Nagrody „Stukot’56” przyznane!

Sprawdź

co u nas słychać

Nagrody „Stukot’56” ...

Nagrody „Stukot’56” przyznane!

Oddziały

Nagrody „Stukot’56” przyznane!

Aktualności

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, Narody Ukraiński i Polski oraz poznański piekarz Jacek Polewski są laureatami nagrody „Stukot’56 – odgłosy Czerwca”. Nagrody przyznano po raz pierwszy w przeddzień 66 rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956.

Organizatorem wydarzenia jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości we współpracy z Grupą MTP, H. Cegielski – Fabryką Pojazdów Szynowych oraz Fundacją Agencji Rozwoju Przemysłu. Konkurs oraz Galę objął honorowym patronatem Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zgodnie z ideą nagrody uhonorowano osoby i instytucje, które swoimi dokonaniami świadczą dzisiaj o wartościach, w imię których protestowano w 1956 roku. Laureaci mają być swoistym „stukotem dla współczesnych”, swoimi dokonaniami urzeczywistniając w naszych czasach ideały, za które gotowi byli zginąć protestujący mieszkańcy Poznania. Uniwersalne wartości, takie jak wolność, prawo, chleb, wiara mamy obowiązek szanować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Te wartości znalazły swój wyraz w hasłach wypisanych na pomniku Czerwca 1956, który sam stał się miejscem symbolicznym. Te hasła to: „O Boga, za wolność, prawo i chleb” i to właśnie one ze względu na swoją doniosłość  i uniwersalność są osobnymi kategoriami, w których nagroda jest przyznawana.

O Boga – dla walczących i zasłużonych w walce o wolność religijną, Za wolność – dla walczących i zasłużonych w walce o wolność oraz w kategorii Prawo i chleb – dla walczących i zasłużonych w walce o godność potrzebujących.

W tym roku przyznano nagrody:

  • W kategorii O Boga – Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio

Z uzasadnienia – „nieocenioną zasługą Fundacji Redemptoris Missio jest uwrażliwienie naszego społeczeństwa na potrzeby innych. Zgodnie z myślą dr Wandy Błeńskiej, że “wszędzie są dobrzy ludzie” Fundacja poprzez swoje projekty zachęca do przyłączenia się do tworzenia dobra”.

  • W kategorii Za wolność – Dla Narodów Ukraińskiego i Polskiego na ręce Ambasadora Ukrainy w Polsce, którą odebrał Oleh Kuts – Radca Ambasady Ukrainy w Polsce.

Z uzasadnienia – „przyznajemy ją za zupełnie niesymboliczne bohaterstwo milionów Ukraińców walczących w obronie wolności swojej ojczyzny i wspierających ich w tej walce Polaków. To nagroda za niezłomność, odwagę i ofiarność, za współodczuwanie i ludzką solidarność”.

  • W kategorii Prawo i chleb – Jacek Polewski, piekarz z Poznania

Z uzasadnienia – „700 chlebów upiekł w Buczy, w Kijowie,  poza chlebem piekł też wielkanocne babki i o mało co nie zaciągnął się do ukraińskiej armii (…) Za dowód na to, że jeden człowiek, za którym nie stoi instytucja, państwo, duże pieniądze, może robić rzeczy wielkie”.

W trakcie uroczystej Gali Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński odczytał list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego: „Jestem przekonany, że wręczenie Nagrody Stukot’56 jest wartościowym hołdem oddanym bohaterom tamtego Czerwca 1956 roku. Przypomina nam współczesnym, wydarzenia, które kształtowały naszą historię i wykuwały drogę do wolności”.

Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Jędrzej Solarski podkreślił: „W poznańskim Czerwcu 56’ wybrzmiewa prawda o człowieku, że jest gotowy ponieść ofiarę za wartości uniwersalne”.

Przewodniczący Wielkopolskiej Solidarności Jarosław Lange, zwrócił uwagę, że walka o godność i wolność nie zmienia się od 66 lat: „Godność i troska o drugiego człowieka, zwłaszcza o człowieka pracy ważna jest także w czasie wolności i demokracji. Dzisiaj  także rozumiemy, co znaczy dbałość o wolność, gdy patrzymy na wschód”.

Laureatów wybrała Kapituła, w skład której wchodzą: Przemysław Terlecki – dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości (przewodniczący), s. Barbara Belchnerowska – szefowa Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci, dr Szczepan Cofta – Naczelny Lekarz Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Robert „Litza” Friedrich – muzyk, prof. Bogumiła Kaniewska – rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Tomasz Kobierski – prezes zarządu Grupy MTP, Marek Lenartowski, b. przewodniczący Solidarności HCP, Joanna Sadzik –  Prezes Stowarzyszenia Wiosna – Szlachetna Paczka, Janusz Stolarski – aktor, reżyser i Piotr Tarnawski – H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych.

Statuetka Nagrody jest wzorowana na robotniczych chodakach, okulokach, jakie mieli na sobie w Czerwcu 1956 roku protestujący na ulicach Poznania robotnicy. To oryginalne obuwie można zobaczyć w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Statuetkę zaprojektował i wykonał poznański artysta rzeźbiarz Roman Kosmala.

Nagroda „Stukot’56” w tym roku została wręczona po raz pierwszy. Od przyszłego roku Kapituła będzie wybierać laureatów spośród kandydatów, których po ogłoszeniu konkursu będzie mógł zgłosić każdy – osoby prywatne, instytucje, organizacje czy stowarzyszenia.

Organizator konkursu: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Partnerzy: Miasto Poznań, Grupa MTP, H.Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu.

Honorowy patronat: Rzecznik Praw Obywatelskich.

Proponowane

8.05
2025
8 maja (czwartek) Muzeum Powstania poznańskiego - Czerwiec 1956 będzie nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy.
17.05
2025
W sobotę 17 maja zapraszamy do naszych oddziałów od 17:00 do 24:00 (ostatnie wejście na ekspozycję o 23:30). Przed nami ...
13.05
2025
Szanowni Państwo, 13 maja wstęp do oddziałów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości będzie płatny. 17 maja (sobota) "Noc ...
1-3
maja
w dniach 1-3 maja Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania oraz Galeria Plakatu z Okresu Socjalizmu będą zamknięt...
3.05
2025
Po przerwie wracamy do tradycji wspólnego świętowania śpiewając pieśni patriotyczne w sercu Poznania przed Muzeum Powsta...
8.06
2025
Trwa nabór kandydatów do czwartej edycji Nagrody Stukot’56 – wyróżnienia dla osób i organizacji, które współcześnie nios...

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE