„Wielkopolanie w Bobrujsku w 1919-1920 roku – fotografie z albumu Jana Milewskiego” – wystawę czasową, którą prezentowaliśmy w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w grudniu ubiegłego roku, można oglądać teraz w Muzeum Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Dyrektor Muzeum Marcin Woźniak podkreśla znaczenie wystawy “to fotografie mieszkańca stąd – Kujawiaka, który urodził się w Gniewkowie i zmarł w Gniewkowie. I to jest duża wartość”.

Zachowany w rodzinnym archiwum album zawiera kilkadziesiąt unikatowych zdjęć, które dokumentują historię frontowego życia jednostek i poddziałów 1. Dywizji Strzelców Wielkopolskich. W latach 1919-1920 roku walczyły one w Bobrujsku o kształt wschodniej granicy Drugiej Rzeczypospolitej. Album Jana Milewskiego jest unikalnym dokumentem prezentującym nieco zapomniany fragment historii żołnierzy wywodzących się w większości z Wielkopolski.

Wystawa została przygotowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości i Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. Zdjęcia pochodzą z rodzinnego albumu wnuka Jana Milewskiego – Wojciecha Paszkowskiego.

Powrót do listy kategorii Aktualności

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może zostać w każdym momencie zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie na to zgody.

Więcej informacji znajdą Państwo w dokumencie Klauzula informacyjna.