Wystawa mobilna o Powstaniu Wielkopolskim “Wielkopolanie ku Niepodległej. W stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919” dotarła do Krakowa. Tuż przy Rynku Głównym, na Placu Szczepańskim można ją oglądać do 30 stycznia. W otwarciu wystawy uczestniczył dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski i dyrektor WMN Tomasz Łęcki.

Inauguracji towarzyszył panel, w którym o krakowskim i poznańskim spojrzeniu na powstanie i odzyskanie przez Polskę niepodległości dyskutowali dr Konrad Meus z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz dr Adam Pleskaczyński z poznańskiego IPN. Dyskusję poprowadził Janusz Ślęzak z krakowskiego IPN.

Moc atrakcji szykujemy dla krakowian w najbliższy weekend! 25 stycznia o godz.11 i 26 stycznia o godz.12.00 w Pałacu Krzysztofory odbędą się warsztaty dla dzieci, w czasie których najmłodsi usłyszą historię powstania wielkopolskiego i dowiedzą się co łączy Kraków z Poznaniem – będą zagadki, zadania i opowieści.

Także 26 stycznia w godzinach od 11.00 do 15.00 na Placu Szczepańskim zaprezentują się ułani z Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

W tym samym dniu o godz.17.00 w Pałacu Krzysztofory  odbędzie się koncert “Kartka z powstania” – historia powstania wielkopolskiego zostanie zilustrowana wyjątkowymi aranżacjami pieśni patriotycznych bezpośrednio związanych z Wielkopolską (Pieśń Rycerska Wielkopolan 1918, Wśród nocnej ciszy pod Lwowem czy najbardziej znana Marsylianka Wielkopolska) oraz tych znanych w całej Polsce.

Serdecznie zapraszamy!

Galeria zdjęć – fot. Andrzej Janikowski

Powrót do listy kategorii Aktualności