Jeszcze przez miesiąc, do 20 sierpnia można oglądać wystawę w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli „Sprzęt łączności w 1 Dywizji Pancernej w latach 1942-45”. To różne środki łączności m.in. radiostacje i telefony, których używali żołnierze gen. Stanisława Maczka.

6 czerwca 1944 roku wojska sprzymierzone wylądowały na plażach Normandii. W sierpniu do boju wkroczyła 1.Dywizja Pancerna dowodzona przez generała Maczka. Walki na wzgórzu nr 262  nazwanym „Maczugą” i w Chambois zapisały się na trwale w historii światowej wojskowości i oręża polskiego żołnierza, a ważną rolę w powodzeniu tej operacji odegrały właśnie środki łączności. Dzisiaj ten sprzęt sprawia wrażenie archaicznego, lecz 73 lata temu był szczytem techniki, dlatego warto zobaczyć je na tej wyjątkowej wystawie.

Eksponaty, które są prezentowane pochodzą w całości ze zbiorów Grupy Rekonstrukcji Historycznej 44/100 – Poczta Polowa i Sztab 1. Dywizji Pancernej.

Powrót do listy kategorii Aktualności

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może zostać w każdym momencie zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie na to zgody.

Więcej informacji znajdą Państwo w dokumencie Klauzula informacyjna.