24 października o g. 12:00 Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w akcji medialno-edukacyjnej „Zapal Znicz Pamięci”.

Wielkopolskie ofiary upamiętnimy poprzez zapalenie symbolicznych zniczy w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII, pierwszym na terenie okupowanej Polski niemieckim obozie koncentracyjnym. Tego dnia odbędzie się również zwiedzanie Fortu z przewodnikiem po uroczystości o godz. 12.00 oraz o godz. 14.30. Biletem wstępu do Muzeum będzie znicz.

Wydarzenie realizowane jest po raz XIII i ma na celu upamiętnienie ofiar zbrodni dokonanych przez Niemców w ramach operacji „Tannenberg” i „politycznego oczyszczania gruntu” w pierwszych miesiącach II wojny światowej. IPN przygotował specjalny folder edukacyjny omawiający tragiczne wydarzenia rozgrywające się w Wielkopolsce oraz w regionie łódzkim, na Pomorzu Gdańskim, Kujawach i Górnym Śląsku. Razem z organizatorem zapraszamy do lektury, w której specjaliści dokładnie przedstawiają tragiczne dzieje ofiar oraz wskazują miejsca, w których można uczcić pamięć, zapalając znicz.

IPN prosi o zdjęcia dokumentujące akcję oraz przesyłanie ich na adres: zapalzniczpamieci@ipn.gov.pl.

Kampania jest wspólnym przedsięwzięciem Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy oraz Radia Poznań i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Akcja odbywa się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Patronem medialnym jest portal: dzieje.pl. Partnerem akcji jest Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII w Poznaniu.

Folder edukacyjny: „Zapal Znicz Pamięci” – FOLDER_ZZP

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie organizatora.

 

Na pomarańczowo-brunatnym tle znajduje się napis: :"ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI" poniżej logo organizatora: Instytut Pamięci Narodowej oraz data 24.10.2021. Po prawej stronie znajdują się kartki poplamione krwią z nazistowskim orłem oraz zdjęcie przedstawiające moment rozstrzeliwania ofiar cywilnych. Poniżej napis: "Las Szpęgawski, Chojnicka Dolina Śmierci, Lasy Palędzko-Zakrzewskie, Las Lućmierski, Lasy Panewnickie"

Powrót do listy kategorii Aktualności