12 lipca w krakowskim Muzeum PRL-u (Nowa Huta) odbyło się otwarcie gościnnej wystawy „Poznański Czerwiec 1956 Zbuntowane Miasto” – Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.

Istotną częścią wernisażu była debata „Poznański Czerwiec – geneza, znaczenie, mit”, w której udział wzięli Barbara Fabiańska , (działaczka opozycji demokratycznej w latach 80. , autorka publikacji, filmów dokumentalnych, reportaży historycznych, kurator wystawy WMN), Kinga Przyborowska (Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956) oraz dr hab. Zdzisław Zblewski (Uniwersytet Jagielloński). Podczas uroczystego otwarcia Wicedyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Jacek Salwiński podziękował pracownikom Muzeum Powstania Poznańskiego -Czerwiec 1956 – Jerzemu Majchrzakowi i Marii Skrzypczak za pomoc w przygotowaniu i wypożyczeniu wystawy.

Planszowa wystawa koncentruje się na genezie oraz przebiegu Powstania Poznańskiego 1956 roku. Wystawę będzie można oglądać do 30 września 2016 od wtorku do niedzieli w godz. 10-17 (wtorek jest dniem bezpłatnym). W tym roku minęło 60. lat od tych pamiętnych wydarzeń. Z tej okazji w Poznaniu odbyły się oficjalne uroczystości na Placu Adama Mickiewicza, pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56 z udziałem prezydentów Polski i Węgier.

 

Powrót do listy kategorii Aktualności