali pokazujemy plakaty, które stworzone zostały zgodnie z doktryną socrealistyczną, obowiązującą w sztuce polskiej w pierwszej połowie lat 50.
Prace te w swojej formie typowo propagandowe mówią m.in. o walce z wrogiem, o potrzebie odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych, nawołują do realizacji planów społeczno-gospodarczych, do pracy
na rzecz państwa socjalistycznego. W drugim pomieszczeniu zaprezentowane zostały plakaty filmowe.
Budujemy Nowe Muzeum
Muzeum Powstania Wielkopolskiego
W grudniu 2018 r. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości ogłosiło konkurs architektoniczno-urbanistyczny na projekt nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 roku.
Najistotniejszymi wymaganiami postawionymi przed projektantami było wpisanie bryły muzeum w kontekst otaczającej przestrzeni, uplasowanie architektury w pobliżu ścisłego centrum Starego Miasta, w otoczeniu wielu historycznych miejsc i obiektów oraz opracowanie projektu architektonicznego o wysokich walorach estetycznych i funkcjonalnych. Do konkursu dopuszczono 56 zespołów, spośród których sąd konkursowy pod przewodnictwem dr. hab. inż. arch. Bolesława Stelmacha, Dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki wybrał do ostatniego etapu 6 pracowni architektonicznych. Ostatecznie jury wyłoniło zwycięski projekt opracowany przez pracownię WXCA z Warszawy.
Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956
STUKOT '56 - Odgłosy Czerwca
Nagroda STUKOT ‘56 została ustanowiona w celu promocji wartości, w imię których protestowali robotnicy w Poznaniu 28 czerwca 1956 roku w pierwszym zrywie wolności przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi.
Nazwa to nawiązanie do charakterystycznego stukotu okuloków o bruk, który towarzyszył tłumowi robotników poznańskich fabryk i zakładów pracy, którzy – w milczeniu maszerowali do centrum Poznania. Przejmujący stukot tysięcy okuloków jest obecny we wspomnieniach wielu bohaterów oraz świadków tamtych wydarzeń.
Laureaci nagrody są „stukotem dla współczesnych”. Swoimi dokonaniami, świadcząc o wartościach Poznańskiego Czerwca 1956 roku, urzeczywistniają je w naszych czasach. Te wartości znalazły swój wyraz w hasłach wypisanych na pomniku Poznańskiego Czerwca 1956, który sam stał się miejscem symbolicznym. Hasła te to: „O Boga, za wolność, prawo i chleb” i to właśnie one ze względu na swoją doniosłość i uniwersalność są osobnymi kategoriami, —- w których nagroda jest przyznawana.
Organizatorem konkursu STUKOT‘56 jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości z siedzibą w Poznaniu.
Dostępność
w Oddziałach
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
© Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
Projekt i realizacja: Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe
Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego