Budka Niepodległości zaprasza do Odwachu

Sprawdź

co u nas słychać

Budka Niepodległości...

Budka Niepodległości zaprasza do Odwachu

Budka Niepodległości zaprasza do Odwachu

Aktualności

To dla niej najlepsze miejsce – uznał Wojewoda Wielkopolski i Budka Niepodległości, która do tej pory stała przed Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu teraz zaprasza na wystawę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Budka Niepodległości to przearanżowana i zrewitalizowana budka telefoniczna. W Budce umieszczony jest aparat telefoniczny, ale nikt nie może z niego zadzwonić – może wsłuchać się w historię odtwarzaną w słuchawce. Owa historia jest wyjątkowa i szczególna – to 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W niezwykłą podróż zabiorą nas Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Jędrzej Moraczewski, Józef Haller i Stanisław Taczak. Narracja prowadzona jest przez aktorów, którzy wcielili się w role bohaterów, mających największy wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Obsada aktorska jest znakomita! Mariusz Gołaj (Józef Piłsudski), Jarosław Tomica (Jędrzej Moraczewski), Jacek Sikora (Józef Haller), Marcin Mrowca (Ignacy Paderewski), Jan Żórawski (Ignacy Daszyński), Tomasz Lipka (Roman Dmowski), Kamil Dawid Gałuszka (Wincenty Witos) oraz Maciej Hanusek (Stanisław Taczak)

Mozaikę opowieści wypełniają unikatowe fotografie wkomponowane w ściany instalacji. W rocznicę najważniejszych wydarzeń Budka zadzwoni, zapraszając do odebrania telefonu. Gdy w porę podniesiemy słuchawkę, usłyszymy wieści rodem sprzed stu lat! Narratorem galerii zdjęć oraz dzwoniącego kalendarium jest aktorka i wokalistka, Dorota Kołodziej.

Autorem instalacji jest Maciej Hanusek, twórca projektu Budka Nietelefoniczna.

Mecenasem Projektu jest Torpol S.A. , która podarowała Budkę wojewodzie wielkopolskiemu .

Budka Niepodległości została udostępniona poznaniakom w związku z 100. rocznicą wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i 100-leciem odzyskania przez Polskę nieodległości. Przed gmachem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego stała przez ponad pół roku,  od 28 września 2018 r.

– Budka jest uniwersalna i ponadczasowa, w nowoczesny, niebanalny i atrakcyjny sposób opowiada historię odzyskiwania niepodległości i zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dzięki niej, w anegdotyczny sposób poznajemy najważniejsze postaci, twórców Odrodzonej Rzeczypospolitej. Cieszę się, że Budka Niepodległości będzie teraz służyła odwiedzającym Poznań,  a szczególnie gościom Muzeum Powstania Wielkopolskiego – powiedział przekazując Budkę wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Projekt zrealizowano w ramach oficjalnych obchodów 100-lecia niepodległości.

Oficjalnymi partnerami Budki Niepodległości  są: Archiwum Państwowe w Poznaniu, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz portal JPILSUDSKI.ORG.

Proponowane

8.05
2025
8 maja (czwartek) Muzeum Powstania poznańskiego - Czerwiec 1956 będzie nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy.
17.05
2025
W sobotę 17 maja zapraszamy do naszych oddziałów od 17:00 do 24:00 (ostatnie wejście na ekspozycję o 23:30). Przed nami ...
13.05
2025
Szanowni Państwo, 13 maja wstęp do oddziałów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości będzie płatny. 17 maja (sobota) "Noc ...
1-3
maja
w dniach 1-3 maja Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania oraz Galeria Plakatu z Okresu Socjalizmu będą zamknięt...
3.05
2025
Po przerwie wracamy do tradycji wspólnego świętowania śpiewając pieśni patriotyczne w sercu Poznania przed Muzeum Powsta...
8.06
2025
Trwa nabór kandydatów do czwartej edycji Nagrody Stukot’56 – wyróżnienia dla osób i organizacji, które współcześnie nios...

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE