Dom Misyjny OO. Werbistów w Chludowie oraz Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII zapraszają mieszkańców Poznania i okolic do udziału w uroczystości religijno-patriotycznej, upamiętniającej 78 rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego Ludwika Mzyka SVD – jednego spośród 108 polskich męczenników II wojny światowej, których Papież Jan Paweł II wyniósł na ołtarze w czerwcu 1999 roku .

Pochodzący z Górnego Śląska Ludwik Mzyk, służący z oddaniem Bogu i Rzeczypospolitej, w rodzinnym domu posługiwał się językiem niemieckim. Polskiego języka literackiego zaczął uczyć się intensywnie po przybyciu w 1935 r. do podpoznańskiego Chludowa, gdzie w pałacu nabytym od Romana Dmowskiego werbiści otworzyli pierwszy w Polsce nowicjat. W Chludowie pełnił najpierw obowiązki magistra nowicjuszy, a od 1939 r. rektora nowicjatu. Najtrudniejszym sprawdzianem jego postawy jako przełożonego Domu Misyjnego OO. Werbistów były pierwsze miesiące II wojny światowej. Kres temu sprawdzianowi położyła śmierć, jaką poniósł z rąk niemieckich zbrodniarzy w obozie koncentracyjnym w Forcie VII 20 lutego 1940 r. Zapłacił najwyższą cenę za wierność Polsce oraz bezkompromisową służbę Prawdzie i Dobru.

Spotkanie modlitewne połączone z prezentacją wspomnień dających okazję wsłuchania się w historię, dostarczającą wzorców godnego życia odbędzie się w niedzielę 25 lutego w Forcie VII. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12:30.

 

Powrót do listy kategorii Aktualności