Pod takim tytułem w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII można przez najbliższe pół roku oglądać nową wystawę. Upamiętnia 75. rocznicę śmierci Błogosławionej Piątki Poznańskiej. Ekspozycję przygotowało Towarzystwo Salezjańskie.

Poznańska Piątka to wychowankowie przedwojennego, salezjańskiego oratorium przy ul. Wronieckiej w Poznaniu: Edward Klinik, Czesław Jóźwiak, Edward Kaźmierski, Franciszek Kęsy i Jarogniew Wojciechowski.

Aresztowani przez Niemców, zostali osadzeni w Forcie VII. Straceni w 1942 roku – najstarszy z nich miał wtedy 23 lata, najmłodszy nawet nie 20. Na wystawie znajdują się m.in. kopie dokumentów, fotografie i listy pisane z więzienia do rodzin.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Przewodniczący Episkopatu Polski, Metropolita Poznański Abp Stanisław Gądecki.

Z tej okazji w Forcie VII Towarzystwo Salezjańskie zorganizowało spotkanie z udziałem kilkuset pielgrzymów, którzy obejrzeli mini-spektakl poświęcony Poznańskiej Piątce. Słowo do zgromadzonych wygłosił przybyły z Rzymu specjalnie na te na uroczystości, Generał Towarzystwa Salezjańskiego, Angel F. Artime.

Powrót do listy kategorii Aktualności

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może zostać w każdym momencie zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie na to zgody.

Więcej informacji znajdą Państwo w dokumencie Klauzula informacyjna.