Osoby, firmy i instytucje kierujące się w swej działalności zasadami pracy organicznej otrzymały w poniedziałek 12 września br. w Sali Białej Bazaru Poznańskiego Wawrzyny Pracy Organicznej przyznawane przez Unię Wielkopolan. Jedną z docenionych i wyróżnionych tą wyjątkową nagrodą osób został w tym roku dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki.

Nagrodę w kategorii edukacja kapituła konkursu przyznała dyrektorowi Łęckiemu w uznaniu jego zaangażowania w tworzenie największych w Polsce plenerowych widowisk historycznych, które od kilku lat powstają na trenie Murowanej Gośliny dzięki setkom wolontariuszy i pasjonatów ze Stowarzyszenia „Dzieje”. Tomasz Łęcki od początku stoi na czele Stowarzyszenia, które w połowie roku, z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski wystawiło w goślińskim Parku Dzieje spektakularne widowisko pt. „Orzeł i krzyż” – półtoragodzinną podróż w czasie, od legendy o Lechu, Czechu i Rusie, poprzez początki państwa polskiego, Zjazd Gnieźnieński, aż po wiek XX, w której zagrało kilkuset aktorów i statystów.

Dziękując za wyróżnienie Tomasz Łęcki prosił uczestników gali, aby kibicowali planowanej budowie nowej siedziby Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, gdzie jak powiedział, w godnych warunkach będzie można prezentować historię, wydarzenia i postaci, a wśród nich także naszych organiczników, z których dumni są wszyscy Wielkopolanie.

W minionych latach, Wawrzyny Pracy Organicznej w kategorii edukacja otrzymali dyrektor poznańskiego „Paderka” Karol Seifert, major Tomasz Ogrodniczuk kustosz Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, profesor Lech Trzeciakowski i Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Honorowy Wawrzyn Pracy Organicznej trafił w tym roku w ręce Czesława Cybulskiego, pochodzącego z Mosiny trenera, którego wychowankami są między innymi nasi olimpijczycy: Szymon Ziółkowski, Anita Włodarczyk, Paweł Fejdek i śp. Kamila Skolimowska.

W pozostałych kategoriach tegorocznymi laureatami Wawrzynów zostali:
– w kategorii kultura – reżyser, pisarz, scenarzysta Andrzej Maleszka,
– w kategorii praca na rzecz wspólnot lokalnych – Lucyna Bełch, regionalistka, wieloletnia szefowa Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna,
– w kategorii budowanie partnerstwa w gospodarce
– firma Novol z Komornik.
Laureatką Wawrzynu im. Emilii Szczanieckiej została siostra Jolanta Glapiak, prezes Fundacji „Pasja życia”.

Wawrzyny Pracy Organicznej przyznawane w sześciu kategoriach wręczano tradycyjnie w Sali Białej Bazaru Poznańskiego podczas uroczystej gali V Dni Pracy Organicznej, których organizatorem jest Unia Wielkopolan z jej prezydentem Pawłem Leszkiem Klepką na czele. W tym roku w sposób szczególny organizatorzy uczcili pamięć Gen. Dezyderego Chłapowskiego – prekursora pracy organicznej, któremu przypisuje się powstanie tego terminu. Jego grób, na którym w asyście pocztów sztandarowych złożono wiązanki kwiatów znajduje się Rąbiniu (gmina Krzywiń, Powiat Kościański) niedaleko rodzinnej Turwi. Zawołaniem rodowym Chłapowskich jest Bonum Adipisci – „Dążyć do dobra”, które idealnie wpisuje się w tradycje pracy organicznej. Patronami honorowymi V Dni Pracy Organicznej byli Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Prezydent Miasta Poznania.

Powrót do listy kategorii Aktualności